Trump & spol. v Hamburku a smršť statistik z ČR. Co na to měny?

Česká měna si kvůli svátkům dala pauzu, z tuzemské ekonomiky jsem se tak žádných dat po dva dny nedočkali. Měnový pár EURCZK se aktuálně pohybuje na úrovni 26,16 koruny za euro. Rozmezí dnes čekáme mezi 26,08 až 26,18 EURCZK. Hlavní událostí ve světě je dvoudenní summit G20 v Hamburku, čekají se složitá vyjednávání i protesty.

Zato například v USA bylo událostí požehnaně, a to hlavně ve středu, kdy byl zveřejněn zápis z červnového jednání americké centrální banky (Fed), na němž Fed potvrdil očekávání a zvýšil hlavní sazbu o 25 bazických bodů do pásma 1 až 1,25 procenta. Ze zápisu vyplývá, že Fed je připraven zpřísňovat měnovou politiku i při mírnější inflaci. Osekání bilance přitom nemusí významně narušit finanční trhy.

Ve středu vyšla statistika ze soukromého sektoru podle ADP za červen. Počítalo se s 188 tisíci nově zaměstnaných, což bylo méně než v květnu. Reálný výsledek byl 158 tisíc. Dále byly zveřejněny nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti k 1. červenci, kde se očekávala stagnace na úrovni 244 tisíc. Ve skutečnosti bylo nových žádostí více, a to 248 tisíc.

Včera byl zveřejněn zápis z posledního zasedání Evropské centrální banky (ECB). Minutes mimo jiné prozradily, že by centrální banka mohla uvažovat o změně k uvolňujícímu se postoji k nakupování dluhopisů, pokud se důvěra ve výhled inflace zlepší. Pokud by se výhled naopak zhoršil, tak bude banka připravena prodloužit či zintenzivnit současný program.

Měnové páry s dolarem se aktuálně obchodují za 22,91 USDCZK a za 1,1417 EURUSD. Dnes vidíme rozmezí mezi 22,84 až 22,95 USDCZK a 1,137 ač 1,146 EURUSD.

Z domácích dat nás dnes čeká domácí průmyslová produkce, maloobchodní tržby. V obou případech se čeká růst. Statistici v 9:00 také zveřejní čísla o stavebnictví.

Ve 14:30 se dozvíme hlavní číslo z americké ekonomiky – tzv. Nonfarm Payrolls. Predikce pro červen počítá počítá se 178 tisíci nově zaměstnanými, což by znamenalo nárůst oproti předchozímu měsíci. Současně se dočkáme také průměrné hodinové mzdy, kdy je očekáván její meziměsíční nárůst o 0,3 %. U míry nezaměstnanosti se čeká stagnace na květnových 4,3 %.

Newsletter