Trump vypálil Hillary rybník. Stejně tak i investorům – optimistům

Scénář z konce letošního června, kdy Spojené království hlasovalo o své budoucnosti v EU, se zopakoval. Prvotní klid a přesvědčení, že „vše dobře dopadne“, jsou ta tam. Trump Hillary doslova vypálil rybník a strhl s sebou všechny investory, kteří vsadili na její vítězství.

Jako první zareagovaly na Trumpovu postupně narůstající převahu asijské akcie. Japonský index Nikkei odepsal -5,36 %, čínský Shanghai -0,31 %, Hang Seng -2,74 a jihokorejský Kospi -2,46 %.

Stejný trend je možné pozorovat i v americkém premarketu. Futures indexu Dow Jones v jednu chvíli dokonce spadly o 700 bodů. Druhý největší propad pak byl pozorován v případě technologického benchmarku Nasdaq, a to o více jak 230 bodů. S&P 500 klesl o bezmála 94 bodů.

Nejhlasitější „býk“: Akcie porostou, i když Trump vyhraje

Souběžně s akciemi padá i americký dolar. Na párů s eurem si připisuje ztrátu o velikosti téměř 2 %, což odpovídá 1,124 EURUSD. Obdobně je na tom i mexické peso, které vůči americké měně oslabilo o více jak 11 %.

Trumpova převaha má ale i své vítěze. Jedná se například o zlato, které jakožto neoblíbenější bezpečný přístav roste o více jak 3,4 % až nad 1318 dolarů za unci. Obdobně je na tom i stříbro, jež si připisuje více jak 2,2 %, čemuž odpovídá cena 18,75 dolarů.

Odliv z rizikových aktiv se projevil v rostoucímu zájmu o ta méně riziková, především o dluhopisy vyspělých zemí. Příkladem mohou být americké státní bondy, kde byl v případě těch krátkodobých pozorován nárůst cen a tedy pokles výnosů na více jak měsíční minima. U těch dlouhodobých je evidován mnohem menší pokles, a to především vinou nejistoty ohledně budoucí politiky Trumpovy administrativy. Analytici čekají, že možné daňové škrty, které pravděpodobně nebudou doplněny snížením výdajů, by mohly vést k růstu schodku rozpočtu a tedy celkového zadlužení.

Trump vyhrál ve třech klíčových státech, je blíž Bílému domu

Z měn se do kurzu dostal například japonský jen a švýcarský frank. V prvním případě – vztaženo vůči dolaru – pozorujeme zpevnění o více jak 2,6 %, ve druhém o více jak 1,7 %. Zisky si připisuje i britská libra, a to o velikosti bezmála 0,9 %. V neposlední řadě roste i cena digitální měny bitcoin, která se v poslední době začíná pozvolna řadit mezi bezpečná aktiva. Aktuálně si krytpoměna připisuje zisky o více jak 3,5 %, což odpovídá bezmála 735 dolarům.

V případě koruny se projevuje aktuálně sílící euro. Eurokoruna se tak posunula na 27,031 EURCZK. Oproti dolaru pak posílila až k 24,02 USDCZK.

Co udělá Fed?

Se zvyšující se pravděpodobností Trumpova vítězství se rozjíždí spekulace o dalším kroku Federálního rezervního systému. I přesto, že většina ekonomických fundamentů nahrává prosincovému zvýšení sazeb, někteří analytici předpovídají mnohem silnější „holubičí“ přístup, než pokud by zvítězila Hillary.

Aktuální odhady agentury Bloomberg vidí prosincový „hike“ (zatím) s 84% pravděpodobností. Během včerejška to samé číslo dosahovalo 86 %. Některé jiné odhady jsou mnohem razantnější. Z pravděpodobnosti nad 80 % jsme se podle serveru Zero Hedge posunuli mírně nad 50 %.

 

Newsletter