Tuzemský průmysl zrychluje, stavebnictví oslabily loňské povodně

Tuzemský průmysl v červenci překvapil silným růstem. Meziročně byl o 8,6 procenta silnější. Příznivá je také vzestupná revize hodnoty za červen na 8,3 % z původních 8,1 %. Ekonomové (průzkum Bloomberg) čekali zpomalení tempa růstu na 7,5 %.

Za silnějším růstem podle ČSÚ stála především výroba automobilů. Výrazně se zvýšila hodnota nových zakázek, meziročně o 17,6 %, opět s nejvýraznějším přispěním výrobců motorových vozidel. Nové zakázky ze zahraničí se přitom zvýšily o 14 %, zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o 24,7 %.  Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách meziročně vzrostly o 14,8 procenta, uvedl ČSÚ.

Výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů meziročně vzrostla o 46,6 procenta. Výsledky za prázdninové měsíce mohou být ovlivněny přesuny celozávodních dovolených mezi červencem a srpnem. „Informace o některých významných podnicích potvrzují, že tento jev nastal i v letošním roce,“ uvedl ČSÚ. Ovlivňuje to meziroční srovnání zejména právě v produkci aut.

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů byla průmyslová výroba v červenci o 6 % silnější. Ve srovnání s předchozím měsícem dosáhla po vyloučení sezónních vlivů 0,7% růstu.

Stavební výroba v červenci klesla meziročně o 3,7 procenta. Důvodem slabého meziročního srovnání jsou opravy po povodních v loňském roce, kdy sektor dosáhl jediného měsíčního růstu v roce, uvedl ČSÚ. Letos se naproti tomu stavebnictví začíná dařit a vykazuje většinou růst. Výjimkou byl květen, za nějž revize přinesla údaj o poklesu o 0,8 %. V červnu pak růst dosáhl šesti procent.

Pokles výroby se projevil především v pozemním stavitelství, které kleslo meziročně o 7,8 procenta. Výrazně zpomalilo tempo růstu počtu zahájených bytů, a to z červnových 45 procent na 22,9 procenta v červenci. Rovněž inženýrské stavitelství zpomalilo růst na 6,2 procenta.

Stavebnictví letos v červenci zaměstnávalo o čtyři procenta lidí meziročně méně. Jejich průměrná mzda vzrostla o 1,8 procenta na 30.975 korun.

Newsletter