Euro po francouzských a zejména německých datech indexů PMI průmyslu a služeb obrací proti dolaru do zisku nad 1,2170 EURUSD. Dolarový index maže předchozí zisky. Měny regionu umazávají část ranních ztrát, přičemž koruna atakuje 26,10 za euro.

Trumpovy twitterové výkřiky postupně ztrácejí na významnosti

Kim Čong-un, Hasan Rúhání či dokonce americká centrální banka, ti všichni jsou poslední dobou pod slovní palbou Donalda Trumpa. Americký prezident svými odvážnými prohlášeními na Twitteru občas zahýbe i s finančními a komoditními trhy. Podle analýzy posledních tweetů a reakcí trhu se ale zdá, že si investoři na jeho silné řeči zvykli. 

Jednou z posledních „Donaldových epizod“ je výhružný tweet íránskému prezidentovi Rúhánímu. V něm, psáno velkými písmeny, blonďatý státník důrazně uvádí, aby Írán přestal jakýmkoliv způsobem Spojeným státům vyhrožovat nebo „jejich země pocítí to, co málokterá v historii“.

Právě na tento tweet reagoval pro americkou televizi CNBC ekonom švýcarské banky UBS Paul Donovan. Uvedl, že přes velkou významnost tweetu se trhy přestávají o prezidentovu online aktivitu výrazně zajímat. „Po Trumpových tweetech proti Severní Koreji, v kterých nasliboval spousty věcí, se zdá, že trhy začínají brát jeho výroky nepříliš vážně. Fakt, že Severní Korea stále pokračuje v jaderném programu, mu na důvěryhodnosti nepřidalo,“ řekl Donovan.

Před summitem s KLDR

Když se podíváme na tři zmíněná témata, tak chronologicky první byla rétorika právě vůči komunistické Severní Koreji. Trump prezentoval své názory minimálně jeho 53 milionům sledujících. Tweety vedoucí k historickému červnovému summitu mezi KLDR a USA byly ze značné části agresivní, mnozí ale Trumpa za jeho hrubý styl diplomacie chválili. Zdálo se totiž, že tento způsob někam vede.

 

Vrchní představitel americké armády sídlící v Jižní Koreji generál Vincent Brooks v sobotu 21. července přiznal, že kapacita nukleárního arzenálu Severní Koreji zůstává nedotčená. A právě tento fakt zanechává Trumpovu rétoriku jen u velkých řečí.

„Nejsem z této politiky nadšený“

Den předtím, tedy v pátek 20.července, se Trump pustil také do domácích řad, a to konkrétně do zástupců Fedu. V exkluzivním rozhovoru pro televizi CNBC uvedl, že není spokojený s politikou zvyšujících se sazeb. Nazýval to trestem pro Američany.

 

„Pokaždé, co se naší ekonomice začne dařit, tak chtějí zvýšit sazby, … opravdu s tím nejsem spokojený” uvedl Trump doslova.

Trhy ale jeho komentář rychle setřásly. Dolar, který je na zmínky o sazbách velice citlivý, oslabil jen málo. Očekávání změny úroků také nezaznamenaly výrazný pohyb. Trumpovu výřečnost se navíc snažil „zamést pod koberec“ i americký ministr finance Steven Mnuchin, který uvedl, že to byl jen prezidentův osobní názor a že plně respektuje nezávislost Federálního rezervního systému.

Co na to ropa?

Posledním z nedávných Trumpových výkřiků byl zmíněný komentář íránskému prezidentovi. K tomu došlo v neděli před půlnocí amerického východního času. I přes velmi agresivní tón se však nezdálo, že by trh zažil výraznější pohyb v reakci na novinky v diplomacii USA a středovýchodního Íránu. Cena ropy Brent i WTI rostla pár hodin po Trumpově tweetu o necelých 60 centů. S ranním obchodováním se pak v pondělí vrátila na původní úroveň 73 dolarů za barel.

Stejně vlažná reakce na Trumpův vzkaz Rúhánímu byla i na akciových trzích. Akcie na americkém trhu mírně klesly, ale pohyb byl téměř neznatelný, když index Dow Jones reagoval v úvodu obchodování pouze 18bodovým poklesem. Indexy S&P 500 i Nasdaq se obchodovaly jen těsně pod nulou.

Svět jednorožců v číslech. Dohoní Čína Silicon Valley?

Newsletter