Trhy vyčkávají na smršť zasedání centrálních bank

Klíčové body

  • Koruna korigovala páteční zisky a vrátila se do blízkosti 25,40 za euro.
  • Hlavní měnový pár by do zasedání Fedu měl zůstat v aktuálním obchodním pásmu okolo 1,1300 EURUSD.
  • Maďarská centrální banka dnes bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb.
Zdroj: Depositphotos

Měny regionu na začátku týdne oslabovaly. Na data nezáživný vstup do nového týdne se nesl v duchu mírného posílení dolaru, poklesu akciových trhů a slabších rizikových měn. Koruna se po pátečním posílení vrátila zpět k hranici 25,40 EURCZK. V průběhu dnešního dne bude z domácích dat zveřejněna bilance běžného účtu za třetí kvartál, v rámci regionu bude pak zasedat maďarská centrální banka.

Po včerejším relativně nezáživném obchodování nás dnes pravděpodobně čeká podobný scénář. Bude třeba počítat s pohybem do strany s možnými většími výkyvy spojenými s tím, jak se budou tržní subjekty připravovat na druhou polovinu týdne, která má potenciál způsobit poslední výraznější pohyby na trzích v tomto roce. Středeční zasedání Fedu a čtvrteční ECB spolu s Bank of England by měly na hlavních měnových párech nabourat aktuální období konsolidace.

Včera byl ekonomický kalendář prázdný, dnes budeme sledovat hned několik událostí, které stojí za zmínění. V ranních hodinách bude zveřejněna britská nezaměstnanost za říjen a německý výrobní PMI indikátor za prosinec. Následovat bude domácí běžný účet za třetí kvartál, průmyslová výroba v eurozóně a Polsku a po poledni bychom měli být svědky dalšího zvýšení úrokových sazeb z řad maďarské centrální banky. Ta by se z aktuálních 2,1 % měla dle tržního konsenzu na 2,4 %. V Americe pak budeme sledovat index cen výrobců za listopad.

Ekonomický kalendář tak v průběhu dnešního dne bude o něco plnější, nejedná se však o žádná data, která by měla mít dlouhodobější dopad na trhy, a tak bychom měli být nadále svědky konsolidace hlavního měnového páru okolo 1,1300 EURUSD. Na denním grafu můžeme sledovat, že pár vytváří konsolidační formaci symetrického trojúhelníku, který definuje snižující se volatilitu po silnější rally. Indikátory RSI i MACD jsou na neutrálních úrovních. V případě indexu relativní síly budeme sledovat možný breakout pod jeho rostoucí trendovou linii. Hlavním spouštěčem pro opuštění této formace by mělo být středeční zasedání Fedu následované čtvrteční ECB.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1274 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,41 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1235 do 1,1320 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,41 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,53 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,32 až 25,47 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,42 až 22,62 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , Bloomberg, Reuters

Newsletter