Trhy se bojí inflace a zvyšování sazeb. Do čeho v takové situaci investovat?

Tomáš Vranka, zdroj: XTB

Po silném roce 2021, kdy největší korekce činila snad 6 %, je větší pokles trhů přirozený. Mladí investoři si to pravděpodobně nepamatují, ale v posledním desetiletí byly korekce o 10-15 % běžné. Hlavní témata letošního roku jsou ale jasná. Trhy se nejvíce bojí inflace a zvyšování sazeb, řekl v rozhovoru pro Roklen24 analytik společnosti X-Trade Brokers Tomáš Vranka. Proč by podle něj mohly vyšší úroky trhy nakonec podpořit? A na které akciové tituly by se vzhledem k inflaci a vyšším sazbám zaměřil?

Jak byste zhodnotil rok 2021 z pohledu akciového investora?

Před rokem bych rozhodně nečekal, že nejznámější americké akciové indexy přidají v příštích 12 měsících 20-30 %. Rok předtím přišla pandemie a z mého pohledu bylo úspěchem i to, že jsme rok 2020 zakončili v černých číslech, zvláště když jsme věděli, že covid ještě nezmizel. Vzpomínám si, jak jsem na začátku roku 2021 přemýšlel o tom, jak ochránit akciové portfolio, jakou část převést do defenzivnějších sektorů atd. Realita však ukázala, že velkým společnostem se daří velmi dobře, rostou marže, tržby, ekonomiky rostou a stejně tak akciové trhy. Jejich výkon daleko předčil to, co jsem od nich očekával před rokem.

Jaká témata si z loňského roku odnášíme do letošního? Co bude mít podle vás největší vliv obchodování v roce 2022?

Stále zde máme covid, i když se zdá, že navzdory nárůstu případů země nezavádějí omezení. Naopak, ekonomiky se zcela otevírají, protože v takovém režimu nemohou dlouhodobě fungovat. Po celý rok 2020 a 2021 vlády po celém světě rozdávaly lidem šeky, různé dotace a centrální banky nakupovaly aktiva, aby pomohly trhům a ekonomikám. Na jedné straně to zabránilo tomu, aby miliony lidí zůstaly bez prostředků a mohly víceméně fungovat s výpadkem příjmů. Na druhé straně neexistuje nic jako oběd zdarma a kvůli složitějším ekonomickým mechanismům se tato podpora časem projevila v podobě rostoucí inflace. Centrální banky již reagovaly nebo se chystají reagovat zvýšením úrokových sazeb, což by teoreticky mělo být pro trhy negativní. Vidíme to na začátku letošního roku, kdy trh již v prvním měsíci zaznamenal větší korekci než za celý loňský rok. Trhy se prostě bojí inflace a zvyšování sazeb a myslím, že to budou hlavní témata roku 2022.

Americké akciové indexy od začátku roku výrazně klesly. Co podle vás tento pád způsobilo? A co by jej mohlo zastavit?

Za poklesem vidím dva důvody. První je jednoduchý, a to, že po silném roce 2021, kdy největší korekce činila snad 6 %, je po podobném růstu přirozená o něco větší korekce, ve které se nacházíme. Mladí investoři si to pravděpodobně nepamatují, ale v posledním desetiletí byly korekce ve výši 10-15 % běžné a nevybočovaly ze statistik akciových trhů. Druhým důvodem je právě ohlášené zvýšení úrokových sazeb a stahování likvidity z oběhu, které ohrožuje zejména růstové a zadlužené podniky. Kromě toho máme stále covid, přerušené dodavatelské řetězce a podobně. Historie však ukazuje, že dokud ekonomika není v recesi, oznámení o zvýšení sazeb sice akciové trhy vyděsí, ale samotné zvýšení úroků nemá na trhy negativní dopad. Efekt rostoucí ekonomiky a úspěch firem zkrátka převáží nad zásadně negativním dopadem zvýšení sazeb. Upřímně řečeno, v současné době skutečně žijeme v bezprecedentní situaci – vysoká inflace, nízké úrokové sazby, trhy nadopované na maximum, stále hrozí nové mutace covidu a tak dále, takže ohlédnutí do historie, kdy to bylo jinak, nemusí mnoho napovědět.

Co byste investorům doporučil v těchto turbulentních dobách? Vydržet, dokupovat nebo něco úplně jiného?

Rozhodující je investiční horizont. Pokud bych akcie kupoval spekulativně s vidinou, že je budu držet několik měsíců nebo maximálně let, hodně bych přemýšlel, zda se jich zbavit. Pokud však investuji dlouhodobě a společnostem důvěřuji, využil bych současnou korekci spíše jako příležitost. Jako příklad mohu uvést, že si nemyslím, že zvýšení sazeb bude mít negativní dopad na poptávku po cloudu od společností Microsoft a Amazon. Také si nemyslím, že vyšší inflace způsobí, že Apple začne na prodeji iPhonů vydělávat méně peněz – jednoduše přenese rostoucí náklady na zákazníky a zvýší ceny. Také si nemyslím, že reklamní duopol Alphabet/Meta bude mít problém s inflací. Jejich inzerenti jednoduše zvýší ceny, a tím pádem mohou tyto společnosti zvýšit i ceny své reklamy, protože inzerenti nemají jinou možnost, kam jít inzerovat. Všechny tyto společnosti nemají žádný dluh, který by se k němu přidal, takže zvýšení jejich sazeb by teoreticky nemělo ovlivnit ani jejich náklady na dluhovou službu. Odpověď na otázku tedy závisí především na tom, co od nákupu očekávám.

Jakou obchodní strategii byste pro letošní rok zvolil, i se zahrnutím toho, co se aktuálně děje?

Už konec loňského roku ukázal, že dlouhodobě nic neroste rychle. Řada populárních titulů z let 2020 a 2021 zažívá výraznou korekci, přičemž některé akcie ztratily více než 50 % své hodnoty. Mnohdy je kupovali nováčci na trhu, kteří kupovali společnosti pouze na základě svého nápadu, aniž by se zajímali o to, zda jsou akcie drahé či nikoli. Část těchto peněz z trhu zmizela, část se odstěhovala, a to způsobilo, že se mnoho investorů ocitlo v těžkých časech. Letos bych se asi snažil přemýšlet o tom, kterým společnostem vyšší inflace a vyšší sazby neublíží a kterým ano – hledal bych tedy silné značky nebo společnosti, které jsou schopny fungovat bez ohledu na tyto faktory. Paradoxně některé horké tituly z posledních let, které jsou nyní možná na 20-30 % své nejvyšší ceny, mohou být zajímavé po výše zmíněné korekci, což je určitě lepší než jejich nákup na vrcholu. Každopádně bych všem doporučil, aby před nákupem přemýšleli a více si o daných společnostech nastudovali a nekupovali nic jen proto, že se o tom hodně píše nebo mluví.

Jakým konkrétním akciím, případně sektorům, letos věříte a proč? A kterým byste se naopak vyhnul?

Dlouhodobě například věřím technologickému sektoru, ale není technologická firma jako technologická firma, takže je potřeba dobře rozlišovat. Pro mnoho lidí to bude asi překvapení, ale pět velkých technologických společností – Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon a Meta – není z mého pohledu v současné době vůbec špatně oceněno. Některé z těchto společností jsou nyní z hlediska ceny a zisků dokonce levnější než konzervativní hodnotové akcie, jako jsou Procter & Gamble a Coca-Cola, přičemž u technologií se očekává dvouciferný roční růst tržeb, a ještě větší růst zisků. Dominantní postavení těchto společností podle mého názoru každým rokem roste, protože své uživatele uzavírají do svých vlastních ekosystémů, a když se objeví nějaký nový progresivní potenciální konkurent, společnosti ho buď koupí nebo okopírují jeho myšlenku a začlení ji pod svou hlavičku. Nevím, jak na tom budou společnosti za rok, ale jsem téměř stoprocentně přesvědčen, že za deset let se jim bude dařit ještě lépe a budou vydělávat násobně více.

Dalším segmentem, kterému věřím, jsou polovodiče. Čipy jsou všude kolem nás, každý rok jich potřebujeme mnohem více. Tento trh si rozděluje několik velkých společností a je téměř nemožné je technologicky dohnat, protože by to vyžadovalo doslova bilionové investice.

Vyhnul bych se naopak odvětvím, kde si společnosti konkurují pouze cenou, REIT, leteckým společnostem, které i v dobrých časech hospodaří jako celek v červených číslech, a celkově společnostem, ve kterých se nevidím.

Tomáš Vranka se na finančních trzích pohybuje již od střední školy. Specializuje se na dlouhodobé investování prostřednictvím hodnotových akcií doplněných o méně známé a menší tituly s dobrým růstovým potenciálem. Akcie vybírá na základě fundamentální analýzy a za základ úspěchu považuje pravidelnost a dlouhodobost bez větších zásahů do akciového portfolia. Jeho investičním vzorem je Warren Buffett a řídí se jeho heslem: „V akciích nevyděláváte peníze tím, že jste aktivní, ale tím, že máte pravdu.“ Ve společnosti XTB Slovakia působí od roku 2014

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter