Tržby obchodníků loni rostly nejrychleji od roku 2008

Tržby obchodníků loni vzrostly meziročně o 5,9 procenta. To je nejrychlejší tempo od roku 2008. V prosinci, kdy tradičně vrcholí vánoční nákupy, tržby zpomalily meziroční růst na 6,7 procenta po listopadových 6,8 procenta. Prodej pohonných hmot loni vzrostl o osm procent.

Podle hlavního ekonoma skupiny Roklen Lukáše Kovandy mají tuzemští spotřebitelé momentálně neoptimističtější náladu, co se stavu ekonomiky týče, od roku 1998, od kdy se jejich sentiment sleduje. To se pochopitelně zrcadlí i v číslech ke spotřebitelským tržbám, které si i v prosinci udrželi velice solidní úroveň.

„Značný optimismus spotřebitelů zapříčiňuje poměrně vzácná kombinace faktorů, která se ovšem dříve či později stane minulostí. Jde o kombinaci levných a dále zlevňujících pohonných hmot, v podstatě nulové inflace a zrychlujícího růstu mezd, jenž má navíc ještě nabrat na obrátkách,“ uvedl Kovanda.

„Maloobchodní tržby v loňském prosinci dosáhly meziročního růstu 6,7 procenta, což mírně překonalo naše očekávání. Je vidět, že spotřebitelům se v posledních měsících opravdu daří. Za tím stojí pokles míry nezaměstnanosti na nejnižší hodnotu od roku 2009, prudký růst mezd v soukromé i veřejné sféře a solidní vyhlídky pro ekonomiku i v letošním roce,“ uvedl analytik Komerční banky Marek Dřímal. Dodal, že důležitou roli hraje i propad cen ropy – lidem tak díky poklesu cen pohonných hmot zůstává více peněz na nákupy jiného zboží.

Prognóza MF: Česká ekonomika letos poroste o 2,7 %

Ve všech měsících loňského roku tržby překročily předloňskou úroveň. Nejvýrazněji rostly v únoru, kdy obchodníkům vzrostly tržby o 7,3 procenta. Naopak nejpomalejší tempo růstu bylo v srpnu 3,5 procenta.

Domácí spotřeba bude podle Dřímala táhnout ekonomiku i letos, české hospodářství si podle analytiků Komerční banky připíše 2,6 %. Kovanda doplnil, že ekonomika jako celek se navíc „nadechuje“ po letech poznamenaných krizí a recesí. „Tato výjimečně příznivá souhra faktorů, které spotřebě nahrávají, má tak silný efekt, že náladu zatím spotřebitelům nekazí – a ani jejich reálné výdaje nesnižuje – žádná z možných hrozeb, ať už jde o návrat deflace do eurozóny, ´tvrdé přistání´ v Číně či eskalaci geopolitických tenzí a související imigrantskou krizi,“ uvedl Kovanda. 

Asociace APEK: Podíl e-shopů na maloobchodních tržbách letos stoupl na 8 %

Newsletter