Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Trhy vzhůru nohama. Akcie jsou nové dluhopisy

Finanční svět je vzhůru nohama. Nic není, co kdysi bývalo, což obzvláště platí na trhu akcií. Jmenovat je možné například index S&P 500, který i přes existenci evidentních ekonomických a poltických rizik roste souběžně s typickými bezpečnými přístavy, jako je zlato a dluhopisy. Jak je to možné?

Aktuální situace má hned několik škraloupů. Nejprve jsou zde ty politické, kam spadá například odhlasovaný brexit či blížící se americké prezidentské volby, poté následují ty ekonomické jako propad ropy apod. Za těchto podmínek se někteří investoři stále drží zažitých strategií a nakupují třeba dluhopisy, na druhou stranu se najdou tací, kteří se z této oblasti obrací směrem k (především dividendovým) akciím, u kterých tak roste cena, ovšem volatilita stagnuje, případně i klesá.

 A právě u těchto titulů tak nastal stav, kdy vyplácená dividenda dosahuje vyššího výnosu, než je tomu v případě dluhopisů. Art Hogan, šéf akciového oddělení společnosti Wunderlich Securities, poukazuje především na jednu oblast, kde je výše zmiňovaný vývoj dobře patrný. Jedná se o americké defenzivní akcie. I přesto, že je sentiment naladěn poměrně dobře, investoři by si podle něj měli dávat pozor, a to obzvláště v případě těchto „dividendových miláčků“.

Záhada vyřešena. Kdo stojí za akciovou rally?

„Pokud se chystáte nakupovat akcie, byl bych velice opatrný u dividendových miláčků, tedy u titulů z oblasti utilit, nezbytného spotřebního zboží a telekomunikací,“ řekl v rozhovoru pro CNBC Hogan. „Tuto oblast považuji za opravdu přelidněnou.“

Většina defenzivních akcií je spojena s výplatou dividendy. Tento fakt je cenný, a to především v případě, kdy silná poptávka po dluhopisech vyhnala jejich ceny na rekordní úrovně, zatímco výnosy klesly (téměř) k nule. V tu chvíli se část obchodníků vrhne na počítání, aby ve výsledku zjistila, že roční výnos z dividendy je mnohem vyšší než kupón dluhopisu. Co poté následuje? Vlna nákupů defenzivních akcií, která jejich valuace dostala až na pětinásobek dlouhodobého průměru.

„Z akcií se stávají nové dluhopisy. Pokud chcete u dluhopisů dosáhnout vyššího výnosu, je nutné se vydat do oblasti s vyšším rizikem případně durací,“ okomentoval situaci Bruno Verstraete z Lakefield Partners. „Jestliže ale srovnáte výnosy dluhopisů defenzivních společností s dividendovými výnosy jejich akcií, v mnoha případech jste na tom na akciích mnohem lépe než u bondů.“

Jak moc hluboko jsme klesli?

Celou situaci navíc podporuje i budoucí výhled americké ekonomiky. Velká většina investorů je přesvědčena, že Federální rezervní systém nepřistoupí k navyšování svých sazeb tak rychle, jak se mohlo ještě před několika měsíci zdát, což ostatně potvrdily včerejší „holubičí“ Fed Minutes. Stejně tak se začínají objevovat hlasy spekulující o možném fiskálním stimulu ze strany vlády.

Suma sumárum, finanční svět je vzhůru nohama. Otázkou je, jak dlouho je tato situace udržitelná, obzvláště pokud si odmyslíte působení vnějších vlivů, jako jsou například centrální banky…

Newsletter