Z ekonomického kalendáře nás odpoledne čekají už jen data ohledně žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. Dopoledne zveřejněný index cen výrobců za eurozónu (výsledek výrazně nad očekávání) euru pomáhá na silnější úrovně. Hlavní měnový pár se přibližuje hranici 1,1350 EURUSD. Koruna se posunula do okolí 25,40 EURCZK. Zlotý pokračuje v prudkém posilování a na páru s eurem se posunul do okolí hranice 4,60 EURPLN.

Trumpův seznam aneb z deníku amerického protekcionisty

Příčiny problémů domácí ekonomiky hledají politici až příliš často v zahraničí. Máte malý plat a složitě sháníte lepší pracovní místo? No, museli jsme přijmout tisíce imigrantů, bez nich byste si žili jak prasátka v žitě. Nikdo v zahraniční nechce vaše výrobky? No jo, všechny státy okolo furt devalvujou.

Skutečnost vypadá mnohdy odlišně. Nadprůměrný příliv imigrantů sice může zvednout nezaměstnanost a snížit platy, ale jen krátkodobě. V Británii a USA ani to ne. Okolní státy stále podhodnocují svou měnu? Paráda, za stejný peníz si místo jednoho mobilu koupím dva a ještě mi zbyde.

V úvodu zmíněná argumentace je hloupá a populistická, a možná proto na ni tolik lidí slyší. S vidinou snadno získaných hlasů ji využívá i kandidát na prezidenta USA Donald Trump.

Méně Mexika

Trump tak ve svých projevech cílí na snadné terče. Kritizuje například plánovanou investici Fordu do nových výrobních hal v Mexiku. Přesouvání produkce do zahraničí vede dle něj k úbytku pracovních míst v ekonomice USA. Jako prezident by tomuto jevu chtěl zabránit vyšším zdaněním dováženého zboží.

Nejen automobilky by si pak rozmyslely, zda využít levné pracovní síly u sousedů. Vyšší cla by totiž automaticky znamenala dražší produkty v amerických obchodech.

Zase ti imigranti

Ještě větší problém pro americkou ekonomiku podle Trumpa představují mexičtí imigranti. Ať už ti, kteří jsou v USA nelegálně, nebo ti, kteří tam mají teprve namířeno. Ty první by rád poslal na jih, proti příchodu těch druhých plánuje postavit plot, respektive vylepšit a dokončit ten stávající, který prozatím brání jen třetinu americko-mexické hranice.

… a taky méně Číny

Druhým státem, který si vzal Trump na mušku, se stala Čína. Ta dle Trumpa dokázala zbohatnout jen díky penězům, které se jí podařilo vytáhnout z USA. Stejně tak byla schopna pomocí levné pracovní síly přetáhnout tisíce pracovních míst.

Nejvíc ho ale naštvala letošní devalvace juanu, kterou Čína zlevnila veškerý svůj vývoz. Nepřímo tak nasměrovala USA k prohloubení deficitu platební bilance.

Trump by chtěl reagovat revizí všech stávajících obchodních dohod USA s mezinárodními partnery a ty, ve kterých tahají USA za kratší konec, upravit, či dokonce zrušit. Podobně již zmiňované zdanění dovozu by mělo omezit příliv levného zboží z Číny, ale třeba i Japonska, další asijské mocnosti, která ráda podhodnocuje svou měnu.

Růst HDP

Nejen tato hospodářsko-politická opatření by měla podle Trumpa nastartovat ekonomiku až k šestiprocentnímu růstu, který ale v USA nikdo dobrých 25 let neviděl. Nejrychleji rostlo hospodářství – notně podporované rozvojem internetu – v druhé polovině 90. let, ale ani tehdy se meziročně nezvětšilo o více jak pět procent.

Trump by tak měl mít v rukávu pěknou řádku inovací, které by ekonomice pomohly překročit pětiprocentní hranici. Stavba plotu a omezování mezinárodního obchodu se mezi ně dají zařadit jen velmi těžko.

Newsletter