Turisté a utrácení. Kolik a kde?

Cestování – pro mnohé stres, pro většinu naopak způsob relaxace a poznávání nových věcí/lidí. Další skupina pak turismus bere především jako významný zdroj obživy. A právě v tomto případě je nutné si položit dvě otázky – kde turisté utrácejí nejvíc a kolik?

Odpovědí se chopil server HowMuch.net, který ve spolupráci s Visual Capitalist, připravil mapu světa s vyznačenými oblíbenými turistickými destinacemi a objem peněz utracených dychtivými cestovali. Prvních pět příček patří (v tomto pořadí) Spojeným státům, Francii, Španělsku, Velkém Británii a Číně. Své místo si však pevně drží i Česká republika a Slovensko.

V USA nechají turisté ročně zhruba 220,1 miliardy dolarů. Tomuto prvenství se ani nelze divit. Spojené státy jsou dostatečně velké, aby lačnému cestovateli nabídly vše, od panenské přírody až po velkoměsta známá svou kulturou a historií.

Druhé místo patří Francii. Rozdíl mezi penězi utracenými v USA a v zemi Eiffelovky je poměrně propastný. Zatímco za Atlantikem hovoříme o stovkách miliónů dolarů, ve Francii jde o „pouhých“ 66,8 miliard USD.

Francii šlape na nohy Španělsko, kde se z peněženek cestovatelů za poznáním, relaxací či dobrodružstvím vytratí 65,1 miliardy dolarů. Třetí místo pak patří Spojenému království, kde turismus ročně přináší zhruba 62,8 miliardy dolarů.

Čtvrté místo pak s 56,9 miliardami dolarů patří Číně, která o jednu miliardu porazila páté Německo. Do druhé největší ekonomiky obvykle proudí lidé z okolních asijských států, především z Jižní Koreji, Japonska, Vietnamu a Malajsie. Poměrně častými návštěvníky jsou i Američané a Rusové.

A jak je na tom Česká republika? V porovnání s předchozími zeměmi jsme na tom (logicky) hůře. Ročně u nás turisté utratí 7,6 miliardy dolarů. Na Slovensku pak přibližně 2,6 miliardy.

Courtesy of: Visual Capitalist

Newsletter