Turecké volby jasně ovládla strana prezidenta i premiéra

Turecké volby jasně ovládla proislámská vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP), kterou založil a vedl dnešní prezident Turecka. Podle slov Recepa Tayyipa Erdogana se turečtí voliči v nedělních předčasných parlamentních volbách vyslovili pro jednotu a integritu země. Pro trhy je tak jasné vítězství překvapením. Turecká lira zpevnila k americkému dolaru o tři procenta.

AKP ve volbách opět získala v parlamentu absolutní většinu, a může tak sestavit vládu sama. „Náš lid dal ve volbách z 1. listopadu jasně najevo, že upřednostňuje službu a projekty před polemikou,“ uvedl turecký prezident ve své první reakci na výsledky voleb. Voliči prý „podali důkaz o silné vůli ve prospěch jednoty a celistvosti“ Turecka.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu (AKP) označil výsledek voleb za vítězství demokracie. V nočním vítězném projevu ke stoupencům AKP z balkonu stranického sídla vyzval turecké politické strany ke spolupráci a schválení nové ústavy.

„Vyzývám všechny strany, které se dostaly do parlamentu, aby vytvořily novou občanskou národní ústavu,“ prohlásil premiér. „Pojďme společně pracovat pro Turecko, v němž neexistují konflikt, napětí a polarizace a každý každému v míru projevuje úctu,“ řekl Davutoglu.

Turecké volby: Přinesou řešení politického patu?

Do zákonodárného sboru se dostala také sekulární a hlavní opoziční Lidová republikánská strana (CHP), nacionalistická Strana národní akce (MHP) a těsně také prokurdsky orientovaná Lidová demokratická strana (HDP).

V červnových volbách se AKP nepodařilo získat absolutní většinu a následně se nedokázala dohodnout na koalici, proto politický pat muselo vyřešit nové hlasování. Strana správně očekávala, že absolutní většinu v parlamentu obnoví.

Nedělní volby se konaly v době rostoucí nestability v těsné blízkosti Turecka – za bojů v Sýrii a Iráku a za uprchlické krize, která se z Turecka přelévá do Evropy.

Na jihovýchodě země v neděli po volbách vyšly do ulic desítky demonstrantů. Policie proti nim použila slzný plyn.

Turecko přiznalo útoky na Kurdy na severu Sýrie

 

Newsletter