(Doplněno 9:42) Tuzemské spotřebitelské ceny se v červenci vrátily k růstu. Meziročně dosáhla inflace 0,5 %, především vlivem zdražení potravin, proti červnu ceny stouply o 0,2 %. Meziměsíční růst cen ovlivnily zejména segmenty rekreace a kultura a bydlení.
Meziměsíční růst spotřebitelských cen v oddíle rekreace a kultura způsobilo zvýšení sezónních cen dovolených s komplexními službami o 12,6 %. V oddíle bydlení vzrostly ceny zemního plynu o 2,7 % v důsledku ukončení platnosti slev z loňského července. Čisté nájemné bylo vyšší o 0,7 %.
Meziroční vývoj ovlivnily zejména ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, které přešly z červnového poklesu o 1,1 % v růst o 0,8 % v červenci. Největší vliv na meziroční růst spotřebitelských cen měly ceny v oddíle alkoholické nápoje a tabák, kde ceny alkoholických nápojů vzrostly o 2,5 % a tabákových výrobků o 4,0 %.
Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,1 % a ceny služeb o 1,0 %. Cenová hladina v minulém měsíci rostla nad očekávání ekonomů, kteří předpovídali meziroční inflaci 0,3 % a meziměsíční růst cen o 0,1 %. V červnu spotřebitelské ceny stagnovaly v meziměsíčním i meziročním srovnání, poprvé od září 2009.
Odražení od červnového dna, rizikem zlevňování potravin
„Zrychlení inflace v červenci je významným krokem k naplnění předpokladu, že nulová inflace v červnu představovala její dno alespoň pro letošní rok… V dalších měsících předpokládáme už jen pomalý posun inflace směrem k jednomu procentu na konci roku. Průměrnou inflaci za celý letošní rok odhadujeme na 0,4 %, což by bylo nejméně od roku 2003. Rizikem pro ještě nižší inflaci představuje tlak na pokles cen potravin v souvislosti s dobrou úrodou a nově také zákazem dovozu většiny potravin do Ruska. ČNB tedy nemá důvod s opuštěním intervenčního režimu na koruně spěchat. Uvažovat o posunu intervenčního závazku směrem k ještě slabší koruně však v tuto chvíli vidíme jako předčasné,“ komentuje údaj ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský.
V podobném duchu se vyjadřuje také ekonom Komerční banky Jiří Škop. „Inflace se v červenci nacházela 0,2 pb nad prognózou centrální banky. Posun cílované úrovně kurzu prozatím v nejbližších měsících nečekáme, ačkoliv protiinflační rizika v poslední době vzrostla kvůli sankcím vůči Rusku a kvůli odvetným sankcím Ruska, které budou tlačit ceny potravin v nejbližších měsících dolů (díky přebytku nabídky v EU),“ říká. Červnová nulová úroveň inflace byla podle něj letošním dnem, nízký růst cen však čeká letos i v příštím roce, „což je pozitivní zpráva pro domácnosti a jejich spotřebu“.