Trump si připsal další vítězství, Sanders porazil Hillary

Donald Trump zvítězil v úterních republikánských primárkách ve státě Michigan. V souboji o kandidaturu na prezidenta USA tam porazil guvernéra státu Ohio Johna Kasicha, texaského senátora Teda Cruze a senátora z Floridy Marka Rubia, kteří skončili na druhé až čtvrté příčce. Informovaly o tom televizní stanice Fox a NBC. U demokratů senátor Bernie Sanders překvapivě porazil bývalou první dámu Hillary Clintonovou.

Trump jasně zvítězil také v souběžně konaných primárkách v jižanském státě Mississippi. Nejnovější vítězství slaví po týdnu ostré kampaně, kterou proti němu vedly některé vůdčí osobnosti jeho vlastní strany. „Doufám, že to republikáni přijmou,“ prohlásil 69letý byznysmen po úterních úspěších. „Průzkumy ukazují, že mohu porazit Hillary. Přetáhneme k sobě mnoho lidí od demokratů,“ dodal.

Trump má po úterních úspěších na své straně 428 delegátů, Cruz 315, Rubio 151 a Kasich 52. Ke stranické nominaci na prezidenta je jich třeba 1237.

 

Stranické struktury amerických republikánů začínají připouštět možnost, že o výsledné nominaci do boje o Bílý dům…

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 8. březen 2016

 

Cruz ovládl Idaho

Cruz v úterý ve státě Idaho s výrazným náskokem před Trumpem ovládl republikánské primárky. Přes vítězství silně konzervativního senátora v méně významném státě zůstává Trump jasně v čele republikánského souboje o Bílý dům.

Podle televizních stanic ABC, CBS, NBC a Fox News Cruz získal Cruz ve státě na severozápadě USA 42 procent hlasů, zatímco Trump 29 procent.

Sanders překvapivě vyhrál v Michiganu

V demokratických primárkách v průmyslovém Michiganu favorizovaná bývalá první dáma a exministryně zahraničí Hillary Clintonová překvapivě prohrála se senátorem za stát Vermont Berniem Sandersem. Podle agentury AP získá nejméně 63 delegátů, zatímco bývalá první dáma a exministryně zahraničí USA Hillary Clintonová nejméně 52. Clintonová však ovládla primárky v Mississippi, které se konaly také v úterý, a už nyní má k dispozici více než polovinu delegátských hlasů potřebných ke stranické nominaci do Bílého domu.

Sanders zůstává v nominačním souboji o Bílý dům stále ve hře. Levicový 74letý senátor ze státu Vermont předčil v průmyslovém Michiganu svou soupeřku přibližně o dvě procenta, vyplývalo z výsledků stranického hlasování po sečtení 95 procent hlasů.

Navzdory těsnému vítězství Sanders nemůže opravdu slavit, protože Clintonová předtím výrazně zvítězila ve státě Mississippi a svůj náskok díky proporčnímu počítání hlasů u demokratů celkově navýšila. Nyní má na své straně 1214 delegátských hlasů, což je už více než polovina z 2383, které potřebuje k nominaci na prezidentku na červencovém stranickém sjezdu. Sanders má nyní nejméně 566 delegátů a superdelegátů.

 

Newsletter