Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Tureckem zmítá pokus o vojenský převrat – sledujeme

AKTUALIZOVÁNO – Tureckem zmítá od pátečního pozdního večera pokus o státní převrat, za nímž stojí část armády. Zahynulo při něm nejméně 90 lidí, většinou civilistů, ale také 17 policistů. Dalších 1500 osob utrpělo zranění. Turečtí vládní činitelé tvrdí, že se jim podařilo puč potlačit. Prezident Recep Tayyip Erdogan označil pokus o převrat za velezradu a slíbil čistku v armádě. Uvedl to nejmenovaný představitel turecké prezidentské kanceláře. Počet lidí zatčených v souvislosti s pučem vzrostl na 1536. Česká diplomacie doporučuje do země necestovat. Českým občanům, kteří tam již jsou, radí nevycházet ven a dbát zvýšené opatrnosti.

Erdogan před několika dny odcestoval na západ Turecka na dovolenou. Dnes se vrátil letecky do Istanbulu, který je společně s Ankarou centrem dramatických událostí. Hotel, ve kterém na dovolené v letovisku Marmaris na pobřeží pobýval, se podle něj krátce po jeho odjezdu stal terčem bombardování. Při návratu ho vítaly davy lidí.

Prezident prohlásil, že pokus o převrat byl dílem stoupenců duchovního Fethullaha Gülena, který žije v exilu v USA. Toho Erdogan již dlouho obviňuje ze snah svrhnout jeho vládu. Podle něj to dokazuje, že Gülenova skupina je ozbrojenou teroristickou organizací.

Turecký premiér Binali Yildirim tvrdí, že pokus části armády o převrat byl neúspěšný a že vládní síly mají situaci v zemi převážně pod kontrolou. Také turecká rozvědka uvedla, že pokus o puč byl potlačen a situace se vrátila k normálu. Přestřelky a výbuchy jsou ale stále hlášeny z Ankary i z Istanbulu. Zasažena byla mimo jiné budova tureckého parlamentu.

 

 

V Istanbulu se podle agentury Reuters vzdala asi třicítka vojáků přímo na centrálním náměstí Taksim, které bylo dějištěm bojů mezi vzbouřenci a policisty. Poté, co odevzdali příslušníkům policie své zbraně, byli naloženi do policejních vozidel a odvezeni pryč. Při akci přelétávaly nízko nad místem stíhačky tureckého letectva.

Prezidentský mluvčí pochválil občany, kteří vyšli do ulic a mimo jiné bránili tankům v postupu k istanbulskému letišti. „Lidé ukázali, že podporují demokracii a zvolenou vládu,“ řekl mluvčí.

V Istanbulu bylo při přestřelkách zabito šest civilistů a 150 jich utrpělo zranění. Ankara hlásí nejméně 42 mrtvých, mezi nimiž je i 17 policistů, kteří zahynuli při leteckém útoku na ústředí policejních speciálních sil. Proti helikoptérám vzbouřenců nasadily turecké vzdušné síly stíhačky. Jeden z vrtulníků se jim podařilo sestřelit. Premiér poté oznámil vyhlášení bezletové zóny nad Ankarou.

Spojené státy vyzývají k podpoře demokraticky zvolené turecké vlády. Prezident Barack Obama ve svém prohlášení vyzval účastníky konfliktu v Turecku, které patří ke klíčovým členům NATO, aby projevili zdrženlivost a vyvarovali se násilí či krveprolití. Znepokojení nad děním v Turecku vyjádřilo ústy prezidentova mluvčího Rusko. Moskva si přeje, aby se Turecko vrátilo na cestu stability a pořádku, a to zákonným způsobem, uvedl.

 

 

Spojené státy vyzvaly své občany v Turecku, aby vyhledali bezpečný úkryt a nevycházeli ven. Reagovaly tak na oznámení o armádním převratu v zemi. Se stejnou výzvou pro své občany přišlo i francouzské a ruské ministerstvo zahraničí. V syrské metropoli Damašku se ozvala oslavná střelba. Zdroj Evropské unie monitorující události v Turecku uvedl, že do dnešního pokusu o převrat v této kandidátské zemi je zapojena podstatná část armády, a není jen dílem „pár plukovníků“.

„V Ankaře a v Istanbulu se dějí závažné události. Žádáme francouzské občany, aby nevycházeli ven,“ uvedl dnes v reakci na dramatické zprávy z Turecka francouzský diplomatický zdroj.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyzval ruské občany v Turecku, aby zůstali uvnitř budov a čekali na další informace. Lavrov rovněž apeloval na zainteresované strany, aby předešly „smrtícím střetům“.

Šéf americké diplomacie John Kerry vyjádřil naději, že v Turecku se podaří zachovat stabilitu a mír.

Také šéfka diplomacie EU Federika Mogheriniová vyzvala k umírněnosti a respektování demokratických institucí v Turecku. Podle zdroje EU v Turecku se jedná o dobře zorganizovaný převrat velké části armády. „Kontrolují řadu strategických bodů v Istanbulu,“ uvedl zdroj podle agentury Reuters.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan je jedním z hlavních oponentů syrského prezidenta Bašára Asada. Zprávy o tom, že část turecké armády převzala dnes večer moc, proto přivítala řada obyvatel syrské metropole Damašku a také té části severosyrského města Halabu, kterou ovládají vládní síly. Lidé tu vyšli do ulic.

.

 

 

 

Newsletter