Tsunami ECB zasahuje devizové trhy

Volný pád. Tak by se dal charakterizovat včerejší cenový pohyb evropské společné měny, která pod vlivem ohlášení kvantitativního uvolňování ze strany ECB klesla vůči dolaru v rámci několika málo hodin o takřka 300 bazických bodů. Její aktuální kurz se pohybuje poblíž své nejnižší úrovně od roku 2003, prolomil úroveň 1,13 EURUSD. Euro tak míří za šestým poklesovým týdnem v řadě, a analytici se předhánějí ve svých předpovědích o jeho budoucím kurzu.

Euro na 11letém dně. ECB nakoupí dluhopisy za víc než bilion eur

Investiční banka Societe Generala dnes revidovala svojí předpověď týkající se eura, s tím, že euro by v rámci příštích třech měsíců mělo dosáhnout úrovně 1,09 dolaru za euro. Během 12 měsíců by euro mělo klesnout na úroveň 1,05.

Po včerejším oznámení odkupu dluhopisů Evropskou centrální bankou se většina pozornosti přesouvá na víkendové volby v Řecku, jež ukáží, zda skutečně Syriza naplní předpoklady analytiků a zvítězí.

„V případě, že rozhodnutí ECB nebylo dostatečným důvodem, řecké volby nabízejí další důvod pro prodej eura,“ říká Sean Callow, devizový stratég z Westpac Banking Corp. „Dnešní konsolidace u 1,13 dolarů za euro dává smysl, nicméně z dlouhodobějšího hlediska nevidím jediný důvod, proč by tato úroveň neměla být v následujících dnech pokořena,“ řekl před dnešním prolomením této hranice.

Česká koruna zaznamenala nová 9letá minima vůči dolaru 24,539 korun za dolar poté, co guvernér České národní banky prohlásil, že ČNB hodlá držet kurzovní závazek vůči euru déle, než bylo původně plánováno. Vůči euru nicméně koruna posiluje na 27,824 korun za euro.

Singer: ČNB asi bude držet závazek kurzu koruny k euru déle

Newsletter