Tržní shrnutí: Data nahrávají snížení sazeb o čtvrt procentního bodu

Klíčové body

  • Vítejte v tržním shrnutí skupiny Roklen, ve kterém tým traderů, ekonomů a analytiků řeší nejen pohyby vybraných měn, ale i další zajímavosti ze světa ekonomiky a financí!
  • Shrnutí je aktualizováno průběžně každý obchodní den dle událostí.
  • Tržní shrnutí z předchozích týdnů najdete zde.
Zdroj: Depositphotos

V pátek 16. srpna 2024 očekáváme obchodování vybraných měnových párů v následujících pásmech: *

EURCZK: 25,15-25,31

USDCZK: 22,85-23,10

EURUSD: 1,0929-1,1028

Rizika vybraných měn pro nejbližší dny:

  • USD ⇓
  • EUR ⇑
  • CZK ⇑

Směňujte online na RoklenFx!

Ti z vás, kteří pečlivě sledují tržní vývoj, nepochybně zaznamenali, že včerejší zveřejnění maloobchodních tržeb v USA a týdenní změny počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti se na trhu podepsalo mnohem více než samotná inflace zveřejněná ve středu. Dolar po datech zpevnil až k 1,0950 za euro. Koruna se dostala pod výprodejní tlak, který ji dostal nad 25,20 za euro a nad 22,95 za dolar.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Nad očekávání silnější data v podstatě ve všech vyjádřeních maloobchodních tržeb, včetně kontrolní skupiny, se podepsala i na vyšších amerických výnosech. Dvouletý vzrostl o bezmála 15 bodů, což jej dostalo zpět nad 4 %. Desetiletý si připsal necelých 10 bodů, zůstává však pod 4 %.

Americké domácnosti dál spotřebovávají nehledě na trvající vysoké úrokové sazby i na vyčerpání nadúspor. Spotřebitel je základem ekonomického růstu, což v případě jeho relativně robustní síly znamená v současném prostředí potřebu pomalejší úpravy sazeb. Trh si je toho vědom, proto omezil sázky na snížení sazeb Fedu o půl procentního bodu na zářijovém zasedání pod 35 bodů. Za celý rok pak aktuálně čeká snížení o 95 bodů.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Americké akcie si během čtvrtka připsaly zisky přesahující procento, technologický Nasdsaq dokonce dvě. Na trhu se opět usadila nálada, kdy dobré zprávy jsou opravdu dobré, proto po potvrzení síly spotřebitele Wall Street rostla.

Dnešní den bude na data chudší. Doma nás čeká zveřejnění výrobní inflace a v USA průzkum univerzity v Michiganu. Fed vedle toho oznámil, že guvernér Powell vystoupí na symposiu centrálních bankéřů v pátek 23. srpna v 16:00 našeho času. Předpokládáme, že by během tohoto vystoupení mělo zaznít, že nastal čas na omezení aktuální restrikce měnové politiky.

Čtvrtek 15. srpna 2024

Ve čtvrtek 15. srpna 2024 očekáváme obchodování vybraných měnových párů v následujících pásmech: *

EURCZK: 25,05-25,24

USDCZK: 22,73-22,99

EURUSD: 1,0960-1,1060

Směňujte online na RoklenFx!

Dolar se dále veze na vlně blížícího se snížení sazeb. Kurz během středy oslabil nad hranici 1,1000 za euro, kde se drží i dnes. Koruna rozšířila zisky, což kurz posunulo pod 25,15 za euro a 22,85 za dolar.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

V meziměsíčním vyjádření rostla americká celková, jádrová i super jádrová inflace tempem 0,2 %, což je v ročním vyjádření úroveň odpovídající posunu směrem k inflačnímu cíli.

Červencová data o inflaci tak podporují výhled snížení sazeb Fedu na zářijovém zasedání. Neřeší však otázku, zda dojde o úpravu o čtvrt, nebo o půl procentního bodu. Ke druhé variantě by byla potřeba nad očekávání horší data z trhu práce. O těch se dozvíme více v pátek 6. září.

Tržní výhled se po datech o inflaci nikterak zásadně nezměnil. Pro letošek trh pracuje se snížením úroků o necelých 105 bodů. V září jsme se dostali pod 40 bodů, což potvrzuje náš předpoklad, že Fed bude se snižováním úroků postupovat opatrně. Tomu by odpovídal cut o čtvrt procentního bodu, který by mohl být naznačen už během symposia centrálních bankéřů v Jackson Hole. To se koná od příštího čtvrtka až do neděle.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Dnes nás budou opět zajímat americká data. Důraz klademe především na maloobchodní tržby, které by mohly více napovědět o kondici amerického spotřebitele. Dále bude zveřejněna týdenní změna počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a data o průmyslu. Rizikem nad očekávání slabších čísel především u trhu práce a maloobchodu bude mírně slabší dolar posouvající se směrem ke včerejším hodnotám nad 1,1000 za euro, kam se kurz dostal po zveřejnění inflace.

STALO SE V EKONOMICE A NA TRZÍCH: Čtvrtek 15. srpna 2024

(14:38) Nad očekávání silnější maloobchodní tržby pomohly dolaru zpevnit zpět pod 1,1000 za euro. Americké výnosy rostou, u středních splatností o více než deset bodů.

Středa 13. srpna 2024

Ve středu 13. srpna 2024 očekáváme obchodování vybraných měnových párů v následujících pásmech: *

EURCZK: 25,12-25,25

USDCZK: 22,85-23,13

EURUSD: 1,0937-1,1019

Směňujte online na RoklenFx!

Včerejší výsledek americké výrobní inflace překvapil na všech frontách v celkovém i jádrovém vyjádření. Nad očekávání nižší hodnoty potvrdily pokračující proces dezinflace, na který bude Fed reagovat úpravou měnové politiky.

Zdroj: DailyFx

Tržní očekávání se oproti závěru minulého týdne nezměnily. Letos trh čeká snížení úroků o procentní bod a něco, v září očekává snížení o 41 bodů. V roce 2025 pak další procentní bod dolů.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Včerejší konstelace dat a na ně navazující tržní nálady hrála do karet silnějšímu euru, které otestovalo hranici 1,1000 EURUSD. Stalo se tak i přesto, že výsledek evropského a německého ZEW indexu doručil výrazný pokles. Zde je však nutno pamatovat, že tento index vychází z průzkumu finančního trhu, který byl uskutečněn v době globálního propadu trhů v prvním srpnovém týdnu, což mělo na výsledek citelný vliv.

Pro připomenutí, v době zmiňovaného propadu trh u amerických sazeb očekával pokles v letošním roce v jednu chvíli o více než 130 bodů, z toho v září zaceňoval bezmála 63 bodů. Od té doby došlo na výrazné osekání tohoto panického pohybu.

Americkým akciím včerejší nálada vyhovovala. Indexy rostly o více než procento, Nasdaq dokonce o více než dvě. Americké výnosy klesly. Dvouletý je zpět pod 4 %, desetiletý pod 3,9 %.

Dobrá data trh navnadila na dnešní spotřebitelskou inflaci. Pokud se nedočkáme velkého překvapení směrem vzhůru, sentiment trhu by se mohl udržet s důrazem na výhled nižších sazeb. U eura proti dolaru budeme sledovat hranici 1,1000 EURUSD jako rezistenci.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Pakliže bychom byli svědky nad očekávání nižších čísel, bude zajímavé sledovat, zda si takový výsledek část trhu nevyloží jako signál slabší agregátní poptávky. Více se přikláníme k tomu, že by na takový scénář nemělo dojít. Ostatně mnohem víc nám k síle amerického spotřebitele řekne čtvrteční report o maloobchodních tržbách za červenec.

STALO SE V EKONOMICE A NA TRZÍCH: Středa 14. srpna 2024

(9:27) Trhy po nad očekávání nižších inflačních číslech z britské ekonomiky zaceňují snížení sazeb o 50 bodů do konce roku. Bezmála 47% pravděpodobnost snížení úroků o čtvrte procentního bodu je u zářijového zasedání Bank of England.

Úterý 13. srpna 2024

V úterý 13. srpna 2024 očekáváme obchodování vybraných měnových párů v následujících pásmech: *

EURCZK: 25,12-25,23

USDCZK: 22,93-23,15

EURUSD: 1,0886-1,0963

Směňujte online na RoklenFx!

Koruna si během pondělí připsala zisky proti euru i dolaru. Pomohla jí nad očekávání vyšší domácí inflace a tržní sentiment v regionu, kde posilovaly i měny jako polský zlotý a maďarský forint. Ty profitovaly z oslabujícího dolaru proti euru, který se posunul nad 1,0930 za euro. Koruna se aktuálně obchoduje pod 25,20 za euro a krátce zpevnil pod 23,00 za dolar.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Rizika pro nejbližší dny ponecháváme na straně mírně silnější koruny. Z domácích dat do kurzu promluví až v pátek zveřejněný index cen výrobců. V rámci zahraničního dění budeme sledovat především dopady americké inflace, výrobní i spotřebitelské. Dnes bude zveřejněna americká výrobní inflace reflektovaná indexem cen výrobců. Trh očekává její mírný nárůst. Výsledek podle nás dobře otestuje stav trhu a jeho „napětí“ před středečním zveřejněním spotřebitelské inflace.

Z vývoje posledních týdnů vidíme, že se pozornost postupně stáčí od inflace směrem k americkému trhu práce. Otázkou bude, zda především středeční data doručí překvapení, pozitivní či negativní. Tržní konsensus pracuje s 0,2% meziměsíčním růstem jádrové inflace, což by ji v ročním vyjádření dostalo na 3,2 %.

To je s ohledem na Fedem požadovanou pokračující dezinflaci relativně dobrý výsledek, který by mohl podpořit vidinu snížení sazeb. Nečekali bychom však, že by mělo k dojít zásadnější změně aktuálního zacenění, které pracuje se snížení během letoška o zhruba procentní bod, z toho pod zářijové zasedání Fedu spadá necelých 40 bodů.

K tomu, abychom se dočkali mnohem větších pohybů, by z inflačního reportu musely přijít dostatečně silné signály směrem k nad očekávání rychleji oslabující agregátní poptávce. To samé by pak musely potvrdit i ve čtvrtek zveřejněné americké maloobchodní tržby.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

STALO SE V EKONOMICE A NA TRZÍCH: Úterý 13. srpna 2024

(8:19) Nad očekávání lepší čísla z britského trhu práce podpořila silnější libru proti dolaru i euru. Pozitivní překvapení přišlo v nižší míře nezaměstnanosti a vyšším počtu zaměstnaných.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti však výrazně narostl z 36,2 tisíc po revizi na 135 tisíc.

(14:34) americký index cen výrobců v červenci meziměsíčně klesl z 0,2 % na 0,1 %, oček. 0,1 %, meziročně klesl z 2,6 % na 2,2 %, oček. 2,3 %. Překvapení nižšími hodnotami přineslo i jádrové vyjádření indexu očištěné o ceny potravin a energií.

Kurz dolar v reakci na slabší inflační tlak oslabil nad 1,0940 za euro. Americké výnosy klesají.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Pondělí 12. srpna 2024

V pondělí 12. srpna 2024 očekáváme obchodování vybraných měnových párů v následujících pásmech: *

EURCZK: 25,17-25,30

USDCZK: 23,00-23,22

EURUSD: 1,0877-1,0956

Směňujte online na RoklenFx!

Kurz dolaru se od začátku srpna pohybuje do strany v rozmezí 1,0900 až 1,1000 za euro. Prozatím se nenašla dostatečně silná data či změna tržního sentimentu, která by kurzu dodala jasnější směr. Koruna se postupně dostává na silnější hodnoty, kde se obchoduje poblíž 25,25 za euro a pod 23,10 za dolar.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Na začátku aktuálního týdne čekejme klidnější obchodování. Tržní nervozita z minulého týdne se uklidnila, a jak se prozatím zdá, nemáme zde žádný očividný spouštěč, který by další výprodej mohl vyvolat. V nadcházejících dnech budeme sledovat především zahraniční data. Nejsledovanější událostí bude zveřejnění americké inflace za červenec, kde trh očekává další meziroční zmírnění. Meziměsíčně by mohla přijít mírně vyšší čísla, která by se však měla udržet na úrovních přibližování se inflačnímu cíli v ročním vyjádření. Celková inflace by se měla udržet nad hranicí 3 % meziročně, jádrová by naopak měla pod tuto úroveň klesnout.

Zdroj: DailyFx

Na domácí půdě nás dnes čeká spotřebitelská inflace, která by se měla udržet na inflačním cíli. Následovat bude úterní report indexu cen výrobců. Od inflace nečekáme, že by jakkoliv zásadně ovlivnila aktuální nastavení výhledu trhu ohledně sazeb. Ten pro letošek stále pracuje s posunem sazeb pod 4 %, byť z ČNB opakovaně zaznívá rétorika klonící se k pozvolnému snižování sazeb ve zbytku roku.

Naposledy se tak stalo v pátek prostřednictvím zápisu ze srpnvoého zasedání ČNB. Ten ukázal, že jednou z největších proinflačních obav bankovní rady zůstává sektor služeb. U něj tvoří významnou nákladovou položku vývoj mezd, které, pokud by dále rostly, by mohly vést k přenesení do konečných cen. Příznivější variantou by bylo tlumení rostoucích mzdových nákladů přes snižující se marže. Bankovní rada se na základě toho shodla, že je potřeba udržet měnovou politiku preventivně relativně přísnou. Celý zápis najdete zde

V rámci zahraničního dění nás bude zajímat především případná další korekce tržních očekávání výhledu amerických sazeb. Pro letošek trh očekávání sažení sazeb Fedu o 98 bodů, přičemž pro září je zaceněno snížení o 38,5 bodu. Oproti začátku minulého týdne jde o bezmála 35 bodů nižší hodnoty u tržní predikce pro zbytek roku. V tom dalším trh očekává úpravu o zhruba procentní bod.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

STALO SE V EKONOMICE A NA TRZÍCH: Pondělí 12. srpna 2024

(9:44) Domácí inflace v červenci meziměsíčně vzrostla z -0,7 % na 0,7 % a meziročně z 2 % na 2,2 %. Trh stejně jako ČNB očekával růst o 2 %. Nad očekávání vyšší číslo podpořilo vyšší krátké korunové sazby a kurz koruny. Ten zpevnil pod 25,20 za euro a pod 23,10 za dolar.

Nepředpokládáme, že by červencový výsledem změnil přístup bankovní rady ČNB. Ta by podle nás měla dál snižovat sazby tempe po 25 bodech. Na konci roku očekáváme úroky v rozmezí 3,75 % až 4 %.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

(15:49) Koruna navyšuje zisky proti euru i proti dolaru, kde posiluje pod 25,15 a pod 23,00. K ziskům jí přispěla nejen nad očekávání vyšší inflace, ale rovněž sentiment v regionu. Z oslabování dolaru proti euru profituje vedle české měny i ta polská a maďarská.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, X

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter