Tsipras chce odpis dluhů. Komu Řekové dluží kolik?

Řecký premiér Alexis Tsipras zřejmě na dnešním mimořádném summitu eurozóny navrhne částečný odpis řeckých dluhů. Celkový dluh Řecka nyní přesahuje 320 miliard eur, což je zhruba 175 procent hrubého domácího produktu (HDP). Ve vztahu k HDP je druhý největší na světě za Japonskem.

Komu ale Řekové dluží a kolik? Největším věřitelem Řecka je Evropský fond finanční stability (EFSF), kterému řecká vláda dluží zhruba 130,9 miliardy eur (přes 3,5 bilionu Kč). EFSF vznikl v roce 2010, aby vydáváním dluhopisů získával peníze na pomoc těm členským zemím eurozóny, které se ocitly v problémech. Od července 2013 byl nahrazen novým Evropským stabilizačním mechanismem (ESM). Půjčku z něj navrhlo Řecko jako cestu k nové podpoře evropskými partnery po krachu jednání s Evropskou komisí, MMF a ECB.

Jednotlivým státům eurozóny Řecko dluží 53 miliard eur, dalších 27 miliard eur dluhu má Řecko právě u Evropské centrální banky (ECB) a zhruba 20 miliard vůči MMF. Tomu Řecko na přelomu června a července nesplatilo část dluhu a stalo se tak první vyspělou ekonomikou v historii organizace, která včas nesplatila půjčku.

Dalších 89 miliard eur tvoří v tuto chvíli objem nouzového programu financování řeckých bank (ELA) Evropskou centrální bankou (ECB). Toto financování je pro řecké banky jedinou náhradou za odliv vkladů.

Z jednotlivých zemí jsou největšími věřiteli Řecka Německo (68 miliard eur), Francie (44 miliard eur) a Itálie (38 miliard). Tyto částky zahrnují půjčky i prostředky z EFSF. Dalšími významnými věřiteli jsou řecké a další zahraniční banky, soukromí investoři a další.

Řecko se v roce 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a od té doby zemi drží nad vodou zahraniční věřitelé, tedy partneři z Evropské unie, Evropská centrální banka a MMF. Řecko od věřitelů dostalo ve dvou kolech slíbeno 240 miliard eur.

Newsletter