Tuzemské sazby hypoték na novém rekordním dně (+komentář)

Průměrná úroková sazba hypoték v září dál klesla a vymezila nové dno 2,54 procenta. Předchozím minimem byl srpen s úrovní 2,65 procenta, vyplývá z údajů FINCENTRUM HYPOINDEX. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace.

V meziměsíčním srovnání zájem o hypotéky mírně vzrostl. „V září si pro hypoteční úvěr zašlo do bank 8302 lidí, což je o 1787 více než v srpnu. Po letních prázdninách a dovolených lidé většinou začnou řešit hypotéku více než ve slunečném parnu. Ve srovnání srpna a září v minulých letech bylo kromě roku 2012 září co do počtu i objemu hypoték vždy úspěšnější,“ uvádí zpráva tvůrců indexu.

Oproti růstu zájmu o hypotéky polevily banky v podpůrných akcích jejich prodejů. „Ačkoliv většina bank v září oficiální sazby výrazně nezměnila a akční nabídky spíše doznívaly, mají na poklesu průměrných sazeb Hypoindexu zásluhu prakticky všechny banky. Aktuálně téměř nemá smysl jednotlivé akce sledovat. Končící akční nabídky se v podstatě přelévají do individuálních slev a sjednaná úroková sazba mimo akční období tak může být stejná či nižší než právě ukončená akce,“ uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.

Nová rekordní níže průměrné sazby hypoték na tuzemském trhu je podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy výsledkem pokračujícího vyhroceného konkurenčního boje českých bank o klienta a značně uvolněné měnové politiky České národní banky.

V říjnu očekává Rajdl další pokles, protože několik velkých bank si naplánovalo takzvané hypoteční dny, kdy třeba po dobu dvou týdnů nabízejí hypoteční úvěry s velmi výhodnou úrokovou sazbou.

Česká spořitelna během těchto svých dnů nabídne mimořádně nízkou úrokovou sazbu pro hypotéky, 2,29 procenta pro pětileté, ale také až desetileté fixace. Raiffeisenbank na podzim jako každý rok spouští tradiční ‚Hypodny‘. Klienti mohou získat slevu na úrokové sazbě a navíc mimořádný bonus 4000 Kč při podpisu hypotéky i možnost bezplatných mimořádných splátek.

„Navzdory aktuálnímu oživení české ekonomiky není zatím úroveň investiční činnosti firem a podniků, ani například stavební produkce taková, aby z hlediska bank zastínila výnosnost, které dosahují na hypotečním trhu. Hypotéky po ně zůstávají lukrativním a zároveň poměrně bezpečným byznysem, a proto se v současnosti, kdy nemají zase tolik jiných srovnatelných investičních a úvěrových příležitostí, uchylují k značně vyostřenému konkurenčnímu boji o klienta-příjemce hypotéky. Akční nabídky sice s létem odezněly, ale banky jsou ochotny přistupovat na velmi nízké sazby v rámci individuálního vyjednávání s klienty,“ uvádí Lukáš Kovanda.

S ohledem na vývoj inflace a spuštění programu širokého odkupu aktiv Evropskou centrální bankou Kovanda dovozuje, že ke zpřísnění tuzemské měnové politiky dojde „nejdříve v roce 2016“. „Teprve s tímto zpřísněním by nastal významnější impuls k růstu sazeb u hypoték. Říjnová průměrná sazba bude i z tohoto důvodu pravděpodobně ještě nižší než ta zářijová,“ dodává.

Newsletter