Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar se obchoduje v mírné ztrátě nad 1,0840 za euro. Koruna obrátila do lehkého zisku pod 25,35 za euro.

Tsipras: Odchod Řecka by spustil konec eurozóny

Odchod Řecka z eurozóny by byl počátkem jejího rozpadu, prohlásil řecký premiér Alexis Tsipras po krachu dalšího kola jednání, která měla přinést dohodu mezi Řeckem a jeho mezinárodními věřiteli na podmínkách další pomoci. Až v pondělí se situaci pokusí zachránit mimořádný Summit. Tsipras mezitím zamířil na ekonomické fórum do Ruska, kde se sejde s prezidentem Vladimirem Putinem. O finanční pomoci Řecku prý jednat nemají a Rusko na něco takového nemá v rozpočtu zdroje. 

Ani při včerejší schůzce ministrů financí zemí platících eurem, kteří se hlavně zabývali zadluženým Řeckem, nenastal zásadní zvrat v řecké ekonomické krizi. Otázku bude řešit opět v pondělí mimořádný summit nejvyšších představitelů zemí eurozóny. Pokračuje patová situace, při níž Atény i věřitelské instituce čekají od druhé strany ústupek při vyjednávání dohody o další úvěrové pomoci Řecku výměnou za hospodářské reformy provázené úsporami.

V pátek Putin, v pondělí summit

Šéf euroskupiny, Nizozemec Jeroen Dijsselbloem, dnes oznámil, že dohoda Řecka s věřiteli není v dohledu. Předseda Evropské rady Donald Tusk proto na pondělí svolal summit eurozóny. „Je čas naléhavě probrat řeckou situaci na nejvyšší politické úrovni,“ komentoval své rozhodnutí.

Řecký ministr financí Janis Varufakis, který už ve středu řekl, že nevěří dnes v žádné vyústění a že rozetnout problém by měli až šéfové států a vlád, dnes předložil nové řecké návrhy. Patří mezi ně například automaticky spouštěná rozpočtová brzda, ale především plán vyřešení dlouhodobého problému řeckých dluhopisů ve výši 27 miliard eur (asi 729 miliard Kč) u Evropské centrální banky (ECB) jeho převedením do účetnictví Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), čímž by se Řecku prodloužila doba na splacení tohoto dluhu. Varufakisovy návrhy ale zjevně jeho evropské partnery neoslnily.

Německá kancléřka Angela Merkelová ve Spolkovém sněmu prohlásila, že prostor pro dohodu Řecka s jeho věřiteli stále existuje. Podle ní však Atény musí ukázat, že o dohodu mají zájem, a musí naplnit své závazky z únorové dohody o prodloužení úvěrové pomoci.

Merkelová: Prostor pro dohodu Řecka s věřiteli stále existuje

Šéfka MMF k Řecku: Pokud nesplatí v červnu, bude bankrot

Řecký premiér Alexis Tsipras dorazil do Petrohradu, kde se koná ekonomické fórum a kde v pátek s ruským prezidentem Vladimirem Putinem podepíše předběžnou dohodu o řecké účasti na ruském projektu plynovodu Turkish Stream, kterým se Moskva chce přes turecké území dostat k jižnímu křídlu Evropské unie. Náměstek ruského ministra financí Sergej Storčak při této příležitosti řekl, že Rusko nemá zdroje v rozpočtu na to, aby finančně pomohlo Řecku, které prý o peníze Moskvu ani nežádá.

Atény odmítají požadavky věřitelů na reformu penzijního systému vedoucí k úsporám nákladů a požadují další škrty dluhů. Záchranný fond eurozóny ESM ovšem dnes upozornil, že řecký státní dluh je i přes svou zdánlivě vysokou úroveň udržitelný, protože eurozóna už zemi jeho značnou část odpustila a Atény jí nemusí osm let splácet úroky ani jistinu.

Řecko má koncem června splatit 1,6 miliardy eur Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF). Šéfka fondu Christine Lagardeová varovala, že pokud Řecko peníze nepošle, bude to znamenat jeho „default“, tedy stav, kdy neuhradilo splatný dluh. Žádná dodatečná lhůta ani jiná možnost odkladu prý neexistuje.

Podle českých analytiků státní bankrot Řecka neznamená nutně opuštění eurozóny a zavedení vlastní měny. Odborníci varovali, že po vyhlášení bankrotu může dojít k masivnímu vybírání peněz z řeckých bank, což by následně mohlo vést k odchodu země z eurozóny. Případná bankovní krize by způsobila ochromení platebního styku. Turisté by si proto měli na cestu do Řecka vzít eura v podobě bankovek, neboť s platebními kartami by mohly být problémy.

Útěk peněz z řeckých bank zrychluje

Z řeckých bank probleskly informace, že tempo odlivu vkladů v těchto finančních domech se dál zrychluje a je nyní trojnásobné proti minulému týdnu. Za poslední tři dny si klienti bank z řad domácností a firem vybrali zhruba dvě miliardy eur (54,5 miliardy Kč), což je asi 1,5 procenta celkového objemu vkladů z konce dubna. Evropská centrální banka (ECB) neoficiálně vyjádřila pochybnosti, zda se v pondělí ještě řecké banky otevřou.

Asi 11.000 lidí se včera shromáždilo v centru Atén, aby vyjádřilo podporu setrvání země v eurozóně. Organizátoři svolali akci přes internetovou sociální síť a nazvali ji „Zůstáváme Evropou“.

Řecko odmítá podmínky, které jeho věřitelé, tedy MMF, ECB a Evropská komise, požadují jako základ pro uvolnění zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) z dříve dohodnutého záchranného programu. Bez těchto peněz Řecku hrozí, že po konci programu, tedy už od 1. července, bude v platební neschopnosti. A věřitelé zase nesouhlasí s protinávrhem řecké strany.

Newsletter