Twisto díky milionům eur expanduje do Evropy, začne v Polsku

FinTech služba Twisto, která v České republice jako první představila odložené platby pro internetové nákupy, získala investici pět milionů eur. Do Twista investuje ING Group z Nizozemska a rakouská pojišťovna UNIQA. „Věříme, že budoucnost finančních služeb je ve spojení FinTech firem s bankami a progresivními korporacemi. Podařilo se nám získat smart money, které nám pomohou růst v České republice a expandovat do dalších států,“ sdělil serveru Roklen 24 zakladatel a CEO Twisto Michal Šmída.

Noví investoři posilují již stávající, kterými jsou investiční skupina ENERN, finančně-poradenská firma Partners a významný polský investor a bývalý bankéř Cezary Smorszczewski. Součástí transakce je také plánované spuštění odložených plateb v polských e-shopech příští rok.

„Nehledali jsme pouze finance, ale především partnera, který nám pomůže expandovat na další trhy v rámci střední a východní Evropy. ING a UNIQA nám dávají perfektní startovací pozici nejenom růst v České republice, ale také budovat naši vizi. Chceme být lídrem mezi společnostmi poskytujícími financování každodenních potřeb v regionu střední a východní Evropy,“ uvedl Michal Šmída.

Polsko a ING Bank Śląski

Twisto spustí odložené platby v polských e-shopech v příštím roce, a to za podpory ING Bank Śląski – dceřiné společnosti mateřského holdingu a jedné z nejvýznamnějších bank v Polsku. Vznik společné polské firmy již schválil místní úřad pro ochranu spotřebitele.

Šmída (Twisto): Prošlapáváme cestičku českým FinTech startupům

„Strategické partnerství s Twistem jen potvrzuje zájem ING v oblasti vývoje moderních technologií pro e-commerce. Investice do byznysu, který je založen na principu odložených plateb, je součástí strategie ING poskytovat inovativní řešení, která reagují na potřeby zákazníků. Úspěch Twista na českém trhu je nejen potvrzením kompetentnosti celého týmu, ale i výsledkem pochopení přemýšlení současného zákazníka,“ říká Michał Bolesławski, viceprezident ING Bank Śląski.

Odvětví FinTech v ČR roste o desítky procent ročně

Twisto vzniklo v roce 2013 jako nová platební metoda v e-shopech a za dobu své existence se rozrostlo do komplexního platebního systému umožňujícího financování každodenních potřeb. Od června 2015 disponuje Twisto licencí od ČNB. Pilířem služby je unikátní skóringový nástroj Nikita, díky kterému umí Twisto lépe a rychleji vyhodnocovat rizika a nabídnout tak nejrychlejší cestu financování na trhu.

Twisto v České republice:

  • 200 000 + zákazníků

  • 350 + zapojených e-shopů

  • Unikátní platební systém pod názvem Twisto účet

    • Platby v e-shopech na jedno kliknutí

    • Nákupy bez placení – splatnost za až 45 dní bez navýšení ceny

    • Platby složenek a faktur vyfocením díky unikátní službě Twisto SNAP

  • Nikita, unikátní skóringový algoritmus, zanalyzovala již transakce v hodnotě přesahující tři miliardy korun 

Více o Twisto
Twisto je služba, která platí za své uživatele ve více než 350 e-shopech bez použití jejich peněz a bez navázání na jejich bankovní účet. Twisto začalo v roce 2013 jako nová platební metoda v českých e-shopech. Dnes již služba nabízí ucelený ekosystém plateb s názvem Twisto účet. Jednou z posledních inovací firmy je služba SNAP, která za zákazníky pouhým vyfocením dokladu v aplikaci nebo přeposláním na e-mail zaplatí jejich složenky, faktury a vyúčtování. Od června 2015 disponuje Twisto.cz licencí od ČNB. Pilířem Twista je skóringový nástroj Nikita, pod nímž se skrývá sada algoritmů na bázi strojového učení. Nikita vyhodnocuje kredibilitu a bonitu zákazníků bez nutnosti napojení na registry dlužníků. Nikita je od dubna 2016 oddělena do samostatné společnosti Nikita Engine s.r.o. a komerčně nabízena českým firmám a bankám. Mezi první zákazníky patří například Alza.cz.
Za Twistem stojí investiční skupina Enern, nizozemská ING Group, rakouská pojišťovna UNIQA, polský investor Cezary Smorszczewski, finančně-poradenská společnost Partners, Miton, Tomáš Čupr a zakladatel Michal Šmída.
O ING Group N.V.
ING je globální finanční instituce se silnou klientskou základnou v Evropě. Bankovní služby nabízí skrze svou provozní společnost ING Bank. Hnací silou ING Bank je zajistit klientům náskok v životě i v byznysu. Přes 51 000 zaměstnanců ING Bank poskytuje bankovní služby jednotlivcům i firmám ve více než 40 zemích světa.
S akciemi ING Group se obchoduje na burzách v Amsterdamu (INGA NA, INGA.AS), v Bruselu a na Newyorské burze cenných papírů (ADRs: ING US, ING.N).
Důležitou součástí firemní strategie ING je udržitelnost. Akcie ING Group je díky tomu možné najít v indexu FTSE4Good and v Dow Jones Sustainability Index (Evropa a svět), kde se ING nachází na předních příčkách v rámci bankovního sektoru.
O UNIQA Insurance Group AG
UNIQA Group je přední pojišťovací skupinou na klíčových trzích v Rakousku a v regionech střední a východní Evropy (CEE). Zhruba 20 000 zaměstnanců a výhradních obchodních partnerů poskytuje služby 9,6 milionům klientů v 18 zemích. UNIQA je s tržním podílem přes 21 procent druhou největší pojišťovací skupinou v Rakousku. Operuje na 15 trzích v regionu CEE, konkrétně v těchto zemích: Albánie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvatsko, Česká republika, Maďarsko, Kosovo, Makedonie, Černá Hora, Polsko, Rumunsko, Rusko, Srbsko, Slovensko a Ukrajina. Do UNIQA Group spadají také pojišťovny ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku.

 

 

Newsletter