Tuzemský průmysl probudil dravý růst zakázek, stavebnictví +13 %

(Aktualizováno 11:26) Tuzemský průmysl v březnu meziročně vzrostl reálně o 8,7 %, meziměsíčně očištěno o sezónní vlivy o 0,3 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o silných 16,6 %, uvedl dnes ČSÚ.

K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (růst o 26,3 %), výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (růst o 13,7 %) a výroba ostatních nekovových minerálních výrobků (růst o 23,1 %).

„Průmyslu pomáhá poměrně silná poptávka ze zahraničí, například vývoz automobilů do Německa. Je však otázkou, zda je současný výkon Německa udržitelný. Některé scénáře hovoří pro tamní hospodářský útlum v průběhu letošního roku, způsobený kromě jiného ochabnutím ekonomického růstu v Asii,“ mírní optimismus Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Roklen24.cz.

Průmyslová produkce naopak klesla v odvětvích výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (pokles o 2,2 %), výroba základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků (pokles o 6,5 %) a výroba potravinářských výrobků (pokles o 1,0 %).

…průmyslu pomáhá silná poptávka ze zahraničí, například vývoz automobilů do Německa. Je však otázkou, zda je současný výkon Německa udržitelný…

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v březnu 2014 meziročně vzrostly o 11,8 %. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 19,8 %. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách vzrostly o 3,5 %.

Hodnota nových zakázek v březnu 2014 ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 16,6 %. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 17,9 %, zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o 14,1 %.

V celém prvním čtvrtletí roku 2014 průmyslová produkce meziročně vzrostla o 7,1 %, proti poslednímu čtvrtletí loňského roku pak o 1,1 %. 

Tuzemská stavební výroba v březnu počtvrté za sebou rostla, meziroční tempo se proti únoru více než zdvojnásobilo na 12,8 procenta z 6,1 procenta. Ubylo stavebních povolení, orientační hodnota staveb ale byla vyšší. Zahájených a dokončených bytů bylo méně než před rokem, uvedl dnes ČSÚ.

…stavebnictví pomohl zesílený příliv veřejných zakázek. Více než polovina jejich objemu momentálně míří právě do stavebnictví…

„Stavebnictví před sebou konečně vidí světlo na konci tunelu,“ říká Kovanda. „Po letech v temnotách tunelu jde o kladný signál, ale zdaleka ještě není vyhráno. Sektoru pomohl zesílený příliv veřejných zakázek. Meziročně narostly o 15 procent a více než polovina jejich objemu momentálně míří právě do stavebnictví.“

Meziměsíčně stavební výroba po očištění od sezonních vlivů klesla o 1,1 procenta. Podle ČSÚ k meziročnímu růstu přispělo letošní velmi teplé počasí a nízká srovnávací základna. Pozemní stavitelství bylo meziročně o 19 procent vyšší, naopak inženýrské kleslo o 3,3 procenta.

Počet vydaných stavebních povolení se v březnu meziročně snížil o 8,8 procenta na 6578. Orientační hodnota těchto staveb byla 19,3 miliardy korun, což meziročně o 2,7 procenta více.

Stavebníci zahájili 2159 bytů a dokončili jich 1819. V porovnání s loňským březnem se tak počet zahájených bytů snížil o 3,1 procenta a dokončených o 11,4 procenta.

Newsletter