Ve čtvrtek 29. srpna 2024 očekáváme obchodování vybraných měnových párů v následujících pásmech: *
EURCZK: 24,99-25,09
USDCZK: 22,43-22,63
EURUSD: 1,1077-1,1156
Rizika vybraných měn pro nejbližší dny:
- USD ⇓
- EUR ⇑
- CZK ⇑
Směňujte online na RoklenFx!
Kurz eura dnes dopoledne reagoval na nad očekávání slabší čísla o inflaci ve vybraných částech německé ekonomiky. Oslabení společné měny proti americké dosáhlo hodnot pod 1,1100 za euro. Koruna se proti euru obchoduje dál do strany nad 25,00 za euro. Proti dolaru jsem se krátce dostali nad 22,60.
Graf ve větším rozlišení najdete zde.
Německá data pomáhají růstu evropských akcií. I futures Wall Street rostou. Z dat čekáme vedle německé inflace na revizi amerického HDP za druhý kvartál a týdenní změnu počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti.
Výhled amerických sazeb zůstává relativně beze změny. Do konce letošního roku je očekáváno snížení o zhruba procentní bod, z toho necelých 37 bazických bodů v září. Pro příští rok jsem se dostali na hodnoty přesahující 110 bodů, avšak bez zásadnějšího dopadu na dolar.
Graf ve větším rozlišení najdete zde.
Středa 28. srpna
Ve středu 28. srpna 2024 očekáváme obchodování vybraných měnových párů v následujících pásmech: *
EURCZK: 24,97-25,07
USDCZK: 22,32-22,52
EURUSD: 1,1122-1,1201
Směňujte online na RoklenFx!
Dolar se dnes ráno obchoduje v zisku pod 1,1170 za euro. Relativně dobrá aukce dvouletého dluhopisu podpořila pokles výnosů středních splatností. Koruna se po včerejším krátkém zpevnění pod 25,00 za euro drží nad touto hranicí. Proti dolar se obchoduje kolem 22,40.
Graf ve větším rozlišení najdete zde.
Včerejší hlavní událostí, která rozhýbala námi sledované trhy, byl komentář guvernéra ČNB Michla zmiňující potřebu držet sazby vyšší po delší dobu. V aktuálním tržním prostředí, kdy domácí měna postrádá silnější domácí fundamenty, tento komentář, byť nešlo o žádnou novinku, přispěl ke krátkému posílení kurzu pod hranici 25,00 za euro.
Koruna se poprvé od konce června znovu dostala pod hranici 25 Kč za euro pic.twitter.com/wODlUl3MxN
— Jakub.Seidler (@JakubSeidler) August 27, 2024
Ohledně dalšího vývoje české měnové politiky stále předpokládáme, že se sazby na konci roku dostanou na 4 %. To by v rámci zbývajících tří zasedání ČNB znamenalo dvě snížení úroků po čtvrt procentním bodu a jednu úrokovou pauzu, pravděpodobně ke konci roku. Při srovnání rizik ještě opatrnějšího postupu a o něco razantnějšího se přikláníme k tomu, že pakliže inflace a další data o výkonu domácí ekonomiky dovolí, ČNB by mohla sazby o čtvrt procentního bodu snížit letos třikrát. To by znamenalo, že se v tomto alternativním scénáři úroky v prosinci dostanou na 3,75 %.
Dnešní den bude na data poměrně chudý. Doma ani v zahraniční nás nečeká nic zásadního. Trhy budou pečlivě sledovat večerní zveřejnění výsledků společnosti Nvidia. Pakliže bychom se dočkali dalšího pozitivního překvapení, tržní optimismus by to mohlo jen podpořit. V opačném případě bychom čekali zhoršení nálady, jelikož právě Nvidia patří mezi hlavní tahouny amerických trhů.
Uz zajtra pic.twitter.com/yqnnY17zdV
— Tomáš Vranka (@TVranka) August 27, 2024
Úterý 27. srpna
V úterý 27. srpna 2024 očekáváme obchodování vybraných měnových párů v následujících pásmech: *
EURCZK: 24,97-25,09
USDCZK: 22,32-22,52
EURUSD: 1,1122-1,1203
Směňujte online na RoklenFx!
Dolaru se na začátku týdne podařilo smazat malou část předchozích ztrát proti euru, i díky mírnému nárůstu amerických výnosů. Kurz se tak posunul pod 1,1170 za euro. Silnější americká měna vedla k oslabení koruny nad 22,40 za dolar. Proti euru se česká měna obchoduje do strany v pásmu 25,00 až 25,05.
Graf ve větším rozlišení najdete zde.
Pondělí se neslo v duchu neúplného obchodování, jelikož v Británii byly bankovní prázdniny. Dnes už se britští obchodníci na trh vrátí. V Evropě byl zveřejněn německý Ifo index, který vykázal další zhoršení jak ve vyjádření indexu podnikového klimatu, tak i hodnocení současné situace a té budoucí. Jedná se o další předstihový indikátor potvrzující stagnující stav německé ekonomiky. Čím déle se tento stav udrží, tím větší riziko dopadů na českou ekonomiku.
Germany IFO Business Climate Aug: 86.6 (est 86.0; prev 87.0)
– IFO Current Assessment Aug: 86.5 (est 86.5; prev 87.1)
– IFO Expectations Aug: 86.8 (85.8; prev 86.9)— LiveSquawk (@LiveSquawk) August 26, 2024
Z komentářů centrálních bankéřů nás zaujal ten od šéfky sanfranciského Fedu Mary Dalyové. Ta uvedla, že americký trh práce je v rovnováze, přičemž Fed nemá potřebu jej dále uvolnit. K otázce úpravy sazeb si Dalyová dokáže jen těžko představit něco, co by ji na zářijovém zasedání pozdrželo. K tomu, o jak velkou úpravu, však stále není dostatek dat. Všeobecně platí, že bude-li se ekonomika vyvíjet dle očekávání, změny sazeb by si měly udržet běžnou kadenci, což je 25 bodů. Pakliže ekonomika oslabí více oproti prognóze, budou možné agresivnější úpravy.
Fed’s Daly: Too Early To Know Size Of Rate Cuts
– Reasonable To Adjust Policy At Normal Cadence If Economy Develops As Expected— LiveSquawk (@LiveSquawk) August 26, 2024
Dalyová tak v podstatě potvrdila to, co očekáváme od zářijového zasedání. Pokud nedojde na další nad očekávání větší zhoršení dat z trhu práce, Fed by měl příští měsíc doručit snížení sazeb o čtvrt procentního bodu. Více jsme k situaci americké měnové politiky uvedli v následujícím videu, které vzniklo ve spolupráci se společností XTB.
Dnes bude zveřejněna revize německého HDP za druhý kvartál a v USA spotřebitelská důvěra. Večer proběhne aukce dvouletého amerického dluhopisu v objemu 69 miliard dolarů.
#TreasuriesToday: Yields narrowly mixed with curve steeper. 2Y touched 3.87%, has been lower only 3 days this year. Auctions ahead this week: $69b 2Y Tuesday, $70b 5Y Wednesday (possible unscheduled reopening), $44b 7Y Thursday. Month-end index extension est is 0.10 year.
— Beth Stanton (@beth_stanton) August 26, 2024
STALO SE V EKONOMICE A NA TRZÍCH: Úterý 27. srpna 2024
(8:14) U německého HDP byl po revizi potvrzen mezikvartální pokles o -0,1 % a meziroční růst o 0,3 %. Spotřeba mezikvartálně klesla o -0,2 % a investice o -2,2 %. Vládní výdaje vzrostly o procento. Dopady na trh nevýznamné.
Germany GDP SA (Q/Q) Q2 F: -0.1% (est -0.1%; prev -0.1%)
– GDP NSA (Y/Y) Q2 F: 0.3% (est 0.3%; prev 0.3%)
– GDP WDA (Y/Y) Q2 F: 0.0% (est -0.1%; prev -0.1%)— LiveSquawk (@LiveSquawk) August 27, 2024
(11:31) Guvernér ČNB Aleš Michl v rámci zápisků z konference v Jackson Hole uvedl: „Dlouhodobá stabilizace inflace bude teď bojem s množstvím peněz v ekonomice. Tato poptávkou nebo penězi vyvolaná inflace může být setrvalejší, perzistentnější. Proto, přestože jsme v období snižování úrokových sazeb, lze alespoň v Česku očekávat, že úrokové sazby zůstanou na vyšší úrovni, než bylo zvykem posledních více než deset let.“
Guvernér Aleš Michl (@MICHLiq_) se již potřetí zúčastnil každoročního prestižního symposia v americkém Jackson Hole. ⬇️
„Dlouhodobá stabilizace inflace bude teď bojem s množstvím peněz v ekonomice. Tato poptávkou nebo penězi vyvolaná inflace může být setrvalejší,… pic.twitter.com/ULu1h8QiEd
— Česká národní banka (@CNB_cz) August 27, 2024
Pondělí 26. srpna 2024
V pondělí 26. srpna 2024 očekáváme obchodování vybraných měnových párů v následujících pásmech: *
EURCZK: 24,97-25,12
USDCZK: 22,29-22,51
EURUSD: 1,1158-1,1227
Směňujte online na RoklenFx!
Závěr minulého týdne se nesl v duchu dalšího oslabení dolarů Stalo se tak v návaznosti na holubičí výstup guvernéra Fedu. Aktuálně se dolar obchoduje na nejslabších úrovních letošního roku nad 1,1180 za euro. Plošně slabá americká měna podpořila měny rizikové, včetně koruny. Její kurz zpevnil pod 25,05 za euro a pod 22,40 za dolar.
Graf ve větším rozlišení najdete zde.
Z proslovu guvernéra Fed Powella na symposiu centrálních bankéřů v Jackson Hole jsme si odnesli několik klíčových sdělení.
- Inflace je na cestě k udržitelnému dosažení inflačního cíle.
- Za uvolňováním na trhu práce výrazné nestojí propouštění.
- Fed nechce svou politikou zbytečně oslabit trh práce.
- Výsledek předchozích bodů je, že nastal čas upravit měnovou politiku. Směr je přitom zcela jasný.
Powellův výstup jasně měl holubičí dopad. Dolar už v pátek posunul letošní nejslabší úrovně proti euru, Wall Street vzrostla o více než procento, výnosy klesly, střední splatnosti o téměř deset bodů. Futures sazeb Fedu posunuly pravděpodobnost snížení sazeb o 50 bodů v září na 36,5 %.
Doručí Fed snížení u půl procentního bodu? Kdybychom měli spekulovat, vsadili bychom si na to, že většina hlasujících ještě netuší, pro co bude ve výsledku hlasovat. Trh jde logicky do největších detailů. Kouzlo Powellova proslovu spočívalo v tom, že nepřímo potvrdil snížení sazeb, avšak nedodal bližší detaily o případné velikosti změny. Absence spojení jako „pozvolná úprava“ nebo „opatrný postup“, což jsou termíny, které už zazněly, podpořila tu část trhu sázející na razantnější postup. Z toho pak pramení závěr obchodování minulého týdne.
While Powell was forceful in laying out the Fed’s goals, he offered no specifics about the precise way officials will deliver them to retain maximum discretion.
He entirely avoided certain coded words like “gradual” and “methodical” that some colleagues in recent days had used…
— Nick Timiraos (@NickTimiraos) August 23, 2024
Fed je aktuálně nejcitlivější na trh práce. Nebude chtít udržet politiku, která by znamenala jeho příliš silné utažení. Otázkou je, jak příliš silné utažení přesně kvantifikovat. Přes míru nezaměstnanosti? To by bylo příliš jednoduché. Trh práce má spoustu oblastí a pohledů na ně, které dohromady poskytují kompletní obrázek.
Pakliže se na začátku září dočkáme dalšího negativního překvapení dat z trhu práce, pravděpodobnost snížení sazeb o půl procentního bodu může ještě vzrůst. Pokud ne, kondice americké ekonomiky by více naznačovala postup po čtvrt procentním bodu. Klíčové je, že pokud by zhoršení dat přišlo později, Fed bude připraven reagovat. Ostatně vidíme to i jinde, že úroky nemusí být sníženy v předem dané pravidelnosti, a to může platit nejen z hlediska času, ale i velikosti případné úpravy.
Shrnutí tedy zní: Fed v září sníží sazby. O kolik, to ještě nevíme. Stejně jako Powell a spol. čekáme na data.
Aktuální data ukazují pravděpodobnost snížení sazeb Fedu o 50 bodů na zářijovém zasedání o 38,5 %.
Celkově trh pro letošek očekává snížení úroků o 108 bodů, z toho zhruba 38 spadá pod příští měsíc. V roce 2025 očekává kumulativní snížení o necelých 112 bodů.
Graf ve větším rozlišení najdete zde.
Během tohoto týdne do tržních očekávání vstoupí ve čtvrtek zveřejněná revize amerického HDP za druhý kvartál a páteční report o inflaci měřené prostřednictvím indexu výdajů na osobní spotřebu. Na domácí půdě nás čeká dnešní spotřebitelská a podniková důvěra a páteční report o HDP za druhém čtvrtletí. V eurozóně bude dnes zveřejněn index Ifo a v pátek předběžný odhad inflace za srpen.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, X
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.