Tři měsíce poté: Třaskavé rozhodnutí OPEC funguje

Bylo 27. listopadu 2014. Trhy šokovala neochota ropného kartelu OPEC zasáhnout omezením produkce proti propadu cen ropy na trzích. Hodnota ropy Brent i WTI sestoupila z maxim zhruba poloviny loňského roku níže o řádově polovinu.  V únoru se ale začala zvedat a od aktérů ropného trhu zní: Strategie funguje.

Americkou těžbu ropy provází propouštění tisíců zaměstnanců, masívní stávky zaměstnanců ropných zařízení, odstavování těžebních věží a výrazné tlumení investičních plánů. „Strategie je efektivní. OPEC si uchránil tržní podíl, nechal propadnout cenu a zatlačil na těžbu mimo kartel, zejména Spojené státy. Vidíme sestup investic a nabídky a o něco vyšší poptávku. Je to k dobru věci,“ ohlédl se za třaskavým listopadových rozhodnutím OPEC stratég Bank of America pro komodity Francisco Blanch.

Ropa prudce propadá. OPEC těžbu neomezí

Aktivních těžebních věží je v USA k závěru minulého týdne 1019, za týden o dalších 37 méně a celkově nejméně od července roku 2011, vyplývá z data Baker Hughes. Od 5. prosince – tedy sledovaného období po rozhodnutí OPEC – bylo odstaveno již 556 těžebních míst. Velké ropné firmy včetně Chevronu či Shellu oznámily omezení investičních plánů celkově již o více jak 50 miliard amerických dolarů. Dodavateli technologií pro ropný průmysl, společnosti Transocean, Moody’s pod tlakem situace na ropném trhu srazila rating.

Po propadu cen ropy do ledna o polovinu ze svých maxim přináší únor vzestup o řádově 15 procent. „Poptávka roste trh se uklidňuje,“ prohlásil dnes saúdskoarabský ministr pro ropu Ali Al-Naimi.

Saúdové: OPEC těžbu nesníží ani při ropě za 20 dolarů

Saúdská Arábie rozehrává vysokou hru o světový trh s ropou

Americká EIA srazila výhled poptávky po ropě pro rok 2015 na 9,3 milionu barelů denně z listopadového výhledu 9,42 milionu barelů ropy denně. Tržby z vývozu OPEC dle IEA propadnou letos na zhruba 446 miliard dolarů ze 703 miliard dolarů loni. Vláda Saúdské Arábie očekává letos prohloubení schodku rozpočtu na 145 z 54 miliard saudských rijálů, zhruba 38,7 miliardy dolarů. Vnímá to ale jako sázku na budoucnost. „Dlouhodobá strategie OPEC funguje. Krátkodobě přijímá bič – finanční újmu – v zájmu dlouhodobého cukru – růstu,“ poznamenal stratég pro komodity v BNP Paribas v Londýně, Harry Tchilliguirian.

S ohledem na rozdílné těžební náklady strategie Saúdské Arábie nevoní všem. Zemi kritizuje Venezuela, u které letos MMF čeká propad ekonomiky o 7 % (ale z jiných primárních důvodů než cen ropy). Írán dle MMF vlivem propadu cen ropy přijde ve dvou letech o tržby 48 miliard amerických dolarů.

Kdo na světě unese nejnižší cenu ropy?

Stratég Barclays Miswin Mahesh dle svého vyjádření pro Bloomberg považuje ale saúdský úspěch za dojití do půli kýžené cesty. „ Útlum těžby není dostatečný na skutečné odstavení americké těžby,“ míní. Přes odstavení velké části těžebních kapacit Spojené státy v týdnu do 20. února vytěžily rekordních 9,29 milionů barelů ropy denně.

Ve prospěch Saudú ale hovoří například i výhled EIA, podle kterého poroste závislost světa na těžbě kartelu OPEC – do roku 2019 o 600 tisíc barelů ropy denně. Podle Marka Wittnera, stratéga Societe Generace pro oblast komodit, ale není ještě nutně třeba vliv vidět na reálném objemu dodávek na trh. „Všechny faktory vývoje na trhu ale hovoří pro Saúdskou Arábii příznivě,“ napsal ve zprávě.

Saudský ropný ministr: Poptávka roste

Newsletter