Trump se chlubí snížením amerického dluhu. Oprávněně?

Sobotní tweet amerického prezidenta Donalda Trumpa opět vyvolal obrovskou vlnu reakcí. Proč? Zdůraznil v něm, že za první měsíc jeho působení klesl americký dluh o dvanáct miliard dolarů. To způsobilo vlnu kritických komentářů i posměšků nejen z řad ekonomů, ale i veřejnosti.

Trump na svém Twitteru porovnal svůj nástup do úřadu se svým předchůdcem. Po nástupu Baracka Obamy se dluh Spojených států zvýšil za první měsíc o 200 miliard dolarů, kdežto za první měsíc Donalda Trumpa došlo k dvanáctimiliardovému poklesu.

 

Trump hned využil této pozitivní informace ke kritice médií, která o tomto „úspěchu“ neinformovala. Kontroverzní politik tak opět upozornil na jeho boj s médii. Ekonomové však mají pro mediální opomenutí jiné vysvětlení. Podle nich totiž prezident nemůže mít během prvního měsíce vlády žádný vliv na snížení či zvýšení dluhu. V takto krátkém období se nemůžou projevit jakékoliv kroky, které hlava státu provede.

Kdo drží americký dluh? Devatenáct největších věřitelů USA

„Od nástupu Trumpa do úřadu byl dluh v podstatě v režimu autopilota,“ řekl pro agenturu Bloomberg profesor ekonomie Laurence Kotlikoff. „Pokud se změnilo něco zásadního, tak určitě ne kvůli jednomu měsíci vlády. Trump si bere zásluhy za něco, co provedl Obama,“ zdůraznil Kotlikoff.

„Jsme rádi, že se pan prezident soustředí na dluh jako na ukazatel úspěchu a stavu ekonomické stability. Musíme však jeho prohlášení uvést na pravou míru. Jakákoliv redukce dluhu takhle brzy po nastoupení do úřadu je spojena s krátkodobými fluktuacemi ve vládních příjmech a výdajích,“ uvedla prezidentka komise federálního rozpočtu Maya MacGuineas.

Trumpovo portfolio: Jak investoval americký prezident

Ačkoliv je příliš brzy předpokládat vývoj dluhu během prezidentského období Donalda Trumpa, tak většina odborné veřejnosti očekává, že se dluh za Trumpovo čtyřleté období bude spíše zvyšovat.

Newsletter