Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Týden na měnových trzích: houpačka na dolaru i koruně

Týden je za námi a je tedy potřeba si zrekapitulovat vývoj vybraných měnových párů. Začátek byl pomalejší, především co se týče dat. Pondělí koruna odstartovala na 27,07 EURCZK, odkud postupně oslabila až na 27,10 koruny za euro. Pondělí bylo rovněž prvním dnem, kdy veřejně promluvil zástupce ČNB. Tím byl viceguvernér Vladimír Tomšík, který potvrdil závazek banky udržovat intervenční režim na 27 korunách za euro minimálně do druhé poloviny roku 2016.

Úterý již bylo o něco zajímavější. I přesto, že nebyla zveřejněna žádná data, v sousedním Německu byl reportován index ekonomického sentimentu ZEW, který za září spadl z 12,1 bodů na 1,9. Koruna se tak v závěru dne dostala až na 27,14 koruny za euro. Ve středu byl zveřejněn běžný účet české platební bilance, který sice vykázal deficit o velikosti -0,74 mld. korun, avšak byl to mnohem lepší výsledek než bylo očekáváno. V kumulovaném vyjádření se pak účet za letošní rok nachází v přebytku na 73,5 miliardách, což jasně svědčí o dobré kondici ekonomiky.

V návaznosti na dobrá data pak koruna posílila až na 27,10 koruny za euro, přičemž ve čtvrtek trend pokračoval, a to až na 27,09 EURCZK. V ten den promluvil i guvernér ČNB Miroslav Singer, který taktéž jako jeho kolega Tomšík potvrdil závazek udržovat českou měnu na 27 korunách za euro do druhé poloviny roku 2016. K tomu však ještě dodal, že k následnému upuštění režimu dojde teprve tehdy, kdy bude v české ekonomice pozorován dramatičtější růst cenové hladiny.

V pátek se pak česká měna dostala až na úroveň 27,08 EURCZK. Přispěl k tomu index cen výrobců PPI, který za září klesl o 0,7 %, meziročně pak o 4,2 %. I přesto, že šlo o horší než očekávané výsledky, česká měna se udržela v rozmezí 27,08 – 27,09 EURCZK.

Americký dolar si prošel nejprve vlnou oslabení, kdy se v první polovině týdne dostal z 1,136 EURUSD až na 1,148 dolaru za euro. Vyjma několika komentářů zástupců Federálního rezervního systému, jejichž slova však neměla nikterak výraznou váhu, byla v úterý agenturou Bloomberg zveřejněna informace o tom, že se největší ruský producent zemního plynu Novatek chystá financovat svou těžbu plynu na Sibiři v jiné měně, než je dolar. Tento krok by mohl později vést k odklonu od dolaru jakožto hlavní měny ropného průmyslu, obzvláště pokud by k tomu svolilo Rusko společně s Čínou.

První data „vyběhla“ až ve středu. Byly zveřejněny maloobchodní tržby (mimo automobilů) za září, které klesly o 0,3 %, a ceny výrobců, jež meziměsíčně spadly o 0,5 % a meziročně o 1,1 %. Na to dolar reagoval oslabením, a to až nad zmiňovanou úroveň 1,14 dolaru z euro. Ve čtvrtek byl reportován index spotřebitelských cen, který meziměsíčně klesl o 0,2 %, což bylo v souladu s očekáváním, meziročně pak stagnoval. To bylo vyhodnoceno jako pozitivní zpráva, díky které dolar posílil až na 1,137-1,139. Tento trend vydržel i dnes, kdy se dolar obchoduje na 1,134 EURUSD.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

Ve čtvrtek bude pravidelné jednání bankovní rady ČNB.

Německo

V pondělí bude zveřejněna pravidelná zpráva Bundesbank. V úterý bude zveřejněn cenový index výrobců za září. V pátek bude zveřejněn předběžný index nákupních manažerů za říjen (ve službách, ve výrobě a celkový předběžný index).

Eurozóna

V úterý budou zveřejněny údaje běžného účtu platební bilance za srpen. Ve čtvrtek bude zveřejněna případná změna úrokových sazeb ECB, trh v nich neočekává změny. V pátek bude zveřejněn předběžný index nákupních manažerů za říjen.

Spojené státy americké

V pondělí bude zveřejněn index trhu s bydlením na říjen, trh očekává potvrzení indexu na úrovni 62 bodů. V úterý budou zveřejněny údaje stavebních povolení za září, trh očekává meziměsíční pokles o 0,9%. Nakonec v úterý budou zveřejněny údaje zahájeného bydlení za září, trh očekává meziměsíční nárůst o 1,2%.

Ve čtvrtek budou zveřejněny první údaje nezaměstnanosti za říjen. Ve čtvrtek bude také zveřejněn předstihový indikátor ekonomiky za září, trh neočekává žádnou meziměsíční změnu. Nakonec ve čtvrtek bude zveřejněn index cen bydlení za srpen, trh očekává meziměsíční nárůst o 0,5%. V pátek bude zveřejněn předběžný index nákupních manažerů za říjen.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

 

Newsletter