Trump vs. Yellenová: Kdo hru rozehrál, kdo ještě není na hřišti?

Monetární politika společně s tou fiskální by se měly doplňovat. O tomto scénáři si však Američané mohou zatím nechat jen zdát. Po zvýšení úrokových sazeb se šéfka Fedu Janet Yellenová a prezident Donald Trump stále více rozcházejí, přičemž možný kompromis je, zdá se, v nedohlednu.

Ještě před týdnem vše vypadalo nadějně. Očekávané zvýšení úrokových sazeb přijaly akciové trhy relativně dobře, byť rozhodnutí Fedu nesplnilo všechna jejich očekávání. Během posledních dní se však optimismus začal postupně vytrácet…

Podle analytiků dotázaných serverem CNBC je na vině obava z Trumpova stagnujícího pokroku. Vypadá to, že načasování Trumpovy politiky a rozhodnutí Fedu není až tak výborné, jak se zprvu zdálo. Pokud budou kroky amerického prezidenta pokračovat takovýmto tempem, kolize jeho strategie a té ze strany Fedu vypadá nevyhnutelně.

Je kondice amerického trhu práce jen iluzí?

„Rozdíl mezi pohledem Yellenové a Trumpa povede ke střetu, nikoliv k produktivní spolupráci,“ uvedl pro CNBC Michael Arone, investiční analytik z State Street Global Advisors.

Restriktivnější monetární politika kombinovaná se stagnací té fiskální vskutku nevypadá příliš nadějně. Na sliby ohledně daňové reformy a omezování restrikcí reagovaly trhy velmi pozitivně. Pochyby se však objevily v důsledku nejistého odhlasování změn zdravotní reformy, které by mělo proběhnout právě dnes. Velké množství nerozhodnutých kongresmanů zavdává obavy, jestli bude Trump schopen i svoje ostatní priority prosadit v rozumném časovém horizontu.

Ropný exodus. Proč budou ceny dále padat?

Finanční trhy se tak díky optimistickému výhledu vypořádaly s dalším úrokovým navýšením, ovšem pokud bude Trumpův postup stagnovat, je nepravděpodobné, že se s ní, makléři a investoři vypořádají stejně dobře. „Načasování současného dění měnové a fiskální politiky není sladěné. Yellenová už svoji hru rozehrála, kdežto Trump ještě na hřiště ani nevstoupil,“ uvedl Arone.

Co může spustit další paniku na trzích?

„Cokoliv bude zpožděno, či dokonce zamítnuto, bude pro trh znamenat varování. Pokud se prokáže, že Trump není takový skvělý vyjednavač, jakým se dělá, makléři by mohli začít výrazně pochybovat o současné valuaci akcií,“ uvedl stratég Prudential Financial Quincy Krosby.

Newsletter