Trump a jeho stroj času. Vítejte zpět v devadesátkách

Byť to Donald Trump oficiálně nepřiznal, má ve svém arzenálu i stroj času. Potvrzují to především aktuální trhy, které se dostávají do období „devedasátek“ – ovšem ve zcela odlišných rozměrech.

Polarizace mezi vyspělými a rozvojovými trhy se v započaté Trumpově éře začíná postupně prohlubovat. A právě to je podle Divyae Deveshe z FX týmu banky Standard Chartered součástí tzv. „Trumpovy reflace“.

Čína: Trumpe, pozor! I my můžeme přiostřit

Fakt, že jsou rozvojové trhy pod tlakem, potvrzuje stratég na malajském ringitu. Ten se během včerejší seance dostal pouhé procento od úrovně 4,48 za dolar, které nebylo dosaženo od loňského září, tedy od doby, kdy byla vůči americké měně proražena minima spatřená naposledy v, pro Asii, krizovém, roce 1998. Obdobný exodus je pak možné spatřit i na malajských akcií, viz páteční prodej titulů v hodnotě 1,1 miliardy ringitů.

Oproti tomu stojí druhá strana – americké trhy. Všechny hlavní indexy od S&P 500 přes Dow Jones, Nasdaq a Russell 2000 si během tohoto týdne sáhly na rekordní hodnoty, což je scénář, který se naposledy odehrál v roce 1999.

Boom zažívá i dolar, který vůči euru zaznamenal deset po sobě jdoucích ziskových dní. V historii tohoto devizového páru se obdobná záležitost neodehrála nikdy, a to od roku 1999, kdy světlo světa spatřila společná evropská měna. A trend pokračuje dál, euro se totiž během dneška dostalo až na svá 13měsíční minima.

Akcie a dolar rostou, obdobně jsou na tom i výnosy amerických státních dluhopisů, což je vzhledem k jejich reverznímu vztahu k ceně důkazem odlivu investorů. Jak rychle vše probíhá? Podle agentury Bloomberg je tento úprk zhruba 1,5krát rychlejší, než tomu bylo v roce 1994, tedy v době dosud nejrychlejšího dluhopisového útěku.

Aktuálně se výnosy 10letého bondu dostaly až nad hranici 2,38 %, což je o cca 50 bazických bodů více než před prezidentskými volbami.

„Tradiční korelace jsou ty tam,“ řekl pro Bloomberg Devesh. „Trhy očekávají zvyšování amerických vládních výdajů, které jsou tak motorem reflace (záměrné zvyšování cen) a očekávání ohledně růstu tamní ekonomiky a aktiv, od měny přes sazby až po akcie.“

Nůžky mezi americkou ekonomikou a rozvojovými trhy se tak rozšiřují. Devesh je přesvědčen, že dokud nedojde na vyrovnání úrokových sazeb mezi těmito regiony, budou se rozvojové země potýkat s prodejním tlakem. Příkladem budiž již zmiňovaný ringit, který je vystaven nebezpečí odlivu investorů držících v této měně denominované dluhopisy.

Omluvte mě, odcházím investovat miliardu dolarů

Newsletter