Trump ovládl primárky v Jižní Karolíně, Clintonová Nevadu

 Miliardář Donald Trump jasně zvítězil v sobotních republikánských primárkách v Jižní Karolíně a bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová ohlásila své vítězství v nominačním souboji Demokratické strany v Nevadě. Oba politici si tak upevnili postavení favoritů ve svých stranách v boji o Bílý dům. Republikánský kandidát Jeb Bush po neúspěchu v sobotních primárních volbách oznámil, že se rozhodl ze souboje o prezidentskou nominaci odstoupit.

Devětašedesátiletý Trump po sečtení 99 procent okrsků vedl v Jižní Karolíně se ziskem 32,5 procenta hlasů před floridským senátorem Markem Rubiem, který si připsal 22,5 procenta hlasů, a texaským senátorem Tedem Cruzem, kterého podpořilo 22,3 procenta voličů.

Pro Trumpa je to již druhé vítězství v primárkách; to první zaznamenal ve státě New Hampshire. Pouze v Iowě skončil druhý za Cruzem. Vzhledem k vedení v průzkumech ve 13 státech, kde budou republikáni hlasovat v průběhu takzvaného volebního superúterý 1. března, je Trump na dobré cestě získat republikánskou nominaci, napsala agentura Reuters.

 

Hillary Clintonová před primárkami v Nevadě opět útočí na svého rivala. Sanders podle ní nesmí kritizovat demokratické prezidenty – tedy jejího manžela Billa a Obamu. Vyjde její taktika?

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 19. únor 2016

 

V demokratickém táboře porazila Clintonová v nominačním klání v Nevadě Bernieho Sanderse. Po sečtení 90 okrsků měla přes 52 procent hlasů, zatímco její soupeř necelých 48 procent.

Sanders to ale označil za dobrý výsledek. Jako kandidát, který podle Clintonové má podporu pouze bělošských voličů, měl být v Nevadě – státě s velkým zastoupením menšin – outsiderem. V průzkumech během roku zde ztrácel na Clintonovou 40 procent hlasů, ale při hlasování se na ni téměř dotáhl.

Trump je pro bojkot Applu, dokud firma neodblokuje iPhone pro FBI

Republikánský kandidát Jeb Bush boj o Bílý dům vzdal. Bushovi se nedařilo v New Hampshiru ani v Iowě a úspěšný nebyl také v Jižní Karolíně, kde skončil na čtvrtém místě. Jižní Karolína byla jednou z posledních šancí syna a bratra bývalých amerických prezidentů. Právě dobrá pověst Bushovy rodiny v Jižní Karolíně, kde je chlebodárcem mnoha občanů americká armáda, mu dávala jisté naděje. Ty se ale nenaplnily.

Obama: Američané jsou příliš inteligentní, Trumpa nezvolí

Newsletter