Triumvirát Škoda, ČEZ a Agrofert opět ovládl CZECH TOP 100

Loňský rok byl pro přední české firmy úspěšný, podle žebříčku CZECH TOP 100 vzrostly tržby o 10,6 procenta a zisky o 4,5 procenta. Přední místa žebříčku tradičně patří firmám ŠKODA AUTO, ČEZ a AGROFERT.

„První desítka žebříčku CZECH TOP 100 vydělala přes 138 miliard korun. Přední firmy také loni poskytly práci více zaměstnancům než v roce 2015,“ uvedl u příležitosti vyhlášení letošních výsledků CZECH TOP 100 Jan Struž, předseda Sdružení CZECH TOP 100.

Tržby jednotlivých firem

V čele žebříčku CZECH TOP 100 podle tržeb je opět společnost ŠKODA AUTO. Loni prodala přes 1,126 milionu vozů a zaznamenala tržby ve výši 354 miliard Kč. Na druhé příčce se umístil ČEZ s tržbami přes 203 miliard a třetí AGROFERT utržil 155 miliard a obhájil třetí místo. Čtvrtá příčka patří Energetickému a průmyslovému holdingu, páté místo má opět jako před rokem FOXCONN CZ.

Největší zisk měla Škoda Auto

Nejlepšího hospodářského výsledku před zdaněním dosáhla loni ŠKODA AUTO, a to 30,8 miliard Kč. Firmou s druhým nejvyšším ziskem se stal EPH., který vydělal 28,7 miliardy Kč. Třetí nejziskovější firmou byl loni UNIPETROL se ziskem 10 miliard Kč. Čtvrtou příčku žebříčku firem obsadil AGROFERT a páté místo patří firmě ČEZ.

Největší zaměstnavatel

Firmy z žebříčku CZECH TOP 100 zpravidla patří i k největším zaměstnavatelům v ČR. V loňském roce daly práci 327 tisícům lidí. To je o 18 tisíc více než v roce 2015. Žebříček největších zaměstnavatelů vede státní podnik Česká pošta, pro kterou pracovalo 31 252 zaměstnanců. Druhým největším zaměstnavatelem je společnost Škoda AUTO s 27 462 zaměstnanci, následují České dráhy, které zaměstnávaly 23 664 lidí. Pro obchodní řetězec Tesco Stores ČR pracovalo 13 500 zaměstnanců a pro EPH 10 256 zaměstnanců.

Ambasadoři České republiky

Letos přináší Sdružení CZECH TOP 100 novinku v podobě projektu Ambasador České republiky. „V rámci 23. ročníku CZECH TOP 100 budou poprvé oceněny osobnosti, které se zasloužily o věhlas naší země v zahraničí v různých oblastech a my bychom jim chtěli tímto vyslovit uznání a poděkovat,“ představil projekt Jan Struž.

V první čtveřici vyznamenaných je Ivana Trumpová, rodačka za Zlína, která nikdy neztratila kontakt s Českou republikou. Úspěšně podniká v řadě oblastí a ve světě ji proslavily i její tři romány. Další oceněný Karel Gott, 41násobný Český slavík, má na svém kontě 700 desek, které si koupilo 30 miliónů ctitelů několika generací z řady zemí a další miliony navštívily jeho koncerty. Třetím oceněným je Pavel Kolář, fyzioterapeut a zakladatele diagnostického a terapeutického konceptu DNS (dynamická neuromuskulární stabilizace). Ocenění získal také sportovní manažer Miroslav Černošek, který se podílí na úspěšné sportovní kariéře předních českých sportovců. 

Sdružení CZECH TOP 100 vzniklo v roce 1994 s hlavním cílem pravidelně sestavovat a zveřejňovat seznam nejvýznamnějších společností v České republice a na základě porovnání vybraných ekonomických ukazatelů je seřadit do uceleného žebříčku. V současné době vyhlašuje každoročně celou řadu žebříčků – např. 100 nejvýznamnějších firem ČR, 100 obdivovaných firem ČR nebo žebříček Nejlepších výročních zpráv. Dále organizuje doprovodné programy, konference a odborná diskusní fóra.

Newsletter