V průběhu probíhajícího týdne bylo zveřejněno několik evropských inflačních čísel. I dnešek přinese další údaje ohledně vývoje cenových hladin. To nejdůležitější nás čeká dnes odpoledne – inflace ve Spojených státech. Vzhledem k okolnostem posledních dní mohou být trhy o něco citlivější na negativní zprávy. Případné překvapení se může výrazněji projevit na kurzu dolaru i na vývoji amerických akcií.
Začátkem týdne byla zveřejněna česká červencová inflace. Ta v meziročním srovnání vzrostla z 2 % na 2,2 %. Očekávaná byla stagnace na 2 %. Cenovou hladinu táhlo vzhůru meziměsíční zdražování potravin a dovolených. Ceny potravin jsou letos rozkolísané, nicméně v meziročním srovnání stále klesají o 3,8 %. Dovolené přes léto mají tendenci zdražovat (proto meziměsíční nárůst cen o 25 %), po prázdninách se dá očekávat zlevňování. Nadále platí, že je inflace perzistentní v odvětví služeb, jádrová cenová hladina nepatrně vzrostla z 2,2 na 2,3 %. Tento nepatrný výkyv celkové cenové hladiny nelze považovat za předzvěst nových inflačních tlaků.
Nadále platí, že letos inflace osciluje v tolerančním pásmu mezi 2 až 3 %, průměrná roční inflace za rok 2024 by se pak měla nacházet několik desetin procentních bodů nad cílem. ČNB začátkem srpna zpřísnila měnovou politiku, což vedlo k silnější koruně, zveřejnění inflační čísla budou mít na budoucí konání banky spíše minimální vliv. Ale i přesto tuzemská měna v pondělí reagovala mírným zpevněním pod hranici 25,20 EURCZK.
Včera odpoledne byl zveřejněn americký červencový index cen výrobců. Ten dopadl pozitivně, meziměsíčně klesl z 0,2 % na 0,1 % (očekávána byla stagnace), meziročně se propadnul z 2,7 % na 2,2 % (očekáván byl pokles na 2,3 %). Ještě lépe dopadla jádrová forma tohoto indexu. Meziměsíčně poklesla z 0,3 % na 0 % (očekáván pokles na 0,2 %), meziročně z 3 % na 2,4 % (očekáván pokles na 2,7 %). Dolar reagoval na čísla oslabením ke hranici 1,1000 EURUSD, která zafungovala jako rezistence, a výrazně pod 23,00 USDCZK. Dluhopisové výnosy klesly. Futures na akcie v zeleném, býčí trend pokračoval i po otevření burzy.
Dnes ráno byly zveřejněny červencové cenové hladiny ve Švédsku, ve Velké Británii a ve Francii. V severské zemi inflace stagnovala na 2,6 %, na ostrovním státě přišel nárůst z 2 % na 2,2 %. Poslednímu hostiteli olympijských her vzrostla cenová hladina na 2,3 %. V průběhu dopoledne nás čekají ještě data z Polska, nejdůležitější však bude zveřejnění cenové hladiny ve Spojených státech v dnešních odpoledních hodinách. Trhy očekávají mírný pokles z 3 % na 2,9 %. Včerejší „ochutnávka“ ve formě indexu cen výrobců přinesla pozitivní data, která by se mohla projevit i v dnešním indexu spotřebitelských cen. Negativní proinflační překvapení by bylo v tuto chvíli nežádoucí i z toho důvodu, že v současnosti křehčí americké trhy potřebují snížení sazeb. Zářijové uvolnění měnových podmínek už je takřka hotová věc, otázkou zůstává, jestli úrokové sazby klesnou o 25 nebo 50 bazických bodů. Čím déle se sazby nachází na vyšších restriktivních úrovních, tím se zvyšuje riziko potenciální recese.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0999 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,64 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0937 do 1,1019 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,18 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 22,89 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,12 až 25,25 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,85 do 23,13 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.