Asijské akcie navázaly na pokles amerických. Futures Wall Street v červeném. Ropa a zlato roste. Evropské i americké výnosy obrátily k růstu. Dolar nepřekonal 1,0600 za euro. Koruna kolem 25,30 za euro.

Tuzemské spotřebitelské ceny drží tempo růstu

Ceny pro tuzemské spotřebitele v říjnu meziročně rostly o 0,7 % a udržely tak tempo z předchozího měsíce, ačkoli ekonomové (průzkum Bloomberg) předpokládali slabší, 0,6% růst. V meziměsíčním srovnání se index spotřebitelských cen navrátil k růstu, když se po zářijovém poklesu o 0,2 % stejnou měrou zvýšil, při očekávání polovičního růstu o 0,1 %.

Meziměsíční růst cen ovlivnil především růst cen oděvů a obuvi. Rostly také ceny piva, lihovin a tabáku, ceny čistého nájemného a tuhých paliv, dále potravin. Na snižování celkové úrovně spotřebitelských cen v říjnu působil zejména pokles cen v oddíle doprava v důsledku snížení cen pohonných hmot o 0,5 %. Ceny zboží úhrnem meziměsíčně vzrostly o 0,2 %, ceny služeb se nezměnily.

Tempo meziročního růstu cen zůstalo stejné jako v září na 0,7 %, vývoj cen v jednotlivých oddílech spotřebního koše byl ale v říjnu rozdílný. Zrychlení meziročního cenového růstu nastalo především v oddíle doprava, kde ceny pohonných hmot vzrostly o 1,7 % (v září o 0,2 %). Důvodem byl jejich vyšší meziměsíční pokles v říjnu 2013 než v říjnu 2014. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje zrychlil meziroční růst cen v říjnu zejména u ryb na 1,5 % z 0,4 % v září. Naopak třeba v oddíle alkoholické nápoje a tabák došlo ke zpomalení meziročního cenového růstu vlivem nižšího růstu cen u alkoholických nápojů o 1,5 % v říjnu (v září o 3,4 %). Ceny zboží úhrnem meziročně vzrostly o 0,4 % a ceny služeb o 1,2 %. 

Newsletter