Zplošťování americké výnosové křivky pokračuje. Výnos 10letého dluhopisu klesl pod 1,4 %, 30letého pod 2 %. Vidíme tlaky i na pokles reálných sazeb, 10letý TIPS klesl zpět na -0,85 % Nárůst středního konce americké výnosové křivky by měl být rizikem silnějšího dolaru. Proti euru se obchoduje pod 1,1900 EURUSD.

Tuzemskému průmyslu přichází méně nových zakázek

Růst tuzemského průmyslu a zaměstnanosti v něm v říjnu pokračoval, počet nových zakázek je ale nejmenší v letošním roce, ukázal průzkum aktivity v sektoru dle HSBC/Markit. Říjnový index klesl na 54,4 bodu ze zářijových 55,6 bodu, očekávalo se rovných 55 bodů. Hranice 50 bodů dělí expanzi v sektoru od útlumu.

„České firmy ukázaly určitou opatrnost a nechávají klesnout rozsah zásob. … Při vědomí solidního vývoje PMI od počátku roku doposud a silnějšího než očekávaného PMI v Německu je právě oslabování zahraniční poptávky největším rizikem pro český průmysl v dalších měsících,“ uvádí HSBC/Markit ve zprávě.

Říjen byl pro aktivitu v tuzemském průmyslu 18. růstovým měsícem v řadě (nad 50 body) a říjnová hodnota zůstává nad dlouhodobým průměrem 52,6 bodu. Zatímco silný růst výstupu tuzemského průmyslu a zaměstnanosti v sektoru pokračuje – u té dokonce druhým nejsilnějším tempem za měsíc od června roku 2011 – zakolísání nových objednávek je sráží na nejnižší hodnotu od října roku 2013 a hodnotu indexu ke druhému nejslabšímu číslu letoška.

Pokles nových objednávek dle HSBC/Markit odráží jak slabší stranu poptávky v tuzemsku tak výpadek exportní poptávky  z Ruska, Ukrajiny ale i Polska. Růst českého exportu dle firem drží zejména silná poptávka ze západní Evropy: Německa a Velké Británie.

Ceny na vstupu rostly nejpomaleji za posledních 14 měsíců a tam, kde rostly, byl důvodem slabý kurz nebo vzestup cen kovů. 

Newsletter