Trump vyhrál v Nevadě, hlasování provázel chaos

Volební shromáždění republikánů v Nevadě podle stanice CNN drtivě vyhrál Donald Trump, který tak pokračuje v úspěšném tažení o stranickou nominaci na prezidenta Spojených států. Hlasování ale podle zpráv na twitteru provázel chaos, hlášeny byly nedostatek lístků, absence kontrol totožnosti či dvojí hlasování.

O druhé a třetí místo se očividně rozhodne mezi Marcem Rubiem a Tedem Cruzem.  Volební shromáždění v Nevadě je po Ohiu, New Hampshire a Jižní Karolíně čtvrtým republikánským kláním od začátku souboje o stranickou nominaci. Prvním velkým střetem bude super úterý 1. března, kdy se volí ve vícero státech.

Favoritem pro získání stranické nominace byl podle předvolebních průzkumů Trump, které Trumpovi přisuzovaly 45 procent hlasů. Druhé místo s 19 procenty hlasů předpovídaly sondáže Marcu Rubiovi a 17 procent Cruzovi.

„Ještě před několika měsíci nikdo nečekal, že bych zde mohl vyhrát,“ řekl před svými příznivci Trump. „A já vyhrávám, vyhrávám, vyhrávám. A brzy bude opět vyhrávat, vyhrávat a vyhrávat i celá země,“ dodal. Mezitím na twitteru Trump poděkoval voličům v Nevadě. „Zase učiníme Ameriku bezpečnou a skvělou,“ prohlásil Trump.

Republikánské hlasování v Nevadě je oficiálně volebním shromážděním. Zúčastnit se ho mohli jen republikáni, kteří se předem zaregistrovali. Voliči v jednotlivém okrsku nejdříve vybírali předsedu a tajemníka shromáždění, následně krátce představili jednotlivé kandidáty a teprve poté se uskutečnilo samotné hlasování.

Lidé na twitteru ale o hladkém hlasování nehovořili, naopak se zmiňovali o zmatcích. Mnozí například ohlásili nedostatek hlasovacích lístků, špatně vedené seznamy či nedbalé nebo vůbec žádné kontroly totožnosti, někteří se zmiňovali i o vícenásobném hlasování.

Stranický výbor ale závažnost výtek mírnil, ohlášené případy dvojího hlasování prý ale bere vážně a lístky přislíbil prověřit a přepočítat. Portál theatlantic.com poznamenal, že komplikace nejsou při volebních shromážděních výjimečné, neboť o organizaci se starají převážně dobrovolníci. Navíc se očekávala velká účast a mnoho lidí se takovéhoto hlasování zúčastnilo vůbec poprvé.

Trump má prozatím jistých 61 delegátů, zatímco Cruz 11 a Rubio deset. Nutných k nominaci jich je v republikánském táboře 1237. Nominaci straničtí delegáti oficiálně potvrzují na celonárodním sjezdu strany, po němž už začíná ostrý předvolební boj o prezidentský úřad.

V Nevadě se již v sobotu uskutečnilo klání demokratů, ve kterém si upevnila svou pozici Hillary Clintonová. Ta porazila svého soka Bernieho Sanderse.

 

Newsletter