Třpytivý výhled. Ceny diamantů porostou

Ruská společnost Alrosa a její konkurent De Beers vloni prodaly celkem 76,3 milionu karátů (15,3 tuny) diamantů. Vytěžili ale jen 73,1 milionu karátů (14,6 tuny). Díky takto silné poptávce museli těžaři sáhnout do svých zásob. Produkce obou těžařů zajišťuje polovinu všech nově vytěžených diamantů dodávaných na světové trhy. Antverpy v roce 2017 zobchodovaly o 15,8 % více diamantů než v roce 2016. Podle Paula Zimniského, nejznámějšího nezávislého odborníka na diamantový průmysl, objem celosvětově vytěžených diamantů měřeno jejich hodnotou v letošním roce meziročně poklesne o 1 až 2 %, ale globální poptávka po leštěných diamantech vzroste o 3 až 4 %. Podle Alojze Ryšavého, klenotníka a majitele ALO diamonds, budou ceny diamantů s vysokou pravděpodobností růst.

Druhá fáze privatizace Alrosy odsunuta na neurčito

Společnost Alrosa, největší světový těžař diamantů měřeno karáty, v roce 2017 prodala víc diamantů, než vytěžila. Odběratelům dodala 41,2 milionu karátů diamantů (o 3 % více než v roce 2016) a utržila za ně 4,3 miliardy dolarů. Vytěžila ale jen 39,6 milionu karátů (o 6 % více než v předchozím roce). Alrosa letos očekává nižší produkci ve výši 36,6 milionu karátů, a to zejména kvůli zaplaveným šachtám známého dolu Mir, kde byly v polovině minulého roku dočasně zastaveny těžební práce. Úpravy, které umožní opětovné zprovoznění dolu, mají trvat 5 až 7 let. „Alrosa oznámila, že chce letos prodat kolem 40 milionů karátů diamantů. Pokud odhaduje, že vytěží jen 36,6 milionu karátů, více jak 3 miliony bude tedy muset uvolnit ze svých dlouhodobých zásob,“ uvádí Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds.

Alrosa v lednu podepsala na nadcházející 3 roky smlouvy s 56 odběrateli diamantů pro šperkařský průmysl a 11 smluv týkajících se dodávek pro technické využití. Agentura Moody‘s nedávno zvýšila Alrose rating na Baa3. Ruské úřady kvůli pozastavení těžby v dole Mir odsunuly druhé kolo privatizace Alrosy na pozdější dobu.

De Beers nachází nejvíce diamantů v Botswaně

Společnost De Beers, která na začátku 20. století ovládala 90 % světové produkce nezpracovaných diamantů a nyní je největším světovým těžařem diamantů měřeno jejich hodnotou, v roce 2017 prodala 35,1 milionu karátů (o 10 % více než v předchozím roce), ale vytěžila jen 33,5 milionu karátů. Nejvíce diamantů (22,7 milionu karátů) jí zajistila dceřiná společnost Debswana, která je společným projektem De Beers a Botswany.

Na etický původ diamantů dohlíží EU

Začátkem letošního roku začalo 12měsíční předsednictví Evropské unie v organizaci Kimberley Process, která sdružuje 81 států usilujících o bezproblémový původ diamantů přicházejících na světové trhy. Evropská unie převzala předsednictví od Austrálie. „Výsledek 15leté práce této organizace je obdivuhodný. Podle statistik Kimberley Process je naprosto drtivá většina obchodovaných diamantů z nekonfliktních oblastí,“ dodává Alojz Ryšavý.

Newsletter