Týden na měnových trzích v taktu ECB. Co čekat dál?

Je tu pátek a s ním i týdenní shrnutí událostí na měnových trzích. Z hlediska dění v české ekonomice bylo posledních pět dní poměrně chudých. Koruna odstartovala z rozmezí 27,08 až 27,09 EURCZK, aby postupem času posílila na dnešní  hodnoty mezi 27,05 – 27,07 koruny za euro.

Z kurzotvorných fundamentů je možné zmínit pondělní rozhovor s viceguvernérem ČNB Mojmírem Hamplem. Ten uvedl, že „ je těžko představitelné, aby Česká národní banka ze svého závazku nenechat korunu posílit pod hladinu 27 za euro slevila dříve než ve druhé polovině roku 2016.“ K ukončení intervenčního režimu je dle něj potřeba jistoty ohledně toho, že si země může dovolit mít vyšší sazby či silnější kurz.

Ve středu se poté vyjádřil další představitel ČNB, a to Vladimír Tomšík., který otevřeně prohlásil, že centrální banka „nemůže vyloučit“ situaci, kdy budou zavedeny záporné úrokové sazby.

Měnový pár EURUSD si prošel mnohem zajímavějším vývojem. Eurodolar zahájil týden na 1,137 EURUSD. Již od pondělí pozornost směřovala především na čtvrtek, kdy proběhla tisková konference Evropské centrální banky. Na té mělo padnout rozhodnutí nejen o hlavních sazbách, ale především o budoucí podobě aplikované měnové politiky.

Této události však předcházely čtvrtletní údaje ECB, které ukázaly, že banky v zemích platících eurem zmírnily během posledních několika měsíců své požadavky pro poskytování úvěrů více, než se čekalo. Dále pak promluvili zástupci úřadu, a to například člen Rady guvernérů ECB Christian Noyer, který v pondělí prohlásil, že parametry programu takzvaného kvantitativního uvolňování jsou nastaveny dobře a není nutné je upravit. V podobném duchu se před ním vyjádřil guvernér rakouské centrální banky Ewald Nowotny, který naznačil, že je třeba přemýšlet i o jiných způsobech na podporu ekonomiky eurozóny.

Pravá „jízda“ však začala až ve čtvrtek. Tisková konference ECB ukázala, že banka ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,05 %, ale především byl nastíněn vývoj dalších měsíců.

Guvernér Mario Draghi uvedl, že banka bude nadále udržovat měsíční nákup vybraných cenných papírů o hodnotě 60 miliard euro. Program by měl stále trvat minimálně do konce září 2016, přičemž není vyloučeno jeho prodloužení, pokud si to ekonomický stav Evropy bude žádat. Struktura současného stimulu pak bude projednána ale až během příštího zasedání banky, tedy v prosinci letošního roku.

V návaznosti na tato slova euro prudce oslabilo, a to až na 1,113 EURUSD. Během pátku si pak eurodolar sentiment udržel. Aktuálně se obchoduje na úrovni kolem 1,105 – 1,110 dolaru za euro, přičemž na posílení dolaru zapůsobilo i další snížení hlavní čínské úrokové sazby a povinných rezerv čínských bank.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V pondělí budou zveřejněny údaje spotřebitelské, podnikatelské a celkové důvěry za říjen. Ve čtvrtek se koná pravidelné zasedání bankovní rady ČNB. V pátek budou reportována data ze zemědělství za třetí kvartál tohoto roku, taktéž i údaje měnové báze M2 za září, v neposlední řadě nás čekají i data o zaměstnanosti a ekonomické aktivitě za třetí kvartál tohoto roku.

Německo

V pondělí institut Ifo zveřejní data podnikatelského klimatu, současných podmínek a očekávání trhů za říjen, trh předpokládá meziměsíční pokles o 0,5; 0,7 resp. o 1 bod. Také bude vydána měsíční zpráva Bundesbank. Ve středu budou zveřejněny indexy cen importu a exportu za září a také spotřebitelská důvěra na listopad. Ve čtvrtek bude uvedena míra nezaměstnanosti za říjen.

Eurozóna

V úterý bude zveřejněna měnová báze M3 za září a také údaje soukromých půjček za září. Ve čtvrtek budou reportována data ohledně spotřebitelské, podnikatelské a celkové důvěry za říjen.

Spojené státy americké

V pondělí budou zveřejněny údaje nových prodejů domů za září, trh očekává meziměsíční pokles o 0,9 %. V úterý pak údaje trvanlivých objednávek za září, kde trh očekává meziměsíční pokles o 1,3 %. Podobně bude ohlášena i spotřebitelská důvěra za říjen,  v jejímž případě trh očekává meziměsíční pokles o 0,2 bodu.

Ve středu bude Fed jednat o změně úrokových sazeb, investiční publikum ale neočekává žádnou změnu. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje probíhajících prodejů domů za září. V pátek pak údaje osobních výdajů a výdělků obyvatelstva za září, kde trh očekává meziměsíční růst o 0,2 % v obou případech.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter