Tržní shrnutí: Recese? Trh se uklidnil

Klíčové body

  • Vítejte v tržním shrnutí skupiny Roklen, ve kterém tým traderů, ekonomů a analytiků řeší nejen pohyby vybraných měn, ale i další zajímavosti ze světa ekonomiky a financí!
  • Shrnutí je aktualizováno průběžně každý obchodní den dle událostí.
  • Tržní shrnutí z předchozích týdnů najdete zde.
Zdroj: Depositphotos

V pátek 9. srpna 2024 očekáváme obchodování vybraných měnových párů v následujících pásmech: *

EURCZK: 25,21-25,32

USDCZK: 23,00-23,23

EURUSD: 1,0889-1,0969

Rizika vybraných měn pro nejbližší dny:

  • USD ⇓
  • EUR ⇑
  • CZK ⇑

Směňujte online na RoklenFx!

Zatímco v pondělí jsme u amerického indexu S&P500 viděli největší jednodenní propad od září 2022. Včera jsme byli svědky největšího jednodenního růstu od listopadu 2022. Americké akcie rostly, ceny dluhopisů padaly, tedy jejich výnosy rostly. O něco rychleji rostly výnosy středních splatností oproti dlouhým, což znamenalo medvědí zplošťování výnosové křivky.

Za poslední měsíc se však výnosová křivka celkově napřímila. Spread mezi desetiletým a dvouletým výnosem se pohybuje v záporu kolem čtyř bazických bodů, spread mezi třicetiletým a pětiletým je v plusu na úrovni kolem 46 bodů.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Kurz dolar se během čtvrtečního dopoledne obchodoval v mírné ztrátě nad 1,0900 za euro. Odpoledne však došlo na obrat a dolaru se podařilo krátce prorazit zmiňovanou tuto hranici. Zisky ale neudržel a postupně jejich část umazal zpět poblíž úrovním ze začátku čtvrtka. Hranici 1,0900 za euro budeme dál sledovat jako možnou supportní úroveň.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Stejně jako dolar i americké výnosy během dopoledne padaly. Až odpoledne oba instrumenty jejich dosavadní vývoj zvrátily. Co stálo za tímto obratem? Byla to data z amerického trhu práce, konkrétně týdenní změna počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Tento report není obvykle nejsledovanější záležitostí. Avšak s tím, jak jsme se posunuli do režimu „trh práce > inflace“ mu je věnováno více a více pozornosti. Jednak s ohledem na trend, kde vidíme pozvolný posun směrem k vyšším hodnotám, tak zejména včera s ohledem na červnová data o míře nezaměstnanosti, která překvapila nad očekávání vyššími hodnotami.

Report o claimsech včera ukázal posun z 250 tisíc nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti po revizi na 233 tisíc při tržní predikci 240 tisíc. Nad očekávání větší pokles souvisel s odezněním některých sezónních proměnných. Pro trh se stal důvodem, proč zpochybnit narativ rychle se uvolňujícího se trhu práce s ohledem na propouštění, což vedle i k přehodnocení sázek na další vývoj sazeb Fedu.

Zdroj: Bloomberg

Trh aktuálně očekává snížení úroků v letošním roce o cca 101 bodů. V září zaceňuje snížení o 40 bodů, což je oproti začátku týdne o více než 20 bodů nižší hodnota. V roce 2025 pak výhled dosahuje 99 bodů. Vidíme, že se pondělní nervozita postupně uklidnila i v oblasti tržního odhadu posunu úroků. Stále jsme však na výrazně vyšších hodnotách oproti stavu ze začátku července.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Pátek bude na data poměrně strohý. Ze zahraničí nás čeká revize německé inflace, v USA nebudou zveřejněna žádná klíčová čísla. U koruny budeme sledovat zápis ze zasedání ČNB.

Mnohem zajímavější bude příští týden, kdy nás čekají inflační data z ČR, Británie a USA. Americká inflace bude nepochybně hlavní událostí týdne, jejíž potenciál vidíme v dopadu na dolar, výnosy dluhopisů i tržní výhled sazeb. Přespříští týden se pak bude konat sympozium centrálních bankéřů v Jackson Hole, které by Fed mohl využít k přípravě půdy pro své rozhodnutí na zářijovém zasedání.

STALO SE V EKONOMICE A NA TRZÍCH: Pátek 9. srpna 2024

(9:15) Zápis ze srpnového zasedání ČNB ukázal, že jednou z největších proinflačních obav bankovní rady zůstává sektor služeb. U něj tvoří významnou nákladovou položku vývoj mezd, které, pokud by dále rostly, by mohly vést k přenesení do konečných cen. Příznivější variantou by bylo tlumení rostoucích mzdových nákladů přes snižující se marže. Bankovní rada se na základě toho shodla, že je potřeba udržet měnovou politiku preventivně relativně přísnou.

Celý zápis najdete zde. Kurz koruny na jestřábí vyznění dokumentu reagoval mírným posílením proti euru i dolaru.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Čtvrtek 8. srpna 2024

Ve čtvrtek 8. srpna 2024 očekáváme obchodování vybraných měnových párů v následujících pásmech: *

EURCZK: 25,20-25,35

USDCZK: 23,01-23,25

EURUSD: 1,0880-1,0962

Rizika pro nejbližší dny:

  • USD ⇓
  • EUR ⇑
  • CZK ⇑

Směňujte online na RoklenFx!

Dolar během středy mírně oslabil, a posunul se tak dále od hranice 1,0900 za euro. Koruna se připsala zisky proti euru i proti dolaru.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Včerejší závěr amerického obchodování ukázal pokles akcií spolu s poklesem cen dluhopisů, tedy nárůst jejich výnosů. Kalendář byl v podstatě bez dat. Pro nás zajímavou událostí byla aukce desetiletého dluhopisu, která nedopadla nijak dobře. Tail přes tři body, slabší poptávka, včetně té na straně rezidentů i nerezidentů. Desetiletý instrument s výnosem pod 4 % se v současném tržním prostředí nesetkal s velkým zájmem.

Aukce se odehrála v době, kdy americké výnosy po výrazném poklesu tento pohyb korigují. Desetiletý výnos smazal většinu poklesu z tohoto týdne a míří zpět k úrovni 4 %. Pohyb dvouletého instrumentu stejným směrem je pomalejší. Jsme tedy svědky medvědího napřimování výnosové křivky.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Jak píše kolega Dušan Vaškovic, špatné zprávy už nejsou dobré. Trh se zbavil nadšení ze snížení sazeb, začal se soustředit na náznaky slabosti ekonomiky, na které by mohla navazovat výrazně intenzivnější úprava úroků.

Prodejní strana trhu revidovala výhled snížení sazeb mírně vzhůru. Naprostá většina sází na první snížení sazeb v září.

Tržní výhled se po intenzivních pohybech ze začátku týdne stabilizoval na nižších hodnotách. Zatímco v jednu chvíli futures sazby SOFR zaceňovaly snížení úroků v letošním roce o více než 125 bodů, aktuálně se usadily na úrovni 110 bodů. U září už se nevede spekulace, zda Fed doručí stabilitu, nebo snížení úroků. Trh v jednu chvíli plně zacenil možnost snížení o půl procentního bodu. Později však sázky oslabily. Pro rok 2025 výhled nadále počítá se snížením o necelý procentní bod. Dlouhodobý tržní výhled rovnovážné sazby se dlouho držel kolem 3,5 %. Aktuálně mírně klesl o zhruba desetinu procentního bodu.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

STALO SE V EKONOMICE A NA TRZÍCH: Čtvrtek 8. srpna 2024

(9:41) Domácí míra nezaměstnanosti v červenci vzrostla dle očekávání z 3,6 % na 3,8 %. Kurz koruna na data nijak zásadně nereagoval. Dopolední posílení odstartoval ještě před samotným reportem.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

(14:38) Včerejšek i dnešek jsou dny, které nejsou na data zrovna bohaté. V takovém prostředí se stává, že i obvykle méně klíčová data mohou mít intenzivnější dopad na trh, zejména pokud překvapí. A přesně to se stalo u týdenní změny počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti v americké ekonomice. Ta klesla z předchozích 249 tisíc na 233 tisíc při predikci 240 tisíc. Toto překvapení směrem dolu tak uvolnilo obavy ze zrychleně uvolňujícího se trhu práce, což oslabuje sázky na brzké a rychlé snižování sazbe Fedu.

Trh na nad očekávání nižší hodnoty reagoval posílením dolaru, který tak opět testuje hranici 1,0900 za euro. Evropské výnosy rostou, zatímco americké obrátily do růstu.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Středa 7. srpna 2024

Ve středu 7. srpna 2024 očekáváme obchodování vybraných měnových párů v následujících pásmech: *

EURCZK: 25,21-25,37

USDCZK: 23,01-23,28

EURUSD: 1,0872-1,0957

Směňujte online na RoklenFx!

Dolar během úterý otestoval hranici 1,0900 za euro, na její prolomení však nedošlo. Situace se opakuje dnes ráno. Pro nejbližší dny pracujeme s o něco vyššími riziky silnější dolaru s ohledem na možné přecenění výhledu sazeb a amerických výnosů. Nad očekávání slabší data o evropském maloobchodu přispěla ke slabšímu euru, u kterého pracujeme s riziky slabšího kurzu.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Koruna se obchoduje do strany mírně pod 25,30 za euro, což by si měla v nejbližších dnech vůči evropské měně udržet. Proti dolaru je míně slabší nad 23,15.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Na finanční trhy se vrátila dobrá nálada, což reflektoval nárůst amerických akcií. Asijské akcie dnes pokračují v růstu, k čemuž přispěl i komentář viceguvernéra Bank of Japan Uchidy o nezvyšování sazeb v prostředí vysoké tržní volatility.

Kurz japonského jenu v návaznosti na to posílil o více než procento. Více jsme k proslovu viceguvernéra Uchidy v souvislosti s červencovým zasedáním Bank of Japan a nedávným děním na japonských trzích psali zde.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Trh podle futures sazby SOFR aktuálně očekává snížení amerických sazeb v letošním roce o zhruba 100 bodů. V září zaceňuje snížení úroků o 41 bodů, pro rok 2025 je zaceněno snížení o zhruba procentního bod.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

STALO SE V EKONOMICE A NA TRZÍCH: Středa 7. srpna 2024

(8:17) Německý průmysl v červnu překvapil nad očekávání lepšími čísly. Dopad na kurz eura proti dolaru nepozorujeme. 

Úterý 6. srpna 2024

V úterý 6. srpna 2024 očekáváme obchodování vybraných měnových párů v následujících pásmech: *

EURCZK: 25,21-25,38

USDCZK: 22,96-23,20

EURUSD: 1,0907-1,1007

Směňujte online na RoklenFx!

Asijské, evropské i americké trhy si včera prošly citelným poklesem. Japonský index Nikkei dosáhl největšího propadu od roku 1987. Americké akcie v pondělí otevřely citelným propadem, kde například index Nasdaq klesal krátce o více než 6 %. Závěr Wall Street nakonec ukázal nižší čísla. Dnes ráno vidíme obnovu akcií, kde japonský Nikkei roste o více než 8 %. Futures Wall Street pak shodně o více než procento.

Včerejší akciový výprodej se dolaru nijak zásadně nedotkl. Kurz krátce oslabil k hranici 1,1000 za euro, následně část ztráta smazal. Oslabení přišlo v návaznosti na pokračující pokles amerických výnosů a tržní výhled sazeb. Ten v jednu chvíli zaceňoval snížení úroků v letošním roce o bezmála 128 bodů. Dnes ráno se pohybujeme na úrovni necelých 103 bodů. 

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Propad asijských akcií můžeme spojit s úpravou pozic souvisejících s posílením japonského jenu. To souviselo s uzavíráním obchodů u oblíbené strategie carry trade, kde právě japonská měna byla měnou financovací. Obchodníci, kteří se vinou posílení jenu dostali do ztráty a byli nuceni doplnit margin, mohli pozice uzavírat a zbavovat se zahraničních aktiv, včetně amerických akcií. 

Více jsem o pondělním ránu na trzích psali zde.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Vedle toho jsme na trhu pozorovali výrazný nárůst volatility, zejména u amerických akcií měřeno indexem Vix. I to mělo z následek úpravu pozic, zejména proto, že trh dlouhodobě sázel na short volatility indexů, zatímco longoval volatilitu u jednotlivých titulů. Návrat volatility se výrazně projevil na opčním trhu, kde došlo k citelnému nárůstu opčních prémií. Více jsem k tématu opcí psali zde.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

S ohledem na tržní paniku a výrazné přecenění se objevily spekulace, že by Fed mohl doručit záchranné snížení sazeb. My v tento scénáře nevěříme nejen s ohledem na americká data, ale i na fakt, že včerejší tržní pohyby nedosáhly úrovní narušujících finanční stabilitu. Na zářijovém zasedání však nemůžeme zcela vyloučit možnost snížení sazeb o půl procentního bodu. Trh tuto variantu zaceňuje s pravděpodbonostní 70,5 %.

Zdroj: CME

Dnes bude na domácí půdě zveřejněn výsledek průmyslu, zahraničního obchodu a stavebnictví. V Evropě pak maloobchodní tržby. Dolar se obchoduje zpět pod 1,0950 za euro, koruna pod 25,30 za euro a na 23,10 za dolar.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

STALO SE V EKONOMICE A NA TRZÍCH: Úterý 6. srpna 2024

(12:48) Evropské maloobchodní tržby překvapily nad očekávání slabšími čísly, a přispěly tak k obratu vývoje výnosů do jejich poklesu. Americké mezitím pokračují v růstu, což přispívá k silnějšímu dolaru testujícímu hranici 1,0900 za euro.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Pondělí 5. srpna 2024

V pondělí 5. srpna 2024 očekáváme obchodování vybraných měnových párů v následujících pásmech: *

EURCZK: 25,24-25,45

USDCZK: 23,13-23,35

EURUSD: 1,0836-1,0941

Směňujte online na RoklenFx!

Japonské akcie pokračují v silném výprodeji. Ten se s velkou pravděpodobností přežene i přes Evropu a USA, jak tomu naznačuje vývoj futures. Americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0900 za euro. Japonský jen posílil pod 144,0 USDJPY. Koruna se obchoduje mírně slabší kolem 25,35 za euro a kolem 23,25 proti dolaru.

Vše, co potřebujete vědět o současném výprodeji na trzích, najdete zde.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Negativní tržní nálada se přelila z minulého týdne do toho aktuálního. V pátek odpoledne byly zveřejněny výsledku amerického trhu práce, které negativně překvapily ve všech oblastech. Následovala další silná vlna nákupů dluhopisů, která dostala dvouletý i desetiletý americký výnos pod 3,8 %. Dolar po těchto číslech neobhájil pozici bezpečného přístavu a v reakci na makro vývoj oslabil nad 1,0900 za euro.

Trh výrazně přecenil výhled sazeb. Aktuálně od Fedu očekává snížení sazeb o zhruba 125 bodů do konce roku, z toho bezmála 56 bodů je zaceněno na zářijové zasedání. Pro rok 2025  dosahuje výhled snížení o méně procentní bod.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Tento týden bude na data chudší oproti tomu minulému. Dnes nás v USA čeká index ISM sektoru služeb. Pakliže by stejně jako index ISM průmyslu ukázal nad očekávání horší data, rizikem by byl další pokles výnosů a slabší dolar. Na domácí půdě bude zveřejněn výsledek maloobchodních tržeb, v úterý průmysl, stavebnictví a zahraničních obchod a ve čtvrtek míra nezaměstnanosti.

Klíčové bude v příštích dnech sledovat vývoj tržního sentimentu. Pakliže se situace neuklidní, očekávejme pokračující tlak na riziková aktiva, od akcií po měny. Aktuálně jsme svědky největších pohybů v Asii, kde došlo na aktivaci záchranné brzdy obchodování u futures na dluhopisu, indexu banky Topix i samotného Nikkei. Brzdy byla aktivována i na jihokorejské burze u indexu Kosdaq.

STALO SE V EKONOMICE A NA TRZÍCH: Pondělí 5. srpna 2024

(12:18) Evropské akcie padají stejně tak i futures amerických. Největší pokles vidíme u technologického indexu Nasdaq. Ten v jednu chvíli odepisoval bezmála 5,5 % v premarketu. Následně tyto ztráty ubral na současných cca 4,2 %.

Zdroj: CNBC

Trhy významně revidují výhled sazeb centrálních bank. V případě Fedu je plně zaceněno snížení úroků o 50 bodů na zářijovém zasedání. U ECB začíná trh sázet na větší úpravu než o 25 bodů. U Bank of England začíná trh spekulovat o možné další úpravě, byť rétorika centrální banka naznačila mnohem větší opatrnost.

Zajímavé bude sledovat, jak současnou situaci okomentuje australská centrální banka, která zasedá zítra.

(14:59) Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Promluvil šéf chicagské pobočky Fedu Austan Goolsbee, který je považován za jednu z největších holubic z Fedu. Na otázku záchranného snížení sazeb uvedl, že nic není mimo hru, zejména pokud centrální banka dostane signál ohledně zhoršující se ekonomické kondici.

Kurz dolar navyšuje ztráty. Krátce otestoval hranici 1,1000 za euro.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

(16:27) Dolar krátce oslabil k hranici 1,1000 za euro. Po nad očekávání lepších číslech indexu ISM služeb část ztrát umazal. Americké výnosy středních splatností klesaly o dvoumístné hodnoty, po ISM velkou část poklesu umazaly. FX a bondy jedou makro.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, X

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter