Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Trhy zažívají nejhorší vstup do nového roku v historii

AKTUALIZOVÁNO: Trhy napříč světem v samém úvodu roku prudce propadají. Arabské země zasáhl nejhlubší konflikt od 80. let a k propadu čínského průmyslu se přidala slabá čísla ze Spojených států v podobě poklesu aktivity v průmyslu dle ISM. Pro prudkém 7% propadu čínských akcií a až 4% evropských trhů také americké akcie zahájily více jak 2% sesunem. Americký dolar po oslabení přes 1,0940 EURUSD naopak nasadil k rally a zpevňuje až pod 1,0800 dolaru za euro, měsíční maximum.

Průmysl a rozhořený konflikt v arabských zemích se tak postaraly o nejhorší vstup amerických akcií do nového roku v historii.  Dow Jonesův index třiceti předních akciových titulů amerického trhu hodinu po zahájení obchodování oslabuje o 2,2 % k 17.037 bodu, širší index S&P 500 padá rovněž o 2,2 procenta pod 2 tisíce bodů. Index technologického trhu Nasdaq klesl pod 4900 bodů, ztrácí 2,9 procenta. Americké trhy na prahu nového roku navazují na ztráty toho předchozího. Dow Jones loni ztratil 2,2 procenta a zažil nejhorší rok za posledních sedm let.

„Trhy se nyní zaměřují na Čínu, globální hospodářskou situaci a také na to, že za sebou máme z mnoha hledisek špatný rok,“ řekl Reuters Andre Bakhos ze společnosti Janlyn Capital. Indexy S&P a Nasdaq nejvíce stahují akcie společnosti Apple, které po loňském čtyřprocentním propadu dnes ztrácejí kolem 2 %. Dow Jones nejvýrazněji oslabuje více než tříprocentní pokles akcií banky Goldman Sachs.

 

Úvod roku přinesl propad v čínském průmyslu a stop obchodování na burzách

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 3. leden 2016

Čínské akcie dnes reagovaly více než 7% poklesem na zprávu o dalším propadu aktivity v čínském průmyslovém sektoru. Za výprodejem v Číně ale stálo také napětí na Blízkém východě a strach z hromadných výprodejů spojených s vypršením šestiměsíční lhůty, po kterou zahraniční investoři nemohli po loňské liberalizaci jejich investic prodávat své akcie. Své sehrála také nová „neosahaná“ regulace propadů na čínském trhu, kdy byla zavedena 5% brzda pro pozastavení obchodování.

Mezi arabskými zeměmi se rozhořel nejvážnější konflikt od 80. let po sobotní hromadné popravě v Saúdské Arábii. Mezi 47 osobami popravenými podle Rijádu za teroristické aktivity byli čtyři šíité včetně vlivného šajcha Nimra Bákira Nimra ze Saúdské Arábie. Šíitský svět, především však Írán, reagoval velmi bouřlivou kritikou Rijádu, konaly se protesty nejenom v Íránu, ale také v Libanonu nebo Bahrajnu. Saúdská Arábie trvá na tom, že rozsudky nad dotyčnými souvisejí výhradně s teroristickou činností, nikoli s vírou.

Nimr působil mezi saúdskoarabskou šíitskou menšinou ve Východní provincii. Byl zaníceným kritikem politiky Rijádu vůči šíitské menšině, ale nevyzýval k ozbrojenému odporu. Několikrát byl zatčen a k trestu smrti odsouzen v roce 2014 za pobuřování a neposlušnost vůči panovníkovi.

Saúdská Arábie a Bahrajn daly po ostré kritice íránským diplomatům 48 hodin k odchodu ze země po útoku na saúdskou ambasádu v Teheránu. Spojené arabské emiráty omezily diplomacii na rovinu charge d’affaires. Po debatě o konci protiíránských sankcí za jaderný program je roztržka přitom opakem očekávání, že arabský svět začne šířeji spolupracovat a Írán se znovu zapojovat do mezinárodních ekonomických vztahů. Ceny ropy na konflikt reagují už více jak 3% růstem nad 38 USD/b u ropy Brent a nad 37,4 USD/b u americké lehké ropy WTI.

 

Trhy v Asii a nyní už i v Evropě vstupují do nového roku 2016 propadem. Odstartoval jej pokles v čínském průmyslu i napětí mezi Saúdskou Arábií a Íránem. Komentář Lukáše Kovandy

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 4. leden 2016

Na devizovém trhu se investoři v nastalých otřesech a nejistotě uchylovali k bezpečným měnám s nejnižšími úrokovými výnosy, jimiž jsou zejména japonský jen, švýcarský frank a do určité míry také euro. Dolar proti jenu nejprve klesl o 1,2 procenta na 118,90 JPY a k euru oslabil až na 1,0940 EURUSD. Dolar ale následně obrátil k rally a posílil až na hladinu 1,0820 EURUSD.

Výrazně oslabovala také čínská měna, jejíž kurz klesl na minima za téměř pět let. Jüan ztratil na domácím, tedy čínském trhu 0,5 procenta na 6,5272 CNY za dolar, což byla jeho nejnižší úroveň od dubna 2011. Čínská centrální banka stanovila jeho střední kurz na 6,5032 CNY, což je nejníže od května 2011.

Newsletter