Trumpova daňová reforma. Věděli jste, že…

Jednou z nejdůležitějších otázek letošního předvánočního období v USA je hlasování o daňovém zákonu z dílny Donalda Trumpa.  Změna daňového systému v podání současného prezidenta znamená především daňové škrty. Tax Policy Center, instituce poskytující nezávislé hodnocení daňových změn, odhaduje, že daňové změny přinesou domácnostem v příštím roce zvýšení čistých příjmů o 2,2 procenta. Co dalšího je potřeba vědět?

Dopad daňových změn působí skrz společnost heterogenně a každá příjmová skupina bude zasažena jinou měrou. Nejpříznivěji dopadne daňová reforma na poplatníky s příjmem mezi 95 a 99 percentilem. Těm zůstane na účtu o více než 4 procenta více. Nejméně by naopak podle návrhu Trumpa vydělali lidé s nejnižším příjmem.

Způsob výuky ekonomie ubližuje ekonomii, společnosti i ekonomice

Je poměrně bezpečné tvrdit, že celkový dopad navrhované reformy bude výrazně negativní, co se týče veřejného rozpočtu. Je nepravděpodobné, že možná kompenzace primární ztráty veřejného rozpočtu skrz zvýšenou ekonomickou aktivitu bude dostačená. Je známé, že nižší příjmové skupiny mají vyšší mezní sklon ke spotřebě, tedy, pokud zvýšíte příjem chudé domácnosti, spotřebuje větší část, než by utratila ta vysokopříjmová. V tomto smyslu je rozdělení daňových škrtů na růst ekonomiky nepříznivý.

Druhý možný nepřímý kanál je nárůst investic. Zvýšení disponibilního příjmu bohatým domácnostem pravděpodobně povede k vyšším úsporám. Není ale jasné, zda se povede přeměnit další úspory k nárůstu inovativních investic. Třetí možnost je zvýšení pracovního nasazení již pracujících (extensive margin of labor force). Podobně jako v předchozích možnostech, nezdá se, že by bylo možné kompenzovat tak vysoké ztráty.

Na závěr dvě poznámky, lidé jsou heterogenní nejen v příjmech, ale například i v možnosti uplatnění daňových výjimek. V důsledku to znamená, že i když je nový zákon přezdíván jako daňové škrty, některé domácnosti odvedou na daních více než za současného stavu. Takové rodiny se rekrutují především z těch nízkopříjmových. Druhá důležitá informace je, že výhodnost daňové změny se postupem času bude vytrácet a za 10 let lze očekávat podobnou situaci (procentuální zdanění příjmů) jako je dnes.

Když statistici „kradou“ ekonomický růst

Newsletter