Tři žhavé akcie ze Silicon Valley

Tři americké technologické firmy, jejichž obrat se rychle blíží k metě jedné miliardy dolarů, nabízí zajímavou příležitost k investici. Které to jsou?

Magická miliarda

Pokud se v kolonce tržeb poprvé objeví devět nul, stojí firma hned v jiném světle. A to zvláště, jde-li o nové technologie. Pokud je společnost s tak komplexními produkty schopná překonat miliardovou hranici, je to důkaz, že zvládne i velké zakázky. 

Již zakladatel Microsoftu Bill Gates si prý při vstupu na burzu v roce 1986 pro tržby své firmy stanovil miliardu jako jeden z hlavních cílů. Tehdy ještě dosahoval obratu 200 milionů dolarů. První miliardy už ale dosáhl o čtyři roky později a v následujících letech tržby společnosti letěly vzhůru jak splašené. V příštím fiskálním roce by Microsoft mohl překonat hranici 100 miliard dolarů.

Deset bizarních příběhů ze života Billa Gatese

Na Wall Street se obchoduje zhruba 3000 firem, které dosahují příjmů přesahujících jednu miliardu. Slibné tituly, které mohou obohatit portfolio těm investorům, kteří se nebojí rizika, najdeme především na technologickém trhu Nasdaq. Ty nejzajímavější z nich „vylovil“ server Finanzen.net. Tady jsou.

Square: Riskantní, ale extrémně slibný

Jedním z nejžhavějších titulů na Nasdaq je Square. Firma ze San Francisca, za níž stojí zakladatel a šéf Twitteru, Jack Dorsey, poskytuje službu, se kterou mohou zákazníci platit online či v obchodě bezhotovostně pomocí chytrého telefonu. Tuto službu využívají zvláště malé obchody a provozovny jako například pekárny, kadeřnictví či rychlá občerstvení. Na rozdíl od platebních terminálů na karty si mohou majitelé obchodu pořídit Square bez zbytečných nákladů během několika minut a ihned přijímat platby. Firma pak vydělává na provizích z každé transakce.

V USA tato platební služba zažívá obrovský boom. Ekonomický magazín Business Week označil Dorseyho jako „jednu z nejchytřejších hlav technologického odvětví.“ Square rovněž patří v USA stabilně mezi Top 10 aplikací v App Store a má výrazný náskok před aplikací online platební služby Paypal.

Bezhotovostní platby ve Švédsku už přijímá i Bůh

Kromě přijímání plateb nabízí Square prodávajícím také statistiky a v případě zájmu rovněž účtování mezd. Firmám poskytuje také úvěry, jejichž splácení probíhá prostřednictvím tržeb realizovaných přes Square.

Dorsey se přitom nechce omezovat jen na USA, ale má v plánu vytvořit globální platební síť pro malé obchody. Jeho služby jsou zatím v odlehčené verzi dostupné již v Kanadě, Japonsku, Austrálii a nově i ve Velké Británii.

Podle odhadu analytiků by firma v letošním roce měla zvýšit obrat o 34 % na 920 milionů dolarů. Miliardovou hranici by pak měla překročit příští rok, kdy se očekává obrat ve výši 1,2 miliardy. Z dlouhodobého hlediska by měly tržby růst ročně o 20 až 25 %. Co se hospodářského výsledku týče, očekává se v příštím roce ještě čistá ztráta ve výši 20 milionů. Zisk bez započítání mimořádných položek by se však měl více než zdvojnásobit na 150 milionů dolarů.

Čtyři pilíře Berkshire Hathaway. Na co nedá Buffett dopustit?

iRobot: Kdo by ho nechtěl…

Další zajímavou společností, která má miliardový obrat na dosah ruky, je výrobce robotů iRobot. Jeho malí jezdící roboti přebírají otravné úklidové práce v domácnosti – a poptávka po nich raketově roste.

Celkově se má v roce 2020 podle jedné prognózy do domácností prodat 13 milionů robotů, což je o 50 % více než dnes. A iRobot, který má na tomto trhu vedoucí postavení, z toho bude profitovat v největší míře.

Analytici očekávají, že firma letos zvýší svůj obrat o 20 % na 790 milionů dolarů a dosáhne zisku ve výši 46 milionů. Hranici jedné miliardy by pak měla pokořit v roce 2019, kdy by měly tržby vzrůst na 1,1 miliardy dolarů a zisk na 95 milionů.

Jak investovat do akcií? Tři strategie s jasným návodem

Podle zakladatele a šéfa firmy Colina Angleho je společnost teprve na začátku dlouhého vývoje. Roboti podle něj v budoucnu nemají jen luxovat koberce a vytírat podlahy, ale měli by přebírat stále více rutinních činností, které v průběhu dne musíme vykonávat. Proto iRobot investuje ročně kolem 100 milionů dolarů do výzkumu a vývoje. Rostoucí výnosy tak mohou firmě pomoci technologický pokrok na tomto poli urychlit.

Investice do akcií této firmy je v porovnání s ostatními tituly představenými v tomto článku nejkonzervativnější, ale přesto má obrovský potenciál.

Zynga: (Riskantní) sázka na obrat trendu

Společnost, která se zabývá vývojem internetových her, má za sebou dlouhé těžké období. Titul byl uveden na trh s velkou pompou na konci roku 2011 a od té doby jde téměř nepřetržitě dolů. Miliardového obratu firma dosáhla již v době vstupu na burzu, v roce 2014 to však bylo už jen 690 milionů. Hlavním problémem společnosti je její silná závislost na úspěchu jednotlivých her.

S řadou bývalých manažerů z vývojářské společnosti Electronic Arts však má Zynga slušné šance na udržitelný růst. Podle investiční banky Piper Jaffray sleduje firma podobné schéma obratu trendu jako dříve právě Electronic Arts. Nový manažerský tým by se mohl zaměřit více na monetizaci současných titulů a nové služby, namísto experimentování s novými žánry. Pokud bude nový management alespoň zčásti tak úspěšný, jako v případě Electronic Arts, nestojí světlým zítřkům firmy zřejmě nic v cestě.

Rada zkušeného: Nebuďte ovce, investujte do Ameriky

O tom, že se Zynga dostává zpět na cestu růstu, svědčí i optimistické odhady analytiků. Ti letos očekávají 11% nárůst tržeb na 835 milionů dolarů, za dva roky by firma měla překonat hranici jedné miliardy. Pak by také měla dosáhnout malého zisku ve výši 11 milionů, po očištění analytici počítají pro rok 2019 dokonce se 130 miliony dolarů.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter