Období covidu bylo bezpochyby určující historickou periodou, která způsobila mnoho nevratných změn ve společnosti. Odmyslíme-li si negativní okolnosti, můžeme vyjmenovat nejedno pozitivum, které nám toto období přineslo.
Jedním z nich je zvýšený zájem retailových investorů o obchodování na burzách. Nikoho by předem nenapadlo, že z období pandemie využije řada z nás k sebevzdělání a zájmu o tento obor. Vedle obchodních platforem, které bez přehánění zdemokratizovaly a globalizovaly investování na amerických akciových burzách, došlo k vývoji i na složitějších a širšímu investičnímu fóru méně známých instrumentech.
Jako nejvýznamnější z této kategorie bych označil tzv. zerodenní opce. Jedná se o opční kontrakty vypisované na extrémně krátkou dobu jednoho dne. Tento nástroj existoval na trzích i v období před covidem, ale byl málo likvidní a rozpětí mezi bidem a askem nedovolovalo aktivní obchodování v průběhu dne. Drobní obchodníci objevili obrovský spekulativní potenciál tohoto instrumentu a v období kovidu se zvýšila jak likvidita, tak se zúžilo obchodní rozpětí. Co je velmi překvapivé, s uvolněním situace a návratem lidí do normálního života, nedošlo ke zhoršení těchto podmínek, ale k jejich dalšímu zlepšení. Co covid nastartoval, trh již nepustil. Zerodenní opce se z překvapivého fenoménu staly běžným nástrojem obchodování.
Jako u každé opce i u zerodenní je nejdůležitějším parametrem vstupujícím do cenění volatilita. Má přesnou matematickou definici, ale zjednodušeně bychom ji mohli nazvat měřítkem nejistoty či rizikovosti trhu. U akciového indexu se pohybuje od hodnot těsně pod 10 pct až do astronomických 50 pct a výše. Studium trhu s volatilitou je rozvinuto na opcích s dlouhou expirací. Analýza volatility ultrakrátkých opcí je zatím novinkou.
Až na malé výjimky těsně před důležitými ekonomickými ukazateli, byla letos ultrakrátká volatilita velmi levná ( 10-15 pct). Trh za této situace stoupal ve velmi stabilním trendu. Platila zde stejná logika jako na opcích s dlouhou expirační dobou: nízká volatilita = rostoucí trend. Minulý týden se však ze dne na den její tržní cena téměř zdvojnásobila a usadila se v rozmezí 20-30 pct. Co bylo spouštěčem tohoto skoku, není možno jednoznačně identifikovat.
Včerejší asijská a evropská seance přinesly další propad indexů a nárůst zerodenní volatility na doposud nevídané hodnoty. Opce se strikem velmi vzdáleným od spotové hodnoty, tzv. „out of the money“ opce, se obchodovaly s volatilitou 150 pct. Během hlavních obchodních hodin však došlo ke stabilizaci na úrovních těsně nad 40 pct.
Index SPX se od svých maxim z poloviny července propadl o 10 procent, ale uzavřel poměrně spolehlivě nad nejnižší včera dosaženou hodnotou. Analytici připisují tento pohyb nepříznivým ekonomickým ukazatelům a posilujícímu japonskému jenu. Pravda je však možná mnohem prostší. Včerejší křeč byla vyvrcholením několik týdnů trvajícího normalizačního procesu na cenách zerodenní volatility.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0936 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,97 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0907 do 1,1007 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,27 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,10 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,21 až 25,38 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,96 do 23,20 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo