Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Tři pilíře, které covid podřezává

Zdroj: Depositphotos

Dlouhé schvalování, pokulhávající kvalita dodavatelů a v respirátorech slábnoucí lidská síla. S tím vším se v dnešní době potýkají asi všichni developeři.

Dnešní pokroucená doba má negativní dopady asi na jakýkoliv druh lidského konání. Development nevyjímaje. Ráda bych se proto optikou našeho oboru podívala na tři nejpalčivější oblasti, v nichž poslední dobou bojujeme.

Proč to tak dlouho trvá?

Jsme „best in covid“ a s nadsázkou řečeno jsme na světové špičce ještě v něčem – přesněji řečeno někde za sto padesátým místem. V čem? V disciplíně získávání stavebního povolení. Je to parametr, který o našich úřednících a státní správě vypovídá docela přesně. A současná situace to ještě zhoršuje – namísto aby se věci uvolnily a urychlily. Jistě, nějaký proces je potřeba, stejně tak regule, vyjadřování odborníků, schvalování – pokud ale chceme naši zemi zvelebovat a mít dostatek hezkého a kvalitního bydlení, věčné zdržování věcem neprospívá. Poptávka totiž zatím stále ještě výrazně převyšuje nabídku.

Máme sice nový stavební zákon, nic moc se ale nezměnilo. Koupíte pozemek, uděláte projekt, má k tomu co říct celý zástup lidí – a rok je ten tam. A teprve pak se žádá o stavební povolení! No a teď tu máme zákeřný virus, který vše zazdil už skoro úplně. Všichni pracují na dálku z domova a není, kdo by věci posuzoval. Že máme zákonné lhůty třeba třicet nebo šedesát dnů? Zapomeňte. Nic neplatí.

Lidé dnes s rozhořčením poukazují na to, že developeři prodávají draho. Podívejme se na věc z druhého směru: je to promrhaný čas, navíc firmy musejí do projektů investovat své vlastní prostředky, které jsou na dlouhou dobu zmrazené. Než se vůbec začne stavět a prodávat, trvá to neskutečně dlouho. A to se na cenách musí projevit.

Nestíháme, musíme zrychlit

Dalším faktorem je generální dodavatel, případně další subdodavatelé. Je to kardinální faktor a výběr dobrého „generálního“ je čím dál těžší. K tomu přistupuje neotřesitelný fakt, že na každé stavbě dříve či později dojde k nějakému zpoždění, ať jde o podlahy nebo třeba elektrické rozvody. Jedna věc se nabaluje na druhou a setrvačností se vše protahuje dál a dál.

Generální i ostatní dodavatelé mívají nasmlouvané zakázky na rok až rok a půl dopředu. A opět kvůli pandemii se dnes vše zpožďuje ještě víc. Dodavatel neplní, co má, na další stavbu přichází s dalším zpožděním a vše se opakuje a celý proces se dostává do začarované spirály.

Je to nepříjemné vůči investorovi, který slíbil hotové bydlení předat svým klientům a kterému kvůli tomu roste objem práce. Každý dobrý generální dodavatel má celkem přesně spočítané, jak dlouho která zakázka potrvá – a samozřejmě k tomu přidává určitou rezervu. Jenomže pokud se vyčerpá i tento „polštář“, začne na stavbě panovat velký stres a odráží se to na kvalitě. Investor hodně věcí reklamuje, načež se subdodavatelé pod časovým tlakem snaží věci dělat rychle a na kvalitě odvedené práce je to znát.

Bez kyslíku přicházejí chyby

Celý tento kolotoč v konečném důsledku doléhá na lidi, kteří na stavbě pracují. Výše popsaný tlak samozřejmě pociťují, navíc existují předpisy, které musejí na stavbě dodržovat. A k tomu dnešní stav s nutností zakrytých dýchacích cest. Sama dobře vím, jak jsem zadýchaná, když jdeme na kontrolní den na stavbu a musím v respirátoru vyjít několik pater. Pracovat takhle osm hodin každý den, odvádět náročnou fyzickou práci a nemoci se pořádně nadechnout? Obrovsky náročné. Není divu, že se to na lidech podepisuje a že z toho pramení chyby. Opravdu je to patrné, přehmatů je víc než jindy. Nezbývá tak než přát si, aby už to celé skončilo. Stavět a pracovat je nutné, nechceme ale slevovat na kvalitě. A to je dnes nesmírně obtížné.

Newsletter