Trump druhý, v Iowě vyhrál Cruz a Clintonová

Texaský senátor Ted Cruz porazil amerického miliardáře Donalda Trumpa v republikánském nominačním souboji v americkém státu Iowa. Konzervativní zákonodárce získal 28 procent hlasů. Realitnímu magnátovi Trumpovi dalo hlas 24 procent republikánských voličů. Na třetím místě mezi republikány skončil floridský senátor Marco Rubio s 23 procenty hlasů.

Svoje demokratické a republikánské favority pro souboj o křeslo prezidenta vybírali obyvatelé malého státu na americkém Středozápadě jako první v USA.

Na straně demokratů těsně vede bývalá americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová nad senátorem za stát Vermont Berniem Sandersem. Po oznámení výsledků z 93 procent hlasovacích míst má průběžně 50,1 procenta hlasů, zatímco Sanders 49,3 procenta.

„Dnešek je vítězstvím pro odvážné konzervativce po celé Iowě a v celé této skvělé zemi,“ prohlásil Cruz. Vítězství pětačtyřicetiletého zákonodárce představuje těžkou porážku pro kontroverzního miliardáře Trumpa, který je podle průzkumů z minulých měsíců mezi republikány sice nejpopulárnější, ale zároveň nejméně oblíbený.

 

Miliardář Trump peníze na kampaň od dárců nepotřebuje…

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 1. únor 2016

 

Realitní magnát již uvedl, že je druhým místem v Iowě poctěn a svému soupeři Cruzovi pogratuloval. Stále je ale přesvědčen, že v boji o republikánskou nominaci na úřad prezidenta vyhraje, porazí svého demokratického vyzyvatele a nakonec se dostane do Bílého domu.

Bývalý guvernér Arkansasu Mike Huckabee, který ve stranických volebních shromážděních v Iowě v roce 2008 vyhrál, získal tentokrát jenom malou podporu voličů, a rozhodl se kampaň o republikánskou prezidentskou nominaci zastavit. Podobný krok se chystá učinit Martin O‘Malley z tábora demokratů, který je v Iowě na třetím místě s 0,5 procenta hlasů.

Výběr uchazečů do souboje o Bílý dům má v USA po složitém historickém vývoji dvojí podobu. Jednou z nich jsou takzvané primárky, druhou stranická volební shromáždění (caucus), což je případ Iowy. Voliči tu v pondělí hlasovali na 1100 místech, hlavně v kostelích, školách a v dalších veřejných prostorách. Nejméně dvě republikánská shromáždění se konala v soukromých domech, jedno demokratické v dostihovém klubu.

 

Newsletter