Tuzemský průmysl i maloobchod překvapily dravějším růstem

AKTUALIZOVÁNO: Průmyslová výroba v České republice v únoru zrychlila meziroční růst na 5,6 procenta z lednového revidovaného růstu 1,3 procenta. Proti lednu ale očištěná průmyslová produkce klesla a nových zakázek meziročně přibylo jen o půl procenta. Číslo je nad očekáváním analytiků dle Bloomberg, kteří počítali s 5,3% růstem.

„Dynamika růstu průmyslové výroby v ČR se v únoru už třetí měsíc v řadě držela při zemi. Slabý je i růst objemu nových zakázek. Méně nových zakázek meziročně přibylo naposledy v červnu 2013. Nové zakázky přicházející z tuzemské ekonomiky vykázaly v únoru již potřetí za sebou meziroční pokles, což potvrzuje jisté nasycení tuzemského trhu průmyslovými produkty. Zakázky ze zahraničí meziročně stále rostou, byť dynamika tohoto růstu zpomaluje. Únorový stav průmyslové výroby v ČR koresponduje se situací v Německu i v eurozóně,“ uvádí hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Objem průmyslových zakázek v Německu v únoru nečekaně poklesl, nejvíce v posledním půlroce. V tomto vývoji, stejně jako ve vývoji u nás, se odráží světový ekonomický útlum a neklidná situace na finančních trzích, která charakterizovala zejména prvních šest týdnů letošního roku, dodal Kovanda.

„O ochabujících vyhlídkách průmyslu v ČR pak svědčí i březnová čísla indexu nákupních manažerů v tuzemském zpracovatelském průmyslu, která podobně jako v únoru indikují horší úroveň než čísla lednová. Je třeba se letos zkrátka připravit na celkově slabší dynamiku tuzemského průmyslu v porovnání s rokem loňským. Zpomalující průmysl bude jedním z klíčových důvodů letošního slabšího výkonu české ekonomiky v porovnání s jejím výkonem v roce 2015,“ upozornil Kovanda.

Stavebnictví v ČR v únoru zpomalilo meziroční pokles na 2,3 procenta po lednovém revidovaném poklesu o 10,6 procenta. Vývoj ovlivnilo mimo jiné inženýrské stavitelství, kde produkce stoupla. U pozemního se ale opět snížila.

„Čísla signalizují, že vzestup stavební výroby loni na jaře a začátkem léta byl spíše přechodného rázu. Způsobilo jej dočerpávání prostředků z evropských fondů, které zhusta mířily na projekty v oblasti inženýrského stavitelství. V současné době tento efekt doznívá a ukazuje se, že neposkytl trvalejší růstový impuls stavebnictví jako celku. Jeden čas během loňska se totiž mělo za to, že útlum v oblasti pozemního stavitelství může být dán jen přesunem kapacit do stavitelství inženýrského (z důvodu onoho dočerpávání). Nyní se ukazuje, že tato domněnka byla příliš optimistická. Stavebnictví se stále nachází hluboko pod úrovní posledního předkrizového roku 2008,“ shrnuje Lukáš Kovanda.

Tržby v českém maloobchodě bez aut v únoru zrychlily meziroční růst na 8,5 procenta, v lednu se tržby zvýšily o 4,8 procenta. Přispěl k tomu zejména vyšší počet pracovních i kalendářních dní. Víc než před rokem lidé utratili hlavně v internetových a zásilkových obchodech, rostly také tržby za nepotravinářské zboží, pohonné hmoty a potraviny. Ekonomové v anketě Bloomberg očekávali růst pouze o 5,9 procenta.

Tržby za nepotravinářské zboží vzrostly proti loňskému únoru o 9,6 procenta, za pohonné hmoty o osm procent a za potraviny o 7,3 procenta. Ve srovnání s lednem tržby bez aut očištěné o sezonní vlivy klesly o půl procenta.

Prodej zboží přes internet nebo prostřednictvím zásilkové služby se meziročně zvýšil o 19,7 procenta. Za oděvy a obuv lidé utratili o 12,7 procenta více než před rokem. Tržby za výrobky pro domácnost rostly o 12 procent, za farmaceutické, zdravotnické a kosmetické zboží o sedm procent a za výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 5,6 procenta. Pokračoval také růst prodeje ve specializovaných i nespecializovaných prodejnách. Menší zájem naopak zaznamenaly prodejny počítačového a komunikačního zařízení, v nichž tržby klesly o 0,8 procenta.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se v únoru zvýšily meziročně o 14,6 procenta. Za prodej aut včetně náhradních dílů lidé utratili o 15,3 procenta víc, za opravy tržby stouply o 11,5 procenta.

Newsletter