Tvrdá data z ČR hned na úvod týdne. Co ukáže inflace?

Česká měna zažije hned v úvodu týdne ostrý test – statistici oznámí vývoj inflace za srpen. Index spotřebitelských cen by měl dle trhu meziročně růst o 2,6 procenta. Kurz je aktuálně na úrovni 26,09 EURCZK, když v pátek ráno koruna otevírala na úrovni 26,13 EURCZK. Z eurozóny by s kurzem mohl pohnout projev člena Evropské centrální banky (ECB) Benoît Cœurého. V USA významná data neočekáváme.

„Přes aktuální silnou expanzi tuzemské ekonomiky je pro české centrální bankéře klíčové, aby jejich současné kroky vedly k inflaci poblíž dvouprocentní hranice ne nyní, ale na horizontu měnové politiky, tedy za 12 až 18 měsíců, kdy se plně projeví změny měnové politiky do ekonomického vývoje včetně inflace,“ okomentoval situaci ekonom skupiny Roklen Jaromír Gec

Zvýší, nebo nezvýší? Bilancujeme současnou ekonomickou situaci

Poslední pracovní den minulého týdne přinesl pozitivní zprávu, když byla zveřejněna domácí míra nezaměstnanosti za srpen. Podle očekávání klesla na čtyři procenta, což je nejnižší úroveň od roku 2008. Koruna reagovala mírným zpevněním.

Dolar se v pátek vzpamatovával z nepříznivého výsledku nových žádostí o nezaměstnanost ve Spojených Státech. Možný negativní vliv na kurz dolaru mohlo mít i prohlášení prezidenta Donalda Trumpa, že nevylučuje vojenskou intervenci v KLDR. Dolaru naopak lehce pomohly velkoobchodní zásoby v USA za červenec, jejichž výsledek byl nad očekáváním.

Pro dnešek očekáváme měnový pár USDCZK v rozmezí 21,67 až 21,76, pár EURUSD dnes vidíme v pásmu 1,191 až 1,208 a EURCZK bez větších změn, když očekávané rozmezí je 26,03 až 26,14.    

Newsletter