Evropské i americké výnosy klesají. Euro po včerejším zpevnění nad 1,0900 EURUSD zisky smazalo. Obchoduje se pod 1,0850 EURUSD. Koruna se drží stabilně nad 23,80 za euro.

Trhy v Asii kvůli levné ropě padají

AKTUALIZOVÁNO Asijské akcie nenavázaly na pondělní zisky a dnes opět výrazně oslabily. Reagovaly na pokles cen ropy. Čínský Shanghai Composite odepsal více než šest procent a dostal se tak nejnižší úroveň od prosince 2014. Za poslední rok oslabil o 22 procent. Důvodem jsou obavy ze zpomalení ekonomiky a zmatky kolem devizové politiky centrální banky.​​

Čínský trh dolů táhly akcie petrochemických společností PetroChina a Sinopec, které v reakci na propad cen ropy WTI oslabily o pět procent. Ceny ropy dnes ráno dál klesaly. Důvodem poklesu cen jsou obavy z nadměrných dodávek na trhu, které podpořilo poslední prohlášení Iráku o rekordní těžbě, a také obavy o poptávku.

Náladu na trhu nepodpořila ani zpráva, že do obchodů na finančním trhu zasáhla čínská centrální banka, která uskutečnila jednu ze svých největších denních operací na trhu. Banka dnes podle obchodníků ve snaze podpořit likviditu před lunárním Novým rokem poskytla peněžnímu trhu 440 miliard jüanů (1,7 bilionu Kč), což byla nejvyšší denní finanční injekce za tři roky.

Hongkongský Hang Seng ztratil 2,6 procenta. Za poklesem stály především akcie čínského energetického koncernu CNOOC, které zlevnily o šest procent. Japonský Nikkei klesl o 2,35 procenta.

 

 

Nebát se Asie a vydělat na ní? Ano, jde to, tvrdí expert z BNP Paribas.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 25. leden 2016

Newsletter