Trhy v zajetí geopolitiky. Ekonomická data jdou stranou

Klíčové body

  • Odložení bezprostředního rizika ruského útoku na Ukrajinu včera pomohlo rizikovým aktivům odmazat předchozí ztráty.
  • Koruna posílila o 20 haléřů, pomohl jí i komentář člena bankovní rady Bendy.
  • Eskalace sporu mezi Ruskem a Ukrajinou zůstává hlavním rizikem, v průběhu týdne je třeba počítat se zvýšenou volatilitou.
Zdroj: Depositphotos

Od pátečního večera, kdy se riziko ruské invaze na Ukrajinu výrazně zvýšilo, jsou finanční trhy extrémně citlivé na jakékoliv zprávy o tomto sporu. Většina ekonomických dat tak jde stranou. Do té doby, než dojde k vyřešení celé situace, větší změnu nečekejme. Sentiment na trzích se střídá jak na houpačce a riziková aktiva a měny i přes včerejší úlevu zůstávají vystaveny výrazným rizikům oslabení.

Včerejší dopoledne přineslo zprávy o otevřenosti Ruska k dialogu se Západem. Následovaly zprávy o ukončení části ruských vojenských cvičení a stažení jednotek na základny. Dle Západu a Ukrajiny však k žádným důkazům deeskalace sporů ale nedošlo. Podle slov ukrajinského ministra zahraničí Kuleby nelze věřit tomu, co z Ruska slyšíme, ale pouze tomu, co vidíme. Z tohoto důvodu se tak v příštích dnech bude pozornost upírat na důkazy ohledně stažení ruských vojenských jednotek z hraničních oblastí. Jen to je podle Kuleby důkaz zmírnění tlaku a snížení pravděpodobnosti ruského útoku a otevřenosti k vyřešení sporu diplomatickou cestou. Podle prezidenta USA Joe Bidena ani americká armáda nemá žádné důkazy ohledně stahování ruských jednotek z pohraničí.

Ruský prezident Putin včera uvedl, že Německo je jedním z nejdůležitějších ruských obchodních partnerů a spolupráce u dodávek energie je klíčovou otázkou v dialogu se Západem. Evropský úředník Borrell se nechal slyšet, že pokud by došlo k rozpoutání války mezi Ruskem a Ukrajinou, nebylo by možné, aby byl plynovod Nordstream 2 uveden do provozu. Jakákoliv dohoda je tak momentálně daleko a riziko ruské invaze je nadále významné. Žádnou dohodu nepřinesl ani meeting německého kancléře Olafa Scholze s ruským prezidentem Putinem. Putin vyzdvihoval otevřenost k dialogu, nicméně kladl důraz na splnění ruských požadavků. Scholz zase opakoval, že je třeba udělat vše pro to, aby nedošlo k rozpoutání války, a že hlavním cílem dialogu je mír.

Domácí měna na eskalace sporu prvotně reagovala v pátek ve večerních hodinách, kdy skokově oslabila zhruba o dvacet haléřů na úrovně v blízkosti 25,60 EURCZK. Pondělní obchodování se pak neslo ve znamení prudkých pohybů oběma směry. Divoký obchodní den však koruna uzavřela prakticky beze změny. Včera od rána posilovala a posunula se k hranici 24,35 EURCZK. Většinu ztrát způsobených nervozitou spojenou s rusko-ukrajinským sporem tak vymazala.

Stranou do jisté míry šla data o lednové inflace, která byla zveřejněna v pondělí a překonala tržní odhady, když se dostala těsně pod hranici 10 %. Tento výsledek peněžní trhy ocenily nárůstem tržních sazeb o zhruba 10 bazických bodů, což znamená, že pravděpodobnost březnového zvýšení sazeb se znovu zvýšila zhruba na 50 %. Včera koruně k ziskům mírně pomohl i komentář člena bankovní rady ČNB Bendy. Ten znovu oživil možnost růstu sazeb na příštích zasedáních, když řekl, že 5 % pro sazby není strop, nicméně se jedná o dočasné řešení. Podobným stylem se k inflaci a sazbám vyjádřil i guvernér Rusnok.

Euro včera korigovalo předchozí ztráty, stejně tak rostly akcie, kryptoměny a ostatní riziková aktiva. Horší než očekávaný výsledek německého ZEW indexu ekonomického sentimentu i indexu aktuálních podmínek na euro neměl žádný dopad, stejně jako vyšší než očekávaný výsledek amerického indexu cen výrobců měl na hlavní měnový pár opačný dopad, než by bylo na místě za standardních tržních podmínek. Dnes budeme zrak opět upírat především na nové zprávy ohledně vývoje situace na ukrajinsko-ruské hranici.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1378 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 95,86 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1284 do 1,1405 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,36 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,41 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,28 až 24,51 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,31 do 21,65 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter