Trpělivý Fed. Sazby se jen tak hýbat nebudou

Američtí centrální bankéři jsou a podle všeho také budou trpěliví, vyplývá z Fed Minutes. Podle členů měnového výboru (FOMC) by trpělivý přístup měl „po nějakou dobu“ vydržet. A to i když se ekonomické a finanční podmínky budou ve světě nadále zlepšovat. 

Zvyšování sazeb nepřipadá na nějaký čas v úvahu i přes ekonomický růst. Americká ekonomika v 1. čtvrtletí dle zpřesněných dat rostla meziročně o 3,2 procenta, když analytici čekali zpomalení růstu na dvě procenta.  Bylo to nejvýraznější zvýšení HDP v prvním čtvrtletí od roku 2015. 

Američtí centrální bankéři budou v následujících měsících vyhlížet další data z ekonomiky. Pokles inflace vidí pouze jako dočasný. Ze zápisu dále vyplývá, že členové FOMC podrobněji řešili mechanismy, jak co nejlépe čelit budoucímu poklesu a také jak strukturovat majetek v cenných papírech. Diskutovali o tom, zda nezačít více kupovat kratší dluhopisy. Z analýzy Fedu totiž vyplývá, že zkrácení maturity by kvůli zvýšení prémií vedlo k nutnosti snížení sazeb. Kvůli tomu ale nemá tato varianta významnější podporu.

Hlavní úrokovou sazbu Fed ponechal beze změny v rozmezí od 2,25 do 2,50 procenta

Jednání Fedu se uskutečnilo na počátku května, tedy ještě před tím, než prezident Donald Trump zvýšil cla na import zboží z Číny a než restrikcemi uvalenými na čínskou firmu Huawei zvýšil napětí ve světovém obchodu. Zatím nelze přesně vyjádřit, jak bude trh na tato opatření reagovat. Dopad se ukáže v následujících měsících.

Z dat dnes již byla zveřejněna čísla o německé ekonomice. HDP rostl v 1. čtvrtletí dle očekávání meziročně o 0,6 procenta a mezičtvrtletně o 0,4 procenta. Bude zveřejněn také Ifo index a PMI ze zpracovatelského průmyslu, a to i v eurozóně. V USA budou oznámeny prodeje nových domů. Dnes začínají volby do Evropského parlamentu, volit budou Nizozemci a Britové. Výsledky se dozvíme v neděli večer. 

Americká měna se dnes ráno vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1150 EURUSD. Dolarový index se pak nachází na hodnotě 98,13 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1144 do 1,1198 EURUSD.*

Koruně se včera nedařilo. Bez žádných domácích dat oslabila vůči oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru klesla až nad úroveň 25,80 EURCZK, nad níž byla naposledy na počátku dubna. 

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,81 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,75 až 25,85 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 23,01 až 23,18 USDCZK.* 

Česká národní banka dnes zveřejní v pravidelné Zprávě o finanční stabilitě zátěžové testy českých bank. Na odpolední tiskové konferenci guvernér ČNB Jiří Rusnok a ředitel sekce finanční stability Jan Frait vyhodnotí dopady říjnových opatření ohledně hypotečního trhu. Dále také zveřejní nastavení proticyklické kapitálové rezervy, kterou mají banky vytvářet v době hospodářského růstu pro dobu poklesu ekonomiky.

ČNB stanovuje proticyklickou kapitálovou rezervu každé čtvrtletí s účinností za rok. Letos v březnu ji pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry ponechala na 1,75 procenta. Tato sazba bude tak platit od dubna 2020. Aktuálně platná sazba je 1,25 procenta.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter