Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna testuje 25,30 za euro.

Trhy v Číně kolabují. Zavládl strach z devalvace a úprku peněz

Akciový trh v čínské Šanghaji prošel druhým nejprudším propadem od armageddonu na konci července. Index propadl o více než 6 procent, na jednu rostoucí akcii připadalo 35 klesajících a více než 600 emisí propadlo „pouze“ o 10 procent jen proto, že hlubšímu pádu zabránila pravidla, nastolená na trhu.

Důvod? Čerstvá data z čínské ekonomiky ukázala, že bublina na realitním trhu v zemi se pozvolna rozmělňuje. Čínský regulátor pak od konce předchozího týdne dává pozvolna najevo, že situaci na akciovém trhu vidí zejména z pohledu volatility jako uklidňující se a své zásahy na trhu omezí. To poté, co dříve na trh razantně vkročil a propadu cen akcií zabránil administrativními omezeními, zejména na straně možnosti prodat větší podíly v čínských obchodovaných firmách. A celý jej pokřivil.

Hlavní index šanghajské akciové burzy Shanghai Composite se dnes propadl o 6,1 procenta na 3749,12 bodu po předchozích třech nárůstech za sebou. Zaznamenal tak nejprudší jednodenní pokles právě od propadu z 27. července. Index CSI300, který zahrnuje tři stovky největších firem obchodovaných v Šanghaji a Šen-čenu, odepsal 6,2 procenta a uzavřel na 3825,41 bodu. Index Hang Seng pak v Hongkongu skonči o 1,75 procenta níž, což je jeho dno za posledních devět měsíců. Akcie v Shenzenu padly o bezmála 7 procent.

Po datech z realitního trhu investoři přestávají sázet na další intervence centrální banky ve prospěch čínského finančního trhu. Další pokles čínského jüanu k americkému dolaru naopak obnovil strach investorů z další devalvace jüanu, ačkoli centrální banka opakovaně uvádí, že k dalšímu oslabování jüanu nevidí důvod.

 

Vzestup a pád čínského rudého draka. Co předcházelo? Jak byla vláda (ne)úspěšná? Co bude dál?

Posted by Roklen24 on 12. srpen 2015

„Investoři jsou připraveni k odchodu z trhu poté, co jej vláda ovládla a nyní selhává v jeho další stabilizaci,“ komentoval situaci pro Bloomberg stratég hongkongské Reorient Financial, Steve Wang. Regulátor se podle něj stal hlavním hráčem na akciovém trhu v zemi a obchodníci teď logicky panikaří, pokud jej vidí další nákupy omezovat. Situaci pochopíme, když se podíváme na dopad dosavadního vstupu čínských autorit na trh: Index Shanghai Composite pouze od propadu z 8. srpna zotavil o 14 procent, za minulý týden o 6 procent a to přes nejprudší propad čínského jüanu za posledních 21 let.

Čínský regulátor prohlásil, že „pokud bude na trhu v dalších měsících a letech“, bude to pouze v situaci neobvyklé volatility nebo rizika pro celý čínský finanční systém. Jinak chce trh nechat, aby se s děním vypořádal sám. Reakce obchodníků je zřejmá: Škoda, že se tak nedokázal chovat před rozhodnutí o zkřivení celého akciového trhu. V rámci něj vláda disponuje zhruba půl bilionem amerických dolarů s možností posílení své palebné síly o dalších více jak 300 miliard dolarů. Připomeňme, že krom svých intervencí autority zakázaly státním institucím a všem insiderům prodávat akcie, státním firmám je naopak nařídily nakoupit a více než polovině obchodovaných akciových emisí umožnily přerušení obchodů. Čínská centrální banka pak ztrojnásobila objem hotovosti, kterou podporuje finanční systém skrze operace na volném trhu.

Jüan dnes oslabil vůči dolaru, ačkoli čínská centrální banka mírně zvýšila střední kurz domácí měny, od kterého se může tržní kurz odchýlit maximálně o dvě procenta. Obchodníci očekávají, že jüan zůstane kvůli problémům čínské ekonomiky i nadále pod tlakem.

Čínská centrální banka před týdnem nečekaně devalvovala domácí měnu o téměř dvě procenta. V důsledku devalvace jüanu se dostaly pod tlak akcie čínských importérů s vysokými dluhy v dolarech i akcie leteckých společností, kterým v důsledku silnějšího dolaru stoupnou náklady na pohonné hmoty.

Newsletter