Tuzemská nezaměstnanost třetím měsícem v řadě 7,4 %

Tuzemská nezaměstnanost v srpnu zůstala třetím měsícem v řadě na úrovni 7,4 procenta, před rokem byla o desetinu procenta vyšší. Data dnes zveřejnilo MPSV. Celkový počet uchazečů dle ministerstva práce v srpnu poklesl o 1,1 % na 535.225, počet hlášených volných pracovních míst naproti tomu vzrostl o 7,1 % na 54.724.

Dle MPSV stále roste počet volných míst, v srpnu jich zaměstnavatelé nabízeli 54.724, zhruba o 14.000 více než před rokem. Situaci na trhu práce stále ovlivňují sezonní práce v zemědělství, stavebnictví, hotelnictví, gastronomii, lázeňství, lesních závodech a povrchových lomech.

„V září by mohla nezaměstnanost ještě mírně klesnout nebo vlivem příchodu hlavní vlny absolventů do evidence stagnovat. V říjnu, s postupným utlumováním sezónních prací, pak může vzrůst. S největší pravděpodobností se ale nedostane na loňské hodnoty,“ uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková. V září i říjnu byla loni nezaměstnanost na 7,6 procenta.

Nejvyšší míra nezaměstnanosti je dlouhodobě v Ústeckém kraji, aktuálně činí 10,7 procenta. Druhá nejvyšší nezaměstnanost je v Moravskoslezském kraji, 9,8 procenta. V obou případech je to desetinu procentního bodu méně než v červenci. Nejnižší podíl nezaměstnaných mezi kraji je tradičně v Praze, nyní 5,3 procenta. Na druhém místě je Plzeňský kraj, kde to bylo 5,6 procenta.

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo 67 regionů, rostla v osmi okresech. Nejnižší nezaměstnanost hlásí Praha – východ (3,5 procenta), Prachatice a Benešov (4,3 procenta), Pelhřimov a Mladá Boleslav (4,4 procenta), Rychnov nad Kněžnou, Rokycany a Praha – západ (shodně 4,6 procenta). Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr vykázalo 35 regionů. Nejvyšší byl v okresech Most (12,7 procenta), Ústí nad Labem (12,6 procenta), Bruntál (12,4 procenta), Karviná (12,3 procenta) a Ostrava – město (11,3 procenta).

Na jedno volné pracovní místo připadá 9,8 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Ústí nad Labem (35,2), Karviná (34,4), Sokolov (32,7), Bruntál (30,5) a Hodonín (27,8).

Míra nezaměstnanosti podle Eurostatu, což je údaj používaný pro mezinárodní srovnání, řadí Česko nadále pod evropský průměr. Podle Úřadu práce míra české nezaměstnanosti v této metodice vycházející z červencových výsledků dosahovala 5,8 procenta, zatímco v celé EU to bylo v průměru 9,8 procenta.

Newsletter