Troufne si koruna na test 27,00 k euru už dnes?

Vyprovokují trh otestovat zakotvení koruny vůči euru na hladině 27,00 už dnešní data o důvěře v českou ekonomiku, která se v červnu zlepšila, nebo trhu počká až na konec měsíce, kdy bude zveřejněn konečný údaj o růstu české ekonomiky v prvním čtvrtletí? To jsou hlavní témata na domácím měnovém trhu, který se stále drží poblíž svých letošních maxim.

Kolísavost na koruně opět opadla po nárůstu na současnou úroveň 27,20 koruny proti euru a ta obchoduje na nejsilnějších úrovních od listopadu roku 2013, měsíce počátku intervence ČNB na koruně. Jakýkoliv pohyb mimo tuto úroveň byl zatím odvrácen, nálada na trhu ale svědčí o tom, že bychom se mohli dočkat prvního testu ČNB. Bankovní rada ČNB zasedne tento čtvrtek.

Srazí ČNB korunu od 27,00 za euro?

Proti dolaru se koruně podařilo trochu nabrat sílu a dnes při ranním otevření trhu se obchoduje téměř s 0,5% nárůstem proti včerejším minimům u 24,29 USDCZK. Tahounem tohoto růstu je samotný vývoj na hlavním měnovém páru EURUSD, kde euro získalo půdu pod nohama a posiluje o 0,3% na 1,1195 EURUSD. Ranní komentáře z trhu mluví o aktivitě opčních obchodníků, kteří zajištují své operace.

Včerejší propad eura se zastavil těsně nad první technickou podporou a euro si mírně užívá korekce ztrát. Na trhu se opět začal hrát obchod, který řídil vývoj eura v prvním půlroce letošního roku a to dlouhá pozice v evropských akciích na očekávání dohody s Řeckem a pokračujícího QE a proti tomu krátká pozice v euru. Dnešní data ze zámoří o zpřesněných datech HDP za 1Q bude mít vliv na obchodování na dolaru, kde začala platit, že dobrá data jsou pozitivní pro dolar.

Situace s Řeckem stále drží pozitivní nádech a dnešní kolo jednání evropských ministrů financí má za úkol připravit půdu pro dohodu na vyšších postech EU. Mohli bychom se tak dočkat dohody do pátku. Nicméně víkend a ratifikace řeckým parlamentem je to, co je zásadní a proto ještě není vyhráno.

Newsletter